Wielki Post to czas „uporządkowania naszego systemu wartości i celów życia doczesnego”. To zatrzymanie się i skoncentrowanie uwagi na sprawach najistotniejszych, to skierowanie – jak mówi abp Andrzej Dzięga – myśli „na ewangeliczną drogę Bożej nadziei”. Kościół w sposób szczególny zachęca do postu, modlitwy i jałmużny – trzech głównych filarów życia duchowego Jezusa Chrystusa. Wielki Post to wejście na drogę nawrócenia i czas, gdy możemy nauczyć się przyjmować dar łaski. „Uczymy się tego przez rozważanie, jak Maryja, Bożego Słowa” – mówi abp Andrzej Dzięga i zachęca do wydobycia z szuflady Pisma Świętego, które pomoże nam nauczyć się Bożej drogi.
W okolicznościowych słowach na Wielki Post Metropolita Szczecińsko-Kamieński przypomina, że „obecne, ziemskie życie, to tylko krótkotrwała szansa przygotowania siebie do prawdziwego życia, już na wieczność, które dopiero nadejdzie po powtórnym przyjściu Chrystusa” i że „trzeba się też włączyć aktywnie we Wspólnotę uczniów Chrystusa”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W tej ziemskiej drodze, jako nasi przewodnicy duchowi i szafarze sakramentów, towarzyszą nam kapłani, których w naszej archidiecezji, niestety, jest coraz mniej.
Reklama
– Odchodzi pokolenie kapłanów – pionierów duszpasterstwa nad Odrą i Bałtykiem – zwraca uwagę Ksiądz Arcybiskup. – W kapłańską dojrzałość wchodzą roczniki powołanych w czasie niezwykłego pontyfikatu świętego papieża Jana Pawła II.
To chyba on sam wymodlił całej Polsce ten dodatkowy dar wielu powołań, gdyż liczba powołanych w czasie jego pontyfikatu była co najmniej dwukrotnie większa niż wcześniej. Teraz ta liczba wraca do statystycznych dawnych proporcji, co w zestawieniu jednak z radykalnie mniejszą liczbą maturzystów, z radykalnie mniejszą liczbą dzieci w rodzinach, dodatkowo przy ogromnej negatywnej kampanii medialnej przeciwko kapłanom, sprawia, że za niewiele lat szereg parafii może mieć problem z uzyskaniem zwyczajnej kapłańskiej posługi. A bez kapłana znowu zachwieje się życie duchowe i sakramentalne, a także przepowiadanie Prawdy Bożej. Kolejne dusze ludzkie znowu będą zagrożone na wieczność, bo zabraknie szafarza łaski sakramentalnej. Jest to sprawa nas wszystkich – podkreśla z troską Ksiądz Arcybiskup. I wzywa całą archidiecezję do pojęcia dodatkowego wołania do Boga, adoracji i postu w intencji uproszenia nowych powołań kapłańskich, zakonnych i misyjnych z rodzin naszych parafii i z naszej archidiecezji.
Modlitwa polega na całodobowej, tj. 24-godzinnej, adoracji Najświętszego Sakramentu, połączonej z postem w dowolnej formie w intencji: „O nowe powołania kapłańskie, zakonne i misyjne z rodzin naszej archidiecezji”.
Reklama
– Adoracja i post rozpoczną się w każdej parafii o godz. 18 i będą trwać do godz. 18 następnego dnia, kiedy to rozpocznie się w kolejnej parafii dekanatu lub w kolejnym domu zakonnym – wyjaśnia ks. kan. dr Piotr Skiba, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Szczecinie. – W ten sposób w całej archidiecezji będzie trwać stała modlitwa wstawiennicza i post o powołania przez dziewięć miesięcy, tj. od pierwszej niedzieli Wielkiego Postu do uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.
I dodaje: – W trwającym Roku św. Stanisława Kostki, który przypomina nam młodego człowieka, rozeznającego powołanie – zgodnie ze słowem księdza arcybiskupa metropolity Andrzeja Dzięgi na Środę Popielcową – podejmujemy wezwanie Chrystusa do szczególnej modlitwy o powołania. „Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało; proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo” (Łk 10,2).
„Adoracja i post o powołania” rozpoczęły się 18 lutego br. w Mierzynie, gdzie budowane jest sanktuarium Matki Bożej z Lourdes, a zakończą 8 grudnia br. w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na os. Słonecznym w Szczecinie. Redakcja „Kościoła nad Odrą i Bałtykiem” zachęca do włączenia się w to piękne, modlitewne dzieło.
Wykaz dekanatów i kościołów, w których odbywa się adoracja Najświętszego Sakramentu, znajduje się na stronie internetowej www.niedziela.pl w zakładce: W diecezjach/Edycja Szczecińsko-Kamieńska.