Od roku 2006 w przeddzień święta Miłosierdzia Bożego w parafii św. Faustyny organizowany jest Festyn Miłosierdzia „Szlakiem Faustyny”. Ma on uczcić osobę św. Faustyny Kowalskiej – patronki miasta (Łódź to jedyne miasto na świecie, które ma św. Faustynę za patronkę) i przybliżyć jej życie mieszańcom. To przecież w Łodzi w parku Wenecja (dziś Słowackiego) rozpoczęło się apostołowanie młodej jeszcze Heleny Kowalskiej. Podczas zabawy tanecznej w parku wydarzyło się coś, co na zawsze odmieniło jej życie. Usłyszała głos Chrystusa! Z potrzeby serca i ducha udała się do kościoła św. Stanisława Kostki i tam podjęła ważną dla siebie oraz Kościoła decyzję o wstąpieniu do klasztoru. Całe życie św. Faustyny Kowalskiej wypełnione było posłannictwem Miłosierdziu Bożemu.
Reklama
Poprzez przemarsz drogą, którą szła św. Faustyna z parku Słowackiego, ulicą Sanocką, Krośnieńską, Pabianicką, Piotrkowską aż do archikatedry pragniemy upamiętnić szczególną chwilę jej życia, a także uzmysłowić mieszkańcom, że i oni mogą chodzić drogą świętej. Tą drogę przebył przed 31. laty Honorowy Obywatel Miasta Łodzi dziś już św. Jan Paweł II. Łódź jest szczególnym miastem na mapie Miłosierdzia Bożego: tutaj bowiem żyła, pracowała i dorastała św. Faustyna, jeszcze wtedy Helenka Kowalska. Św. Faustyna jest także dziś dla nas Apostołką Miłosierdzia jak Papież Polak, który ustanowił święto Miłosierdzia Bożego.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Atrakcją festynu jest występ zespołów muzycznych, możliwość udziału w zabawie, następnie po krótkiej modlitwie w miejscu gdzie 94 lat temu młoda Helenka Kowalska usłyszała głos cierpiącego Chrystusa, co przypomni inscenizacja przygotowana przez aktorów, wyruszymy wraz z relikwiami patronki miasta i pójdziemy tą drogą, którą Helenka – św. Faustyna przeszła do katedry. Tam abp Grzegorz Ryś zawierzy mieszkańców i miasto Bożemu Miłosierdziu. Na zakończenie zostaną rozdane uczestnikom festynu chlebki miłosierdzia przygotowane przez łódzkich piekarzy.
W roku 80. rocznicy śmierci św. Faustyny i 10. rocznicy poświęcenia jej pomnika będziemy się modlić, by patronka miasta i św. Jan Paweł II byli dla łodzian orędownikami u miłosiernego Boga i aby każdy z nas stawał się „iskrą miłosierdzia”. Program festynu na str. 8.