Wzorem lat ubiegłych wierni parafii w Radziszewie w dniach od 6 do 11 sierpnia br. wyruszyli w autokarową pielgrzymkę po pięknych zakątkach północnej Polski. Opiekunem duchowym 46-osobowej grupy był ks. prob. Mariusz Kozicki, a organizatorem i przewodniczką Anna Druz.
Reklama
Wspólne pielgrzymowanie rozpoczęliśmy od Mszy św. w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski w Radziszewie o godz. 6.30, następnie wyruszyliśmy w stronę Torunia. W drodze zatrzymaliśmy się w Górce Klasztornej, gdzie Matka Boża w 1079 r. objawiła się pasterzowi. Dzisiaj to miejsce jest znane z cudownego obrazu Matki Bożej Góreckiej oraz studzienki, w której woda z chwilą ukazania się Maryi nabrała cudownych właściwości. Wokół źródła znajduje się najstarszy budynek w Górce Klasztornej – kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny – potocznie nazywany kaplicą studzienki. Opiekunami tego miejsca od 1923 r. są Misjonarze Świętej Rodziny. Na przestrzeni dziejów naszej ojczyzny przeciwnicy Boga i kultu maryjnego wielokrotnie starali się wymazać to miejsce z kart historii oraz z wiary i serc Polaków. Tak było w okresie protestantyzmu, w czasie najazdu Szwedów, w czasie zaborów czy też podczas II wojny światowej, kiedy to w Górce utworzono obóz zagłady dla duchowieństwa, okolicznych mieszkańców i jeńców angielskich. Wielokrotnie skazywano tu wyznawców Boga na śmierć, wielokrotnie to miejsce było świadkiem bólu, łez i ogromnego cierpienia.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Kolejnym miejscem, do którego podążyliśmy, był Górsk, las k. Bydgoszczy, w którym uprowadzono ks. Jerzego Popiełuszkę – kapłana, który w trudnych chwilach dla polskiego narodu słowem wspierał i błogosławił stoczniowców i ludzi pracy. Tam przy pomniku – Krzyżu odmówiliśmy modlitwę w intencji zamordowanego polskiego kapłana. W Toruniu zwiedziliśmy sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II oraz odmówiliśmy Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Następnie z przewodnikiem zwiedzaliśmy to piękne i bogate w historię miasto: zabytkowy Rynek, pomnik Mikołaja Kopernika, Krzywą Wieżę, kościół św. Jakuba i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Natomiast wieczorem po kolacji udaliśmy się do siedziby Radia Maryja.
Na pielgrzymkowym szlaku znalazły się też przepiękne i zabytkowe katedry w Pelplinie oraz we Fromborku, która jest „perłą warmińskiej architektury”. Piękny koncert organowy w katedrze był dopełnieniem estetycznych wrażeń kończącego się dnia.
Reklama
Nie zabrakło również podczas naszego pielgrzymowania zwiedzania zamku w Malborku. Tu poznaliśmy historię miasta oraz zamku, który od 1960 r. jest muzeum. Jest to miejsce odwiedzane przez rzesze turystów z Polski i świata, jedna z najcenniejszych i największych budowli obronnych w Europie, od 1997 r. wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Z Malborka udaliśmy się do niemieckiego obozu w Stutthof, w którym od 1939 do 1945 r. zarejestrowano łącznie 110 tys. więźniów z 28 państw. Tam podczas cichej modlitwy oddaliśmy hołd zamordowanym w bestialski sposób ludziom.
Ostatnim miastem na pielgrzymkowym szlaku był Gdańsk, który jest jednym z najcenniejszych zespołów zabytkowych w Polsce. Zwiedzając z przewodnikiem to piękne miasto, mogliśmy podziwiać: historyczne śródmieście, Ratusz, Dwór Artusa, Wielki Młyn, kościół św. Katarzyny oraz św. Brygidy, bazylikę Mariacką oraz archikatedrę gdańską w Oliwie, gdzie uczestniczyliśmy również w koncercie organowym. Ważnym punktem zwiedzania Gdańska była wizyta w Stoczni Gdańskiej oraz w Europejskim Centrum Solidarności, którego celem jest upowszechnienie dziedzictwa Solidarności w Polsce i innych krajach oraz czynne uczestnictwo w budowaniu tożsamości europejskiej.
Po wyjeździe z Gdańska zwiedziliśmy Sopot i Westerplatte, które od 1939 r. stało się jednym z najważniejszych i najbardziej znanych symboli oporu Polski przeciw najazdowi hitlerowców. W 1966 r. naród, oddając cześć bohaterom, postawił pomnik Obrońców Wybrzeża. Jest to miejsce ważne dla historii Polski, tutaj bohaterscy żołnierze pokazali miłość i oddanie Ojczyźnie, przez co stali się inspiracją dla całego narodu.
Tydzień wspólnego pielgrzymowania dał nam możliwość oglądania i zwiedzania miejsc kultu religijnego, ale również miejsc pamięci narodowej, które nierozerwalnie łączą się z umiłowaniem Boga i Jego Matki. Wiele obrazów, kaplic w zwiedzanych kościołach pokazują, jak polscy władcy, królowie w trudnych chwilach dla narodu proszą lub dziękują Bogu za otrzymane łaski. My również chcieliśmy pielgrzymując – podziękować Panu Bogu za 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości oraz okazać wdzięczność ludziom, którzy na różne sposoby słowem i czynem walczyli o pokój, tracąc życie, przelewając swoją krew.
Wyrażamy gorące podziękowania ks. Mariuszowi Kozickiemu za opiekę duchową nad nami, sprawowane Msze św., wspólne modlitwy różańcowe, Godzinki i Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Dziękujemy Annie Druz za zorganizowanie pielgrzymki, opiekę i troskę o każdego z uczestników, życzliwość i serdeczność. Dziękujemy również kierowcy z firmy przewozowej Pol-Bus, p. Teofilowi za bezpieczną i szczęśliwą podróż.