Ruch Światło-Życie, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Częstochowskiej ze swoimi oddziałami i Caritas wychodzą z ofertą wypoczynku połączonego z rekolekcjami. Organizatorzy dbają, by taki odpoczynek odbywał się w atrakcyjnych turystycznie miejscach, które chętnie odwiedzamy zimą. Stąd częste propozycje wyjazdu do górskich miejscowości, gdzie szanse na białe szaleństwa są dużo większe niż w naszej części rejonu. Również poszczególne parafie wychodzą z propozycjami odpoczynku w ferie dla swoich młodszych parafian. Najczęściej są to właśnie parafialne oddziały KSM-u czy oaza. Sposób połączenia modlitwy, pogłębienia wiary z zabawą i odpoczynkiem wydaje się być atrakcyjną propozycją na czas ferii.
Oaza zimą
Rejon częstochowski Ruchu Światło-Życie proponuje wyjazd do Zawiercia-Skarżyce na Oazę Dzieci Bożych (dzieci z klas III-V SP) w dniach 26-31 stycznia i dla dzieci i młodzieży od IV kl. SP do II gimnazjum na rekolekcje „Wojownik Światła” w dniach 5-10 lutego.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Wyjazd do Bukowiny Tatrzańskiej dla młodzieży w wieku od III klasy gimnazjum wzwyż w dniach 27 stycznia –1 lutego na Oazę Ewangelizacji. Taki sam charakter mają rekolekcje dla studentów i dorosłych, które odbywać się będą w Zawierciu-Skarżycach w dniach 31 stycznia – 4 lutego.
Reklama
Oaza Nowej Drogi to propozycja rejonu zawierciańskiego dla uczniów VI i VII klasy szkoły podstawowej, gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych. Rekolekcje odbywają się w drugiej części ferii, czyli od 5 do 10 lutego całkiem blisko, bo w Domu Rekolekcyjnym w Masłońskim k. Poraja. Ks. Adam Polak, moderator Ruchu Światło-Życie archidiecezji częstochowskiej, podkreśla, że rekolekcje ewangelizacyjne dla młodzieży mogą być dobrą propozycją formacji dla kandydatów do bierzmowania, a dla tych, którzy już sakrament bierzmowania przyjęli, mogą być kontynuacją formacji.
Szczegóły nt. rekolekcji podczas ferii można znaleźć na stronie Ruchu: www.cz.oaza.pl .
Dla dzieci i rodziców
Rejon wieluński Ruchu Światło-Życie wychodzi z bardzo interesującą propozycją dla dzieci i ich rodziców. Oczywiście można tylko zorganizować czas dla dzieci, ale jeśli tylko rodzice dysponują wolnym czasem, mają okazję przeżyć równolegle z pociechami swoje rekolekcje. Rekolekcje dla dzieci, przeznaczone dla uczniów klas III -VI szkół podstawowych, zatytułowane „Rekolekcje z autami”, poprowadzi ks. Konrad Cygan. Rekolekcje dla rodziców, zatytułowane „Małżeństwo na resorach”, odbywają się w dniach 29 stycznia – 3 lutego w Bystrej k. Jordanowa. Będą prowadzone przez małżonków Małgorzatę i Sławomira Wolskich, Beatę i Macieja Kociołków, Aleksandrę i Jerzego Nitkiewiczów.
Reklama
Propozycja rekolekcji małżeńskich, w czasie kiedy dzieci mogą przeżywać swoje rekolekcje, zasługuję na uwagę z kilku powodów. Po pierwsze, możemy coś zrobić dla siebie, nie martwiąc się, jak zagospodarować czas dzieciom, po drugie, o ile przykładamy wagę do odpoczynku naszych pociech, nie zawsze starcza nam sił, pieniędzy i czasu, by zadbać o własne relacje małżeńskie i relacje z Bogiem, a przecież nic tak dobrze nie działa i nie przynosi korzyści dzieciom jak świadomość szczęśliwych i kochających rodziców, to daje fundamenty dla dobrze funkcjonującej rodziny. Organizatorzy mają więc nadzieję, że będzie to doświadczenie, które dobrze wpłynie na relacje całej rodziny
To propozycja dla wszystkich małżonków – tych, którzy cieszą się swoją bliskością i wciąż są w sobie bezgranicznie zakochani, ale też tych, którzy pośród codziennego zabiegania i pracy z trudem znajdują czas na podzielenie się swoimi potrzebami, uczuciami. A także dla tych, którzy przeżywają kryzys małżeński. Oto tematyka zagadnień, które czekają na uczestników rekolekcji dla małżonków: „Portret małżeński” (poznanie własnej osobowości, wpływ naszych osobowości na komunikację małżeńską, kobiecość/męskość, jak przezwyciężać wzajemne niezrozumienie, „Szczęśliwa alkowa” (co ma Bóg do naszego seksu? , seks małżeński bez tabu, NPR a przyjemność, ile dzieci dla katolika? ), „Wychować w więzi” (kompetentni rodzice – kompetentne dzieci, Misja Rodzina; Rodzina – ekstremalne zarządzanie zespołowe; zamiast kar i nagród: obecność, uczuciowość, uważność, potrzeby, odpowiedzialność, ale nie samotność; Rodzice + Dzieci = Jedna Drużyna). „Nawrócony portfel” (Pismo Święte a finanse rodziny, „lewe” pieniądze w małżeństwie, weryfikacja potrzeb finansowych rodziny; zasady prowadzenia rozliczeń). Zapisy: www.cz.oaza.pl . Informacje: Małgorzata Wolska – 514-971-651.
Rekolekcje na nartach
Reklama
Z bardzo atrakcyjną propozycją na czas ferii wychodzi Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, już po raz trzeci organizując „Rekolekcje na nartach” w Gliczarowie Górnym u ojców sercanów. Rekolekcje planowane są w dniach od 3 do 10 lutego i połączone jak zwykle z odpoczynkiem. Organizatorzy zapewniają naukę jazdy na nartach z profesjonalnym instruktorem. Będzie możliwość wypożyczenia sprzętu (narty, snowboard, buty, kask, kijki). Możliwość relaksu na obiektach Gorącego Potoku w Białce Tatrzańskiej. Rekolekcje poprowadzi ks. Andrzej Witek – diecezjalny asystent KSM. Szczegóły – tel. 577-634-348.
Jura pełna przygód
To propozycja, którą przygotowała Caritas dla dzieci w wieku od 7 do 16 lat. Zimowisko odbędzie się w terminie 29 stycznia – 7 lutego 2018 r. w Centrum Duchowości Archidiecezji Częstochowskiej „Święta Puszcza” w Olsztynie k. Częstochowy.
Inną propozycją Caritasu, przygotowaną wspólnie z Funduszem Składkowym Ubezpieczenia Społecznego Rolników, jest atrakcyjna oferta 11-dniowego wypoczynku zimowego dla dzieci i młodzieży, których przynajmniej jedno z rodziców jest rolnikiem i opłaca składki KRUS.
Po wszelkie szczegóły odsyłamy na stronę: www.caritas.czest.pl .
Wycieczki z PTTK
Częstochowski oddział PTTK to alternatywa dla tych, którzy nie chcą bądź nie mogą zaplanować kilkudniowego wyjazdu. W bogatej ofercie można znaleźć jednodniowe atrakcyjne wycieczki piesze bądź autokarowe, m.in. spacery po Jurze, wyjazdy do Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach, do Centrum Nauki i Techniki w Łodzi oraz do wielu innych ciekawych miejsc. Zainteresowanych odsyłam na stronę: http://www.ropttk.cba.pl/.