Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Zostawił ślady swoich stóp…

2 kwietnia 2005 r. o godz. 21.37 do domu Ojca odszedł Święty Papież Jan Paweł II. W Poniedziałek Wielkanocny mija 13. rocznica śmierci naszego Rodaka. To szmat czasu, jednak wspomnienia wciąż żyją w naszych sercach i pamięci

Niedziela sosnowiecka 13/2018, str. V

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

rocznica

Adam Bujak/Biały Kruk

Dzień 14 czerwca 1999 r., w którym papież Jan Paweł II odwiedził Sosnowiec, zapisał się jako jeden z najwartościowszych momentów historii Zagłębia

Dzień 14 czerwca 1999 r., w którym papież Jan Paweł II odwiedził Sosnowiec, zapisał się jako jeden z najwartościowszych momentów historii Zagłębia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Drogę Papieża Polaka do świętości uznano za najszybszą w nowożytnej historii Kościoła. Beatyfikacji Jana Pawła II dokonał Benedykt XVI 1 maja 2011 r., a kanonizacji – papież Franciszek 27 kwietnia 2014 r. Z badań wynika, że ponad 90 proc. Polaków uważa, że pamięć o Janie Pawle II – mimo upływu lat od jego śmierci – jest wciąż żywa. Jego pontyfikat był trzecim co do długości w historii papiestwa: trwał 26 lat, 5 miesięcy i 16 dni.

Zawsze blisko ludzi

Kolejna rocznica śmierci Świętego Papieża Polaka jest okazją, aby przypomnieć Jego ślady w Kościele sosnowieckim. Karol Wojtyła jako pasterz Kościoła krakowskiego korzystał niemal z każdej możliwości, aby przebywać blisko ludzi powierzonych jego pasterskiej trosce. Były wśród nich parafialne uroczystości, wizytacje kanoniczne, a także wędrówki na szlakach turystycznych ojczystej ziemi. Kiedy podążamy papieskimi szlakami, zdumiewa wielość i różnorodność miejsc odwiedzanych przez przyszłego Papieża jako księdza, potem biskupa i kardynała, a które, jak potem wyznał, miały swoje miejsce w jego pamięci i sercu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Papieskimi szlakami

Reklama

Jeden z papieskich szlaków przebiega także przez diecezję sosnowiecką. Z przekazów ustnych wynika, że kard. Wojtyła wraz ze swoimi studentami bywał w Ogrodzieńcu, Podzamczu, Kluczach, Chechle i wielu innych zakątkach przyszłej diecezji sosnowieckiej. Na uwagę zasługują miejsca naszej diecezji, w których celebrował Msze św. i wygłaszał homilie. W pierwszych dniach września 1954 r., w czasie pieszej pielgrzymki do Częstochowy, ks. Karol Wojtyła z dwoma towarzyszącymi mu studentami zatrzymali się na nocleg na plebanii przy kościele parafialnym pw. św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu. Podobna sytuacja miała miejsce rok później (22-23 września 1955 r.), kiedy przybył na rowerach wraz z pięcioma innymi osobami. W obu wypadkach, rano przed dalszą drogą, ks. Wojtyła odprawił w kościele Mszę św. 22 października 1967 r. kard. Wojtyła w Srebrnym Grodzie przewodniczył uroczystościom z okazji 200-lecia kanonizacji Jana Kantego. 13 września 1973 r. przewodniczył z kolei uroczystościom nawiedzenia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Odprawił wówczas Eucharystię i wygłosił słowo Boże. Obie uroczystości upamiętnia tablica wmurowana w ścianę olkuskiej świątyni.

W Sosnowcu i Jaworznie...

Ślady przyszłego Papieża napotykamy też w stolicy diecezji. 21 maja 1967 r. abp Karol Wojtyła wygłosił kazanie w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu. Dla parafii pw. św. Jana Kantego w Jaworznie-Niedzieliskach przełomowy jest rok 1967, kiedy tę część miasta odwiedza Pasterz Kościoła krakowskiego i swoimi słowami jakby popycha wiernych do zawiązania parafii. – Ta społeczność chrześcijańska w Niedzieliskach dojrzała do tego, ażeby być prawdziwą parafią Kościoła Chrystusowego – powiedział podczas homilii 21 maja 1967 r. Ksiądz Kardynał odwiedza też rodzącą się w bólach wspólnotę Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Jaworznie-Osiedlu Stałym. 26 kwietnia 1978 r. uczestniczy w uroczystości wprowadzenia obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz rozpoczęciu pierwszej Nowenny. Wówczas też przewodniczy Mszy św. i wygłasza kazanie.

14 czerwca 1999 r. podczas historycznej wizyty w Zagłębiu, koronując wizerunek Matki Bożej, nawiązuje do wydarzenia sprzed lat, wypowiadając znamienne słowa: „Jaworzno specjalnie czekało, czekało ze swoim obrazem Matki Bożej, aż ich biskup zostanie Papieżem, i wtedy go ukoronowali”.

Najpiękniejsze chwile

Nie sposób pominąć jeszcze jednego spektakularnego wydarzenia z udziałem przyszłego Papieża, które miało miejsce 19 maja 1968 r. w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej. Wówczas korony papieskie na skronie Jezusa i Maryi nałożyli: kard. Stefan Wyszyński – prymas Polski oraz kard. Karol Wojtyła – ówczesny metropolita krakowski.

14 czerwca 1999 r. Ojciec Święty w bólu, chorobie, stanął też na ziemi zagłębiowskiej. 100 minut pobytu Jana Pawła II w Sosnowcu należało do najpiękniejszych i najwartościowszych momentów w historii Zagłębia.

2018-03-28 10:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: katolicy ponoszą odpowiedzialność za destrukcję moralną w państwie

[ TEMATY ]

rocznica

Paweł Cieśla/wikipedia.pl

Sanktuarium Matki Boskiej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej

Sanktuarium Matki Boskiej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej

Katolicy ponoszą odpowiedzialność za destrukcję moralną w państwie, jeżeli nie zabierają głosu i nie protestują przeciw złu - powiedział abp Wacław Depo, który wieczorem 5 lipca wygłosił homilię w czasie Mszy św. w bazylice Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej. Miejscowe sanktuarium maryjne przeżywało 10. rocznicę koronacji obrazu Matki Bożej Miłosierdzia i 20. rocznicę ogłoszenia Jej patronką miasta. W uroczystości uczestniczyli m.in. bp Henryk Tomasik i abp Zygmunt Zimowski, który przekazał sanktuarium świecę - dar papieża Franciszka

Abp Wacław Depo mówił w homilii, że katolicy ponoszą odpowiedzialność za destrukcję moralną w państwie, jeżeli nie zabierają głosu i nie protestują przeciw złu. - Musimy przyznać, stając w prawdzie, że winą ciążącą na pasterzach Kościoła i duszpasterzach jest to, że pozwoliliśmy sobie na wmówienie nieangażowania się katolików w życie społeczne. A w takiej sytuacji to różni politycy, często dalecy od Kościoła, biorą w swoje ręce prawa moralne, do których może nas wzywać tylko sam Bóg - mówił abp Depo.
CZYTAJ DALEJ

Abp Górzyński: możliwa beatyfikacja s. Barbary Samulowskiej przez papieża w Gietrzwałdzie

2026-06-21 07:09

[ TEMATY ]

Gietrzwałd

Barbara Samulowska

pl.wikipedia.org

Siostra Miłosierdzia Barbara Stanisława Samulowska

Siostra Miłosierdzia Barbara Stanisława Samulowska

Zdaniem metropolity warmińskiego abp. Józefa Górzyńskiego możliwa jest beatyfikacja siostry Barbary Samulowskiej przez papieża Leona XIV w Gietrzwałdzie wiosną 2028 r. Według niego Kościół i administracja państwowa powinny robić wszystko, by ten scenariusz był możliwy.

– To są dwa tematy, które są mi bardzo bliskie. Oba na dzisiaj są przeze mnie pozytywnie postrzegane, to znaczy jako całkiem realne i możliwe, ponieważ taki mamy przekaz z Watykanu. Zaproszenia zostały skierowane do Ojca Świętego zarówno przez Episkopat Polski, jak i władze państwowe – powiedział PAP abp Józef Górzyński. Metropolita warmiński zastrzegł, że ostateczne decyzje co do wizyty Leona XIV w Polsce i w Gietrzwałdzie jeszcze nie zapadły.
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV do osób walczącym z głodem: Wiem, że narażacie życie

2026-06-22 14:59

[ TEMATY ]

Leon XIV

Vatican Media

Wiem, że wielu z was dosłownie naraża swoje życie, aby być tam, gdzie pracujecie. Chcę zapewnić was wszystkich o modlitwie i wsparciu Kościoła katolickiego – mówił Leon XIV do osób zajmujących się na świecie dostarczaniem żywności ludziom zmagającym się z klęską głodu. Papież wskazał, że również kryzys migracyjny powodowany jest przez głód.

Słowa te wypowiedział Ojciec Święty na marginesie spotkania w siedzibie Światowego Programu Żywnościowego w Rzymie, gdzie wygłosił przemówienie 22 czerwca 2026 r.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję