W sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej Patronki Nowej Ewangelizacji w archidiecezji lubelskiej odbył się dzień jedności środowisk nowej ewangelizacji. Świątynia przy ul. Bursztynowej wypełniła się 17 marca kapłanami i osobami świeckimi zaangażowanymi w dzieło nowej ewangelizacji. Na zaproszenie ks. Michała Zybały i zespołu ds. nowej ewangelizacji w spotkaniu pod hasłem „Jednego ducha, jednej myśli” uczestniczyło kilkaset osób z Ruchu Światło-Życie, Drogi Neokatechumenalnej, Odnowy w Duchu Świętym, wspólnot Chrystusa Zmartwychwstałego Galilea i Przyjaciele Oblubieńca, Coinoni św. Jana Chrzciciela oraz wspólnot Krwi Chrystusa i Miłości Ukrzyżowanej. Celem spotkania była wspólna modlitwa i rozeznanie, jaka jest wola Boża wobec wspólnot ewangelizacyjnych w naszej diecezji.
Świadectwo jedności
Reklama
– Kilka lat temu w diecezji powstał projekt „Źródło” (rekolekcje ewangelizacyjne w parafiach i peregrynacja kopii Krzyża Trybunalskiego z relikwiami Drzewa Krzyża); obecnie trwają prace nad projektem „Ruah” (przygotowanie młodzieży do przyjęcia sakramentu bierzmowania). Mamy nadzieję, że również z tego spotkania powstanie coś dobrego, że Duch Święty nada kierunek naszym działaniom ewangelizacyjnym – mówił ks. Michał Zybała. Duszpasterz zapewniał, że wszystkie wspólnoty jak i tworzące je osoby są gotowe do podjęcia nowych działań. – Cały potencjał wspólnot i wszystkie charyzmaty oddajemy w ręce Kościoła, by pokornie służyć – podkreślał.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Spotkanie rozpoczęło się od uwielbienia prowadzonego przez członków wspólnoty Galilea i katechezy wygłoszonej przez ks. Zybałę. Duszpasterz odpowiedzialny za nową ewangelizację w diecezji przywołał postać Karola de Foucauld i papieża Franciszka. Za Ojcem Świętym wzywał do nawrócenia: „Żeby ewangelizować nie wystarczy tylko nawrócenie jednostki, ale potrzebne jest nawrócenie pastoralne: nawrócenie Kościoła, wspólnot, świeckich, księży”. Po katechezie świadectwem udziału w „Źródle” podzieliła się Karolina, która zachęcała innych do udziału w projekcie łączącym ludzi z różnych wspólnot.
Centralną częścią dnia jedności była uroczysta Msza św. sprawowana pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika. – W jedno nas zgromadziła miłość Chrystusa, w jedno nas zgromadził Duch Święty, abyśmy dali świadectwo i przykład jedności, abyśmy się stali znakiem i narzędziem jedności dla innych, dla świata – mówił we wprowadzeniu do Liturgii Ksiądz Arcybiskup.
Otwarci na Boga i człowieka
W homilii Metropolita wezwał kapłanów i świeckich do pogłębienia życia chrześcijańskiego przez udział w kapłańskiej misji Chrystusa, który okazał całkowite posłuszeństwo woli Ojca. – Bóg przemienił śmierć Chrystusa w chwałę zmartwychwstania; Ukrzyżowany i Zmartwychwstały stał się sprawcą wiecznego zbawienia dla wszystkich, którzy Go słuchają – mówił Pasterz. Jak wyjaśniał, słowa słuchać i być posłusznym są do siebie podobne; być posłusznym to znaczy słuchać tego, co mówi Bóg, wziąć Jego słowa do serca i uczynić je lampą dla życia. – Bóg mówi do nas na różne sposoby, głosem Chrystusa i Ewangelii, głosem rozbrzmiewającym w Kościele i w naszej codzienności. Prośmy Ducha Świętego, by nauczył nas odróżniać głos Boży od głosów świata, by otwierał nasze serca na wezwania, jakie kieruje do nas Bóg – mówił abp Budzik.
Przed członkami wspólnot ewangelizacyjnych Pasterz postawił zadanie ukazania ludziom Chrystusa. – Pokażcie ludziom Chrystusa przez wasze słowa, przez wasze życie. Mamy być otwarci na potrzeby innych, naszym obowiązkiem jest dzielenie się z innymi dobrami materialnymi w duchu miłosierdzia, ale mamy też dzielić się z innymi dobrami duchowymi, tym co najważniejsze: wiarą w Jezusa Chrystusa, radością bycia Kościołem, nadzieją wiecznego szczęścia i zbawienia, radością płynącą z darów Ducha Świętego i przynoszenia owoców – podkreślał.
***
Jego Ekscelencji Księdzu Biskupowi Ryszardowi Karpińskiemu z okazji imienin życzymy zdrowia, Bożego błogosławieństwa i opieki Matki Najświętszej. Z darem modlitwy - Redakcja i Czytelnicy „Niedzieli”