Audiencja Generalna
Synowskie serca
Do przyjmowania Bożych nakazów jako umiłowane dzieci, a nie niewolnicy Ojciec Święty zachęcił wiernych podczas audiencji generalnej 20 czerwca br. Kontynuując cykl katechez na temat Bożych przykazań, Franciszek podkreślił, że wymagają one od chrześcijanina postawy ufności i wynikającego z niej posłuszeństwa.
Przypomniał, że jesteśmy wezwani, by przejść od legalizmu do ducha, który daje życie, od myślenia jak niewolnicy do myślenia po synowsku. – Świat nie potrzebuje legalizmu, ale troski. Potrzebuje chrześcijan o synowskich sercach – stwierdził Ojciec Święty.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
kai
Ojciec Święty do Polaków
Pozdrowienia dla młodych żeglarzy
Pozdrawiam serdecznie polskich pielgrzymów, a szczególnie przedstawicieli młodych, którzy na statku Dar Młodzieży opływają świat, aby dotrzeć na Światowe Dni Młodzieży w styczniu przyszłego roku w Panamie. Witam wiernych z archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej wraz z abp. Andrzejem Dzięgą, którzy proszą o błogosławieństwo koron papieskich, którymi zostanie ozdobiona ikona Matki Bożej Częstochowskiej w bazylice św. Jana Chrzciciela w Szczecinie. Niech Zwycięska Królowa Polski wstawia się za nami, byśmy idąc przez życie, stale wzrastali w wierności Bożym przykazaniom. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus! RV
Audiencja generalna, 20 czerwca 2018 r.
Nominacja
Polak prezesem agencji AVEPRO
Reklama
Polski redemptorysta – o. prof. Andrzej Wodka został mianowany 19 czerwca br. prezesem AVEPRO – Agencji Stolicy Apostolskiej do Spraw Oceny i Promocji Jakości Kształcenia na Uniwersytetach i Wydziałach Kościelnych. O. Wodka od 2013 r. jest także prezesem Akademii Alfonsjańskiej – Wyższego Instytutu Teologii Moralnej Zgromadzenia Redemptorystów w Rzymie.
RV
Franciszek w Szwajcarii
Idźmy, módlmy się i pracujmy razem
Modlitwa i spotkanie ekumeniczne w Centrum Ekumenicznym Światowej Rady Kościołów (ŚRK), obchodzącej 70-lecie istnienia, obiad w Instytucie Ekumenicznym w Bossey i Msza św. z udziałem ponad 40 tys. szwajcarskich katolików złożyły się na „pielgrzymkę ekumeniczną” Franciszka do Genewy. 23. zagraniczna pielgrzymka Franciszka, która odbyła się 21 czerwca br., przebiegała pod hasłem: „Idźmy, módlmy się i pracujmy razem”.
Reklama
W sali lotniska w Genewie odbyło się prywatne spotkanie z prezydentem Szwajcarii Alainem Bersetem. Rozmowa dotyczyła przede wszystkim kryzysu migracyjnego w Europie. Papież i prezydent wspólnie wezwali do solidarnej i ogólnoeuropejskiej polityki dotyczącej uchodźców. Następnie Franciszek udał się do siedziby Światowej Rady Kościołów. W wygłoszonym przemówieniu wezwał m.in. do przezwyciężenia zadawnionych niechęci i do troski o komunię. Podkreślił m.in. znaczenie swej obecności na jubileuszu 70-lecia Światowej Rady Kościołów. – Pragnąłem osobiście uczestniczyć w obchodach tej rocznicy także po to, aby potwierdzić zaangażowanie Kościoła katolickiego w sprawę ekumeniczną i zachęcać do współpracy z Kościołami członkowskimi oraz z partnerami ekumenicznymi – powiedział Ojciec Święty. Wiele uwagi poświęcił diakonii – posłudze wobec potrzebujących. – Wiarygodność Ewangelii jest poddawana próbie przez sposób, w jaki chrześcijanie reagują na wołanie tych, którzy w każdym zakątku ziemi niesprawiedliwie są ofiarami tragicznego narastania wykluczenia – zauważył. Ostatnim punktem wizyty Franciszka w Szwajcarii była Msza św. dla szwajcarskich katolików w Pałacu Wystaw i Kongresów Palexpo w Genewie. W wygłoszonej po włosku homilii Papież podkreślił, że „Ojcze nasz” jest formułą życia, która ujawnia naszą tożsamość: jesteśmy ukochanymi dziećmi. Wskazuje, że mamy kochać Boga i naszych braci. Jest to modlitwa Kościoła. Zatem odmawiając „Ojcze nasz”, przyswajamy sobie korzenie, na których opiera się nasze życie. Potrzebujemy tego w naszych często wykorzenionych społeczeństwach, w których Bóg odradza nas razem jako rodzinę.
Światowa Rada Kościołów powstała w sierpniu 1948 r. w Amsterdamie na fali powojennego ruchu ekumenicznego. Obecnie zrzesza 345 Kościołów i wspólnot kościelnych, do których należy w sumie ponad 550 mln chrześcijan w 110 krajach. Kościół katolicki nie jest członkiem Rady, ale od 1965 r. stale z nią współpracuje.
pr
Wywiad dla Agencji Reutera
Papież nie myśli o rezygnacji
Franciszek skrytykował obecną amerykańską administrację prezydenta Donalda Trumpa za jej politykę wobec nielegalnych migrantów przybywających do Stanów Zjednoczonych. W rozmowie z Agencją Reutera bronił też swej polityki dążącej do normalizacji stosunków z Chinami i reformy Kurii Rzymskiej. Papież negatywnie ocenił rządy Trumpa również za wprowadzenie nowych ograniczeń w podróżach na linii Kuba – USA i handlu między tymi państwami oraz za wycofanie się Ameryki z porozumień paryskich w sprawie zmian klimatycznych. Wyraził nadzieję, że prezydent przemyśli swe stanowisko na nowo.
Ojciec Święty broni polityki Stolicy Apostolskiej wobec Chin. Zapewnia, że rozmowy z władzami w Pekinie w sprawie nominacji biskupów zgodnie z zasadami katolickimi „są na dobrej drodze”.
Reklama
Franciszek pragnie także powoływać więcej kobiet na kierownicze stanowiska różnych watykańskich urzędów, gdyż – jego zdaniem – są one bardziej zdolne do rozwiązywania konfliktów. Jednocześnie wyklucza dopuszczenie kobiet do kapłaństwa i przypomina: Jan Paweł II zajął w tej sprawie jasne stanowisko, „zamykając przed kobietami drzwi [do kapłaństwa], i ja tego nie odwrócę”.
Papież zapewnia, że jest zdrowy, mimo bólu w kolanach związanego ze stanem kręgosłupa. Przyznaje, że mógłby wprawdzie wcześniej czy później ustąpić ze swego urzędu za względu na stan zdrowia, jak to uczynił w 2013 r. jego poprzednik Benedykt XVI, ale w tej chwili nie przychodzi mu to nawet do głowy.
KAI
Z Twittera papieża Franciszka
Godność osoby ludzkiej nie zależy od bycia obywatelem, migrantem czy uchodźcą. Ratowanie życia ludzi, którzy uciekają przed wojną i ubóstwem, jest aktem człowieczeństwa.