Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Wyjątkowy odpust

W tym roku uroczystość odpustowa w parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Szczecinie miała wyjątkowy charakter ze względu na zakończenie obchodów jubileuszu 25-lecia utworzenia parafii

Niedziela szczecińsko-kamieńska 34/2018, str. III

[ TEMATY ]

odpust

Wiesław Podgórski

Mszy św. przewodniczył abp Andrzej Dzięga

Mszy św. przewodniczył abp Andrzej Dzięga

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Obchody jubileuszu trwały przez cały rok i obejmowały przedsięwzięcia zarówno w wymiarze duchowym, jak i materialnym (powstałe dzieła). Duchowy wymiar jubileuszu polegał na modlitwie wstawienniczej za mieszkańców każdej ulicy parafii przez cały tydzień, poprzedzonej sprawowaniem Mszy św. w ich intencji w niedzielę. W każdy piątek była modlitwa za zmarłych mieszkańców tej ulicy. Materialnym wymiarem obchodów srebrnego jubileuszu parafii było wybudowanie i poświęcenie kaplicy Matki Bożej Niepokalanej w ubiegłym roku.

W tym roku na frontonie kościoła została wykonana mozaika Chrystusa Przemienionego na górze Tabor. Postać Chrystusa Przemienionego przykuwa uwagę przechodniów, gdyż jest widoczna z daleka. Ludzie zatrzymują się, patrzą i robią zdjęcia. Chrystus Przemieniony zachęca przechodzących do przyjścia do kościoła.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Kolejnym dziełem materialnym jest konfesjonał-rozmównica w przedsionku kościoła – tak bardzo potrzebny w dzisiejszych czasach. Do kapłanów naszej parafii zgłaszają się osoby wątpiące, zagubione, które nie radzą sobie nie tylko z duchowymi kwestiami, ale i problemami życiowymi. W tej sytuacji potrzebują rozmowy i rady, a konfesjonał w kościele nie jest miejscem na ten rodzaj posługi. Stąd idea i realizacja konfesjonału-rozmównicy. Zapewne niejednokrotnie rozmowa będzie zwieńczona sakramentem pokuty i pojednania. Osoby w potrzebie będą mogły umawiać się z wybranym kapłanem w uzgodnionym terminie. Powstały konfesjonał-rozmównica jest pierwszą taką inicjatywą w naszej archidiecezji.

W tym roku przy kaplicy Matki Bożej Niepokalanej było odprawiane nabożeństwo majowe ku czci Najświętszej Maryi Panny. Ponadto od 29 lipca br. w godzinie Apelu Jasnogórskiego odbywały się spotkania Grupy Pielgrzymowania Duchowego, która łączyła się z naszymi pielgrzymami zmierzającymi do stóp Matki Bożej w Szczecińskiej Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę.

Jak co roku uroczystość odpustową poprzedziła nowenna do Przemienienia Pańskiego. Przed rozpoczęciem odpustowej Mszy św. abp Andrzej Dzięga poświęcił mozaikę Chrystusa Przemienionego, znajdującą się nad głównym wejściem do kościoła, a następnie poświęcił konfesjonał-rozmównicę.

Odpustowej Eucharystii przewodniczył abp Andrzej Dzięga. W koncelebrze wzięli udział kapłani z dekanatu Pomorzany, księża wywodzący się z naszej parafii oraz inni zaproszeni kapłani.

W homilii Metropolita Szczecińsko-Kamieński szczegółowo i w różnych aspektach przybliżył wiernym tajemnicę przemienienia Chrystusa na górze Tabor, obecnych tam Apostołów, dla całego Kościoła, świata i każdego z nas. Po Eucharystii odbyło się wspólne świętowanie – agapa – na placu obok domu parafialnego.

2018-08-21 12:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Promotorzy chrześcijańskiej nadziei

[ TEMATY ]

odpust

parafia św. Mikołaja

odpust św. Mikołaja

Monika Jaworska

Bp Piotr Greger głosił kazania odpustowe w Pierśćcu.

Bp Piotr Greger głosił kazania odpustowe w Pierśćcu.

W sanktuarium św. Mikołaja w Pierśćcu odbył się odpust ku czci patrona.W poprzednie lata do sanktuarium pierścieckiego zjeżdżały licznie pielgrzymki na odpust. Najliczniejszą była grupa wiernych z Chybia. W tym roku obostrzenia uniemożliwiły tłumne gromadzenie się w kościele, więc parafia przygotowała transmisję online, inaugurując ją w odpust 6 grudnia. Wtedy w sanktuarium było sprawowane więcej Mszy św., a przed ołtarzem wystawiono relikwie patrona.

Kazania odpustowe głosił biskup pomocniczy Piotr Greger. Zauważył w nich, że postać św. Mikołaja kojarzy się z tym, co dobre i radosne, ale w liturgii tej niedzieli nie ma nic na jego temat. Za to jest katecheza o nadziei oraz chrześcijańskim modelu pocieszenia, co też jest bliskie św. Mikołajowi.
CZYTAJ DALEJ

Diecezja siedlecka: Pierwsze dekrety neoprezbiterów

2026-06-15 07:51

[ TEMATY ]

zmiany kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

Biskup siedlecki Kazimierz Gurda ogłosił miejsca posługi nowo wyświęconych kapłanów oraz poinformował o księżach przechodzących na emeryturę. Dekrety zostały wręczone w sobotę, 13 czerwca, w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Siedleckiej, po uroczystościach święceń prezbiteratu w siedleckiej katedrze.

ks. Karol Borkowski – wikariusz parafii bł. Stefana Wyszyńskiego w Białej Podlaskiej,
CZYTAJ DALEJ

We Wrocławiu będzie można "dotknąć" dziedzictwa języka polskiego

2026-06-23 13:41

ks. Łukasz Romańczuk

Księga Henrykowska

Księga Henrykowska

W ramach Festiwalu „Mostem” we Wrocławiu zaprezentowane zostaną najcenniejsze zabytki języka polskiego, przechowywane w instytucjach naukowych i muzealnych stolicy Dolnego Śląska. Podczas konferencji prasowej organizatorzy wydarzenia przedstawili ideę tego wydarzenia. 

Wśród prezentowanych eksponatów znalazła się Księga Henrykowska i zapisane w niej pierwsze zdanie w języku polskim. - Słowa te wypowiedział czeski rycerz do swojej małżonki w Brukalicach miejscowości blisko Henrykowa. Choć całość księgi spisana jest po łacinie, to właśnie polskie zdanie stanowi wyjątkowy świadek rozwoju języka i kultury duchowej średniowiecza. - zaznaczył ks. Łukasz Piłat, reprezentujący Muzeum Archidiecezjalne.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję