Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Jubileusz koronacji

– Matka Najświętsza Bolesna ciągle pozwala nam zrozumieć, że także każdy z nas od chwili chrztu św. musi być gotowy na cierpienie dla Chrystusa i dla świętej wiary, tak jak Ona musiała być gotowa na cierpienie od 40. dnia po urodzeniu swego Synka – mówił abp Marek Jędraszewski podczas jubileuszowych uroczystości w Hałcnowie. Metropolita Krakowski 15 września przewodniczył Mszy św. dziękczynnej za 25-lecie koronacji łaskami słynącej figury Matki Boże Bolesnej

Niedziela bielsko-żywiecka 39/2018, str. V

[ TEMATY ]

Matka Boża

koronacja

PB

Uroczyste wprowadzenie Hałcnowskiej Piety na miejsce sprawowania Eucharystii

Uroczyste wprowadzenie Hałcnowskiej Piety na miejsce sprawowania Eucharystii

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sprawowaną przy polowym ołtarzu Eucharystię poprzedziła procesja, w której z hałcnowskiej bazyliki uroczyście wyniesiono koronowaną przed ćwierćwieczem figurę Piety. Liturgię sprawowali biskupi naszej diecezji: Roman Pindel i Piotr Greger. Obecni byli także biskupi seniorzy, którzy w 1993 r. koronowali papieskimi koronami figurę: bp Tadeusz Rakoczy i abp Stanisław Nowak z Częstochowy. Mszę św. celebrowali kapłani diecezjalni i zakonni. Modliły się siostry zakonne, z których najliczniejsza reprezentację stanowiły serafitki od lat posługujące w Hałcnowie. Nie brakowało przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, pocztów sztandarowych organizacji kościelnych i społecznych.

W homilii abp Marek Jędraszewski przypomniał, że historia życia Matki Bożej Bolesnej naznaczona była od początku cierpieniem. Odnosząc się do trwającego kilka wieków kultu maryjnego w Hałcnowie, podkreślił, że do Matki Bożej pielgrzymują ludzie potrzebujący Jej współczucia, Jej bliskości serca, zrozumienia i pociechy. Przedstawił także najważniejsze momenty rozwoju kultu z wieńczącą go koronacją sprzed 25 lat.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

– W tę historię obecności Matki Bożej i w te dzieje Jej zewnętrznego wyniesienia przez ukoronowanie, ale wewnętrznego poprzez to, że króluje w naszych sercach – my przez tę historię wchodzimy dziś, dziękując Bogu za to, że Ona jest pośród nas – mówił. I dodał, że obecność Maryi pozwala zrozumieć naszą gotowość na cierpienie.

Na zakończenie liturgii bp Roman Pindel odczytał akt zawierzenia Maryi całej diecezji bielsko-żywieckiej. – Niech wszyscy wierni obficie czerpią ze stołu słowa Bożego i Eucharystii, a każda parafia staje się żywą wspólnotą wiary, która wydaje owoc przez dzieła miłości i miłosierdzia – modlił się Pasterz Bielsko-Żywieckiego Kościoła, polecając Bogu przez wstawiennictwo Maryi poszczególne stany i obszary życia wspólnoty wierzących. – Niech w każdym małżeństwie odzwierciedla się miłość Chrystusa Oblubieńca do Jego Kościoła, a każde nowe życie przyjmowane jest z radością i ufnością – odczytywał Biskup. – Matko Pięknej Miłości, ochraniaj nasze rodziny od tego, co im zagraża: od niewierności i nienawiści, od oziębłości i zapomnienia, od jakiejkolwiek krzywdy i poniżenia – recytował, polecając ponadto posługę kapłanów, sprawę powołań, chorych, cierpiących, grzeszników i poszukujących Boga.

Uroczystości zakończył poczęstunek przygotowany dla wszystkich przez parafię w Hałcnowie. W pobliskim domu kultury kustosz sanktuarium ks. Piotr Konieczny podziękował wybranym gościom za obecność. Pamiątkowe statuetki oraz albumy wręczył Biskupom oraz swoim poprzednikom: ks. Andrzejowi Olszowskiemu, który podjął starania o koronację, i ks. Józefowi Morawie, który zabiegał o podniesienie świątyni hałcnowskiej do godności bazyliki mniejszej.

Łaskami słynącą figurę Matki Bożej Bolesnej ukoronowano papieskimi koronami 26 września 1993 r. u początków istnienia diecezji bielsko-żywieckiej. Uroczystościom przewodniczył wtedy kard. Franciszek Macharski wraz z bp. Tadeuszem Rakoczym i abp. Stanisławem Nowakiem. Akt ten wieńczył wielowiekową historię kultu, jakim cieszyła się hałcnowska Pieta.

2018-09-25 11:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: nowa figura Matki Bożej w papieskich ogrodach

[ TEMATY ]

Matka Boża

Włodziemierz Rędzioch

Kopia figury „Patronki Kuby i wszystkich Kubańczyków” - Matki Bożej Miłosierdzia z El Cobre została 28 sierpnia ustawiona i poświęcona w Ogrodach Watykańskich. W ceremonii, której przewodniczył kard. Tarcisio Bertone, wzięli udział m.in. kubańscy biskupi, którzy 27 sierpnia spotkali się z papieżem Franciszkiem po audiencji ogólnej. To właśnie episkopat tego kraju ofiarował tę wykonaną w brązie kopię cudownej figury Madonny w czasie ostatniej wizyty ad limina Apostolorum w 2008 r., jeszcze za pontyfikatu Benedykta XVI.

Historia oryginalnej figury, która dziś znajduje się w Sanktuarium Matki Bożej w El Cobre, koło miasta Santiago de Cuba, sięga roku 1612. Dwóch braci - Juan i Rodrigo de Hoyos, wraz z czarnoskórym dziesięciolatkiem, pracujący w kopalni miedzi, wyruszyli do Zatoki Nipe w poszukiwaniu soli. W czasie powrotu po burzy zobaczyli w wodzie pływający przedmiot. Okazała się nim figura Maryi umieszczona na specjalnej podstawie. Wyryty był na niej napis „Ja jestem Matką Miłosierdzia”.
CZYTAJ DALEJ

Pół miliona głosów w sprawie religii i etyki w szkole. Przedstawiciele inicjatywy obywatelskiej u Arcybiskupa Warszawskiego

2026-06-24 15:00

[ TEMATY ]

etyka

religia w szkole

Redakcja

W ogrodach Domu Arcybiskupów Warszawskich odbyło się spotkanie przedstawicieli Stowarzyszenia Katechetów Świeckich oraz Komitetu Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej „Tak dla religii i etyki w szkole”. Rozmawiano o sytuacji katechetów, przyszłości lekcji religii oraz potrzebie większego zaangażowania świeckich w życie Kościoła.

Ponad 500 tysięcy podpisów złożonych pod obywatelską inicjatywą ustawodawczą to głos ludzi zatroskanych o miejsce religii i etyki w polskiej szkole. O dalszych działaniach oraz aktualnej sytuacji nauczycieli religii rozmawiano podczas spotkania, które odbyło się w ogrodach Domu Arcybiskupów Warszawskich. W rozmowie uczestniczyli przedstawiciele Stowarzyszenia Katechetów Świeckich oraz Komitetu Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej „Tak dla religii i etyki w szkole”: Dorota Chmielewska, Dariusz Kwiecień oraz Andrzej Sosnowski.
CZYTAJ DALEJ

Holandia/ Po raz pierwszy dokonano eutanazji dziecka

2026-06-24 18:18

[ TEMATY ]

eutanazja

Holandia

adobe.stock.pl

Po raz pierwszy w Holandii lekarz zakończył życie nieuleczalnie chorego małego dziecka; zgłoszenie w tej sprawie trafiło pod koniec ub. roku do specjalnej komisji oceniającej takie przypadki – podał w poniedziałek holenderski nadawca publiczny NOS.

Minister zdrowia Holandii Sophie Hermans poinformowała parlament, że zgłoszenie dotyczące pierwszego takiego przypadku wpłynęło pod koniec ubiegłego roku do specjalnej komisji powołanej do oceny tego rodzaju spraw. Komisja zapoznała się z przypadkiem i rozmawiała z lekarzem, który uczestniczył w zakończeniu życia dziecka.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję