Reklama

Niedziela Lubelska

Chciani, umiłowani, wybrani

Niedziela lubelska 14/2018, str. IV-V

[ TEMATY ]

młodzi

Światowe Dni Młodzieży

Marek Kuś

Obchody rozpoczęła Droga Krzyżowa na terenie byłego obozu na Majdanku

Obchody rozpoczęła Droga Krzyżowa na terenie byłego obozu na Majdanku

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tradycję spotkania młodzieży z biskupami, a co kilka lat z papieżem na Światowych Dniach Młodzieży, zapoczątkował Jan Paweł II w 1985 r. Od tej pory rokrocznie w Niedzielę Palmową na całym świecie obchodzone jest święto młodych.

Droga miłości i wiary

Lubelskie obchody ŚDM rozpoczęły się nabożeństwem Drogi Krzyżowej na terenie byłego obozu koncentracyjnego na Majdanku. Wieczorem 23 marca przed Pomnikiem Walki i Męczeństwa zgromadziło się kilka tysięcy wiernych, którzy zdecydowali się uczestniczyć we wspólnej modlitwie. Nabożeństwo pod hasłem: „Znam Cię po imieniu” przygotowało Centrum Duszpasterstwa Młodzieży przy pomocy Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży oraz Państwowego Muzeum na Majdanku. W organizację zaangażowanych było wielu wolontariuszy, m.in. z Legii Akademickiej i Harcerskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Uczestnicy, w tym młodzież z Ukrainy, pamiętając historię obozu, zagłębili się we wspomnienia ludzi, którzy właśnie tam nieśli swój krzyż. – Jezus Chrystus zna po imieniu każdego człowieka; dostrzega jego położenie i jest w nim obecny, ale czy człowiek, mając przed oczyma tysiące ludzi cierpiących, zauważa to działanie Boga? – zastanawiali się organizatorzy z CDM. Wierni w ciemności i pośniegowym błocie przeszli przez „czarną drogę” na Majdanku, od pomnika – bramy, przez jedyne zachowane do naszych czasów pole, na którym mieszkali więźniowie, aż po mauzoleum z prochami pomordowanych. Podczas drogi wysłuchali rozważań opartych na wspomnieniach byłych więźniów Majdanka, a także komentarza historycznego. Od stacji do stacji krzyż będący kopią krzyża Światowych Dni Młodzieży nieśli przedstawiciele różnych wspólnot i duszpasterstw działających na terenie archidiecezji, a także młodzież zza wschodniej granicy. – Choć nie ma takich słów, które wypowiedziałyby tragedię ofiar tego miejsca, nam nie wolno o niej milczeć – podkreślał bp Mieczysław Cisło, który przewodniczył Drodze Krzyżowej. – Użyczamy naszego głosu tym, którzy nie mogą już mówić, bo pozostały po nich strzępki świadectw. Poprzez dzisiejszą obecność mogliśmy podzielić malutką cząstkę ich cierpienia – mówił Ksiądz Biskup.

Historia nabożeństwa pasyjnego na Majdanku, które jest duchową kontynuacją tajnego życia religijnego, jakie na terenie obozu prowadzili niegdyś więźniowie, sięga 1999 r. Od tego czasu zawsze jest inauguracją diecezjalnych obchodów Światowych Dni Młodzieży.

Bez lęku

Drugi dzień obchodów, Niedzielę Palmową, młodzi rozpoczęli na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Tam spotkał się z nimi zespół Full Power Spirit i Przyjaciele. Goście w koncercie pt. „Nie bój się! Uwierz!” przekonywali, że warto zaufać Bogu. – Doświadczenia mojego życia pokazały, że najlepsze pomysły warto poddać Bożej weryfikacji. To jest trochę tak, że wsiadam do taczki, którą pcha Pan Bóg, i choć może wydawać się to ryzykowne, pozwalam, żeby On tę taczkę z moim życiem pchał – mówił Mirosław Kirczuk. Następnie młodzi pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika wyruszyli w barwnej procesji z palmami do archikatedry, gdzie uczestniczyli w Mszy św. wieńczącej obchody.

Reklama

Nawiązując do hasła ŚDM: „Nie bój się Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga” (Łk 1,30), abp Stanisław Budzik zaapelował do młodych, by przyjęli z radością wezwanie, jakie Bóg kieruje do nich, powołując każdego po imieniu. – Bóg spojrzał na pokorę prostej izraelskiej dziewczyny i w niej uczynił wielkie rzeczy. Dokonał największego cudu w dziejach świata; połączył w jej łonie niebo i ziemię, czas i wieczność, Boga i człowieka. Uczynił to dla nas wszystkich; nie chciał być tylko władcą wszystkiego królującym na tronie, a chciał być jednym z nas, by nas zaprosić na drogę miłości i wiary – mówił Pasterz. W odniesieniu do orędzia do młodych papieża Franciszka, abp Budzik wskazał, że powtarzające się często w Piśmie Świętym słowa „nie bój się” Bóg codziennie kieruje do każdego człowieka i zachęca do ufności. – My także znaleźliśmy łaskę u Boga. Nasze życie nie jest przypadkiem. Każdy jest chcianym, umiłowanym i wybranym. Bóg dostrzega w nas swoje piękno i ma plan dla naszego życia – zapewniał. Abp Budzik przypomniał, że Niedziela Palmowa jest pamiątką radosnego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy, kiedy przez zasłonę cierpienia przebija blask zmartwychwstania. – Chrystus wychodzi nam na spotkanie, dla nas wstępuje na Golgotę i zmartwychwstaje. Pragnie, byśmy w tajemnicy krzyża odkryli miłość Ojca, który dał nam swego Syna. Patrząc na Jego mękę, widzimy, że istnieje cierpienie owocne, przynoszące światło – podkreślał.

Na zakończenie młodzi dziękowali za kolejne spotkanie w archikatedrze, u Matki Bożej, która jest Przewodniczką w odkrywaniu powołania. Prosili też o modlitwę za ludzi młodych, aby ci nie bali się odpowiedzieć na wezwanie Ojca Świętego i z odwagą odkrywali swoją chrześcijańską tożsamość.

Młodość w Jezusie

Tradycją lat poprzednich obchody ŚDM odbyły się także w Chełmie. Uczestniczyła w nich młodzież z 32 parafii dekanatów chełmskich, krasnostawskich i siedliskiego. Był koncert, a także procesja z palmami i Msza św. pod przewodnictwem bp. Józefa Wróbla. Spotkanie przygotował duszpasterz młodzieży ks. Jacek Lewicki.

Najpierw uczestnicy zebrali się w kościele pw. Rozesłania Świętych Apostołów, gdzie odbył się koncert scholi z chełmskiej parafii pw. św. Matki Teresy z Kalkuty. Następnie pod przewodnictwem Księdza Biskupa młodzi wyruszyli do bazyliki Mariackiej, gdzie odbyło się przekazanie delegacjom z poszczególnych parafii pakietów duszpasterskich. Zawierały one m.in. płyty z nauczaniem papieskim oraz film. Najważniejszym punktem chełmskich obchodów była Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem bp. Wróbla, poprzedzona modlitwą różańcową. W nawiązaniu do Ewangelii Ksiądz Biskup mówił: – Pan Jezus wjeżdża do Jerozolimy dobrowolnie, a to oznacza, że przyjechał, aby oddać swoje życie nie przymuszony przez nikogo. Nie dlatego, że tak chcieli przywódcy ludu i Piłat, lecz dlatego, że sam chciał. Pasterz przypomniał, że Jezus umarł w żydowskie święto Paschy jak niewinny baranek, który przyszedł, aby Ojcu wynagrodzić nasze grzechy. – Umarł jako ten Baranek, który jest Bogiem, ale i jest człowiekiem. Łączy w sobie świętość Boga i grzeszność człowieka, chociaż sam był bez grzechu właśnie po to, aby na krzyż zanieść ludzkie grzechy – wyjaśniał bp Wróbel. – W święto Paschy Jezus dopełnia dzieło swojego głoszenia. A w jaki sposób ta historia dopełnia się w naszym życiu? – pytał młodych i odpowiadał: – My wszyscy w jakiś sposób jesteśmy uczestnikami tej historii. Ciągle przychodzimy przed ołtarz jako sakramentalną Golgotę, aby stanąć pod krzyżem Chrystusa i stać się uczestnikami tego odkupienia. Przychodzimy do kościoła jako ci, którzy wyznając swój grzech i błagając o jego odpuszczenie, doznajemy Bożego miłosierdzia.

Dopełnieniem chełmskich obchodów ŚDM był koncert w domu kultury, z którego dochód był w całości przeznaczony na stypendia dla ubogiej i zdolnej młodzieży z parafii Mariackiej.

współpraca Tadeusz Boniecki

2018-04-04 10:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wytuptał sobie świętość

Niedziela Ogólnopolska 19/2019, str. 54-55

[ TEMATY ]

młodzi

Niedziela Młodych

©Robert Kneschke - stock.adobe.com

Mówi, że za krótko jest w zakonie, żeby pisać o swoim powołaniu. Przed wstąpieniem do jezuitów czerpał z życia pełnymi garściami, wszędzie go było pełno. Podróże, praca w radiu, przyjaźń z niepełnosprawnymi. Dzisiaj pisze więc o kimś, do kogo chciałby być podobny jako zakonnik

Świadectwo powołania?! Tylko nie to... – to była moja pierwsza myśl, kiedy dostałem propozycję napisania tego tekstu. „Pan Bóg mnie wezwał, poczułem głos Pana...”, bla, bla, bla. Czytałem już milion takich tekstów i zawsze nudziłem się jak mops. Jedyny ciekawy opis powołania, jaki znam, to ten z Dziejów Apostolskich, kiedy Jezus ukazuje się Szawłowi. Ale to co innego, tam jest akcja, Paweł spada z konia i prawie skręca sobie kark. Mój imiennik, św. Łukasz, miał tak dobre pióro, że mógłby pisać scenariusze dla Avengersów.
CZYTAJ DALEJ

Dziękujemy za twoją miłość do Wałbrzycha. Pogrzeb ks. prał. Jana Pryszczewskiego

2024-09-12 18:30

[ TEMATY ]

Wałbrzych

bp Ignacy Dec

diecezja świdnicka

ks. Jan Pryszczewski

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Wyprowadzenie ciała ks. prał. Jana Pryszczewskiego z kościoła

Wyprowadzenie ciała ks. prał. Jana Pryszczewskiego z kościoła

Był oddanym kapłanem, który wiernie służył ludziom, wspierał Solidarność, podejmował trudne wyzwania duszpasterskie, a także odznaczał się patriotyzmem i zaangażowaniem w życie społeczne.

Wspólnota parafialna, duchowieństwo i mieszkańcy Wałbrzycha pożegnali zmarłego 7 września br. ks. prał. Jana Pryszczewskiego, który przez ponad 40 lat był proboszczem parafii św. Józefa Robotnika na Piaskowej Górze.
CZYTAJ DALEJ

Papież na konferencji w samolocie

2024-09-13 20:43

[ TEMATY ]

konferencja

papież Franciszek

VATICAN MEDIA Divisione/www.vaticannews.va/pl

Papież Franciszek podczas konferencji prasowej w samolocie z Singapuru do Rzymu

Papież Franciszek podczas konferencji prasowej w samolocie z Singapuru do Rzymu

Publikacja pełnej treści konferencji prasowej na pokładzie samolotu z Singapuru do Rzymu

Podziel się cytatem Wasza Świątobliwość, dziękujemy za te długie dni podróży, za radość, którą mogliśmy odczuć, mimo zmęczenia. Dziennikarze, którzy Ci towarzyszyli chcieliby zadać kilka pytań.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję