Reklama

Głos z Torunia

Kropla miłości ma sens

Delegat biskupi ds. misji diecezji toruńskiej ks. kan. Grzegorz Tworzewski zaprosił Kolędników Misyjnych 13 stycznia do Jabłonowa Pomorskiego na 2. Spotkanie Kolędników Misyjnych Diecezji Toruńskiej

Niedziela toruńska 4/2018, str. I

[ TEMATY ]

kolędnicy misyjni

Aleksandra Wojdyło

Najpiękniej prezentująca stroje kolędników grupa z parafi i pw. św. Bartłomieja w Unisławiu

Najpiękniej prezentująca stroje kolędników grupa z parafi i pw. św. Bartłomieja w Unisławiu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W odpowiedzi na prośbę kolędników, którą wyrazili podczas 1. Spotkania Kolędników Misyjnych Diecezji Toruńskiej, chcemy się ponownie zobaczyć i wspólnie przeżyć radość wiary – wyjaśniał ks. kan. Tworzewski. Dodał, że to świętowanie jest również podziękowaniem za całoroczną pracę formacyjną z dziećmi, które wrażliwością swojego serca mobilizują dorosłych do pomocy ich rówieśnikom w krajach misyjnych i same takiej pomocy udzielają.

Konkurs

Reklama

Pierwsza część spotkania rozpoczęła się w Centrum Kultury i Sportu, gdzie najpierw odbył się konkurs gwiazd betlejemskich i strojów grup kolędniczych. Następnie świadectwem niesienia Chrystusa podzielił się świecki misjonarz Rafał Solski, który wraz z małżonką Małgorzatą posługiwał przez 10 lat w odległej Mongolii. Dzieci ze Szkoły podstawowej w Drużynach wystąpiły z przedstawieniem pt. „Z kolędą w domu”. W tej części spotkania sekretarz Krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych Dzieci Anna Sobiech przypomniała o otwartych dłoniach, jako symbolu tegorocznego misyjnego kolędowania oraz istocie modlitwy pięciu palców. – Być dla siebie przyjaciółmi, budować między sobą więzi, być wrażliwymi na potrzeby innych, być gotowym do pomocy. Niech dobro, serce i talenty, którymi dzielimy się z innymi, potrafią nas uskrzydlać do dalszych dobrych działań – dodała. Na wszystkich czekał poczęstunek przygotowany przez Centrum Kultury i Sportu w Jabłonowie Pomorskim.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Oddać cząstkę siebie

Następnie barwny kolędowy korowód przemaszerował ulicami miasta do kościoła parafialnego. Centralnym punktem diecezjalnego spotkania kolędników misyjnych była Msza św. w kościele pw. Chrystusa Króla, której przewodniczył bp Wiesław Śmigiel.

Reklama

W homilii bp Wiesław, nawiązując do treści ewangelicznych mówiących o powołaniu Mateusza, zwrócił uwagę na potrzebę zastanowienia się nad własnym powołaniem i podkreślania jego istoty. – Pan Bóg patrzy na serce człowieka i powołuje, a moc Jego słowa powoduje, że człowiek pozostawia wszystko i idzie w nieznane dlatego, że ufa Bogu – mówił bp Wiesław. Zwracając się do Kolędników Misyjnych, dodał, że dzisiaj wszyscy jesteśmy powołani, aby iść do ludzi, oddać cząstkę siebie drugiemu człowiekowi i nieść Chrystusa wśród swoich rodzin, znajomych, kolegów ze szkoły. Modlitwą, gestem, uczynkiem, ofiarą każdy może stawać się misjonarzem w swoim środowisku i nieść wraz z gwiazdą Dobrą Nowinę. – Jako uczniowie misjonarze jesteście bardzo ważną cząstką Kościoła misyjnego i nigdy o tym nie zapominajcie – podkreślił. Przypominał założenia papieża Franciszka z adhortacji apostolskiej „Evangelii Gaudium” i osobę św. Teresy z Lisieux, patronki misji. Dodał, że misjonarzem jest dziś każdy poprzez uczestnictwo w dziele Kościoła. Dziękując za rozwijanie dzieła misyjnego w diecezji toruńskiej, bp Wiesław zachęcił także do modlitwy o pokój, nowe powołania do niesienia Jezusa całemu światu oraz do dalszej aktywnej działalności misyjnej w diecezji. Na koniec do małych kolędników powiedział: – To waszą zasługą będzie to, że kolejni misjonarze usłyszą głos Chrystusa i zaniosą do innych krajów Dobrą Nowinę i dzięki waszej modlitwie będą silni.

W darach ofiarnych najmłodsi misjonarze przynieśli do ołtarza m.in. różnobarwne świece i przedmioty symbolizujące poszczególne kontynenty oraz złączone dłonie, symbol pokoju tegorocznego kolędowania, polecając bogactwo, kulturę i problemy ludów misyjnych. Na zakończenie Mszy św. słowa podziękowania skierował proboszcz ks. kan. Grzegorz Tworzewski. Podkreślił on słowa Księdza Biskupa, że nie można rozdzielić słów: uczeń i misjonarz, dodał, że dzieci kolędujące w tym roku na rzecz rówieśników z Syrii i Libanu dały doskonałe świadectwo, jak w praktyce słowa te realizować. – Ta kropla miłości ma sens – zaznaczył.

Zastępca burmistrza miasta i gminy Jabłonowo Pomorskie Jędrzej Kucharski wraz z przewodniczącym Rady Miejskiej Krzysztofem Kamińskim wręczyli bp. Wiesławowi obraz bł. Marii Karłowskiej, patronki miasta. Liturgii towarzyszył śpiew scholi parafialnej prowadzonej przez s. Dominikę, Barbarę Kopaczewską i Małgorzatę Strzelecką.

Nagrodzeni

W 2. Spotkaniu Kolędników Misyjnych uczestniczyło ok. 30 grup kolędników reprezentujących parafie w Bobrowie, Brudzawach, Grodzicznie, Grudziądzu, Grzybnie, Jabłonowie Pomorskim, Drużynach, Kowalewie Pomorskim, Kruszynach, Lidzbarku Welskim, Unisławiu i Wielkich Łunawach.

Reklama

W konkursie na najpiękniejszą gwiazdę I miejsce zajęli kolędnicy z Jabłonowa Pomorskiego przygotowani przez Barbarę Kopaczewską, II i III miejsce zajęły również jabłonowskie grupy, które swoje gwiazdy wykonały pod kierunkiem Lidii Behrendt-Pedynkowskiej i Katarzyny Mościckiej. Wśród najpiękniej prezentujących stroje kolędników misyjnych jury w składzie: Anna Sobiech, Anna Berent, Justyna Prajs, Paulina Modrzejewska najwyżej oceniło grupę z parafii pw. św. Bartłomieja w Unisławiu (przygotowana przez Urszulę Machaj), z parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wielkich Łunawach (przygotowana przez Dorotę Wawrowską) oraz z parafii pw. św. Jakuba w Bobrowie (pod opieką Marii Grzecznowskiej).

Do tradycji przechodzi już fakt, że najpiękniejsza gwiazda i najlepiej prezentująca się grupa kolędnicza znajdzie się na plakacie zapowiadającym przyszłoroczne spotkanie. Nagrodę specjalną – wyjazd do Rzymu i grobu św. Jana Pawła II, patrona województwa – ufundowali marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki i przewodniczący Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego Ryszard Bober, który wraz z gratulacjami wręczył symboliczny bilet do Rzymu. Szczęśliwcami zostali jabłonowscy kolędnicy przygotowywani przez Barbarę Czachor.

Spotkanie zakończył obiad w szkole podstawowej przygotowany przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Piecewie, a ks. kan. Grzegorz Tworzewski dla wszystkich uczestników przygotował słodkie paczki. Kolejne spotkanie odbędzie się w sobotę po uroczystości Trzech Króli w 2019 r.

2018-01-24 12:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mali Kolędnicy Misyjni z Polski pomogą rówieśnikom z Syrii i Libanu

[ TEMATY ]

kolędnicy misyjni

Wydział Duszpasterstwa Misyjnego

W drugi dzień świąt Bożego Narodzenia młodzi kolędnicy rozpoczną odwiedziny w polskich domach, gdzie zgodnie ze staropolskim zwyczajem będą kolędować, ale też kwestować na rzecz potrzebujących rówieśników. Dzieło, w które w ubiegłym roku włączyło się 40 tys. polskich dzieci, w tym roku posłuży modlitwie i zebraniu pomocy materialnej dla najmłodszych mieszkańców Syrii i Libanu.

26 grudnia we wszystkich polskich diecezjach rozpoczynają swoją misję Kolędnicy Misyjni – grupy dzieci związanych z ogniskami misyjnymi Papieskiego Dzieła Misyjnego w Polsce. Tego dnia młodzi kolędnicy rozpoczną odwiedziny w polskich domach, gdzie zgodnie ze staropolskim zwyczajem będą kolędować, ale też kwestować na rzecz potrzebujących rówieśników. W tym roku zebrane przez nich ofiary zostaną przeznaczone na pomoc dzieciom w Syrii i Libanie.
CZYTAJ DALEJ

Archidiecezja Częstochowska będzie miała pierwszego diakona stałego

2026-06-23 07:48

[ TEMATY ]

diakonat

diakonat stały

Adobe Stock

W dniu 28 czerwca br. o godzinie 15.00, w kościele parafialnym pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Częstochowie, Arcybiskup Metropolita Wacława DEPO udzieli sakramentu święceń w stopniu diakonatu Mariuszowi WAWRZAKOWI, pochodzącemu z tej parafii. Będzie on pierwszym w historii Kościoła częstochowskiego diakonem stałym święconym do posługi w jego strukturach.

Podziel się cytatem Diakonat stały to posługa mężczyzn – zarówno żonatych, jak i żyjących w celibacie – będąca pierwszym stopniem sakramentu święceń. Diakoni wspierają duszpasterzy w posługach: liturgicznej, słowa, miłosierdzia oraz socjalnej. Warto podkreślić, że diakonat stały nie jest etapem przejściowym, lecz docelową formą posługi. Diakonat stanowi szczególny znak oddania życia Chrystusowi oraz wspólnocie Kościoła. Nowy diakon stały podejmie misję głoszenia Dobrej Nowiny we współczesnym świecie. Otoczmy kandydata modlitwą, prosząc dla niego o dary Ducha Świętego, wierność powołaniu, pokorę oraz gorliwość w służbie. Niech Najświętsza Maryja Panna Częstochowska wyprasza mu potrzebne łaski, a Chrystus umacnia go na drodze powołania.
CZYTAJ DALEJ

"Tam giną ludzie". Mocne zarzuty lekarza ze Szpitala Południowego

2026-06-24 09:02

Kanał Zero

Dr Emil Jędrzejewski

Dr Emil Jędrzejewski

Szokujące relacje lekarza ze Szpitala Południowego w Kanale Zero. – Pacjenci przyjęci na SOR umierali niezaopiekowani, pracownicy oddziału „przypominali sobie” o nich po kilku godzinach i wykonywali im tomografię, żeby coś markować. Tam giną ludzie, bo ktoś się uczy. Każdy przypadek śmierci na SORze powinien być przeanalizowany – tak opowiadał w programie Krzysztofa Stanowskiego dr Emil Jędrzejewski, były ordynator oddziału chirurgii.

Przypomnijmy: Portal Zero.pl w ujawnił dwie afery związane ze Szpitalem Południowym w Warszawie. Chodzi o sprawę lekarza-milionera Dawida Kacprzyka z Koalicji Obywatelskiej oraz saloniku VIP na SOR, w której przyjmowano polityków tej formacji bez kolejki - informują dziennikarze. Jak się okazuje, to jednak nie są najpoważniejsze zarzuty wobec polityka KO i zarządzających szpitalem.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję