Reklama

Niedziela Sandomierska

Najbardziej wyraziste wydarzenia

Jestem świadomy, że niewiele można napisać w kilku tysiącach znaków, które mam na podsumowanie całego roku życia diecezji. W ciągu roku relacjonowaliśmy kilkaset wydarzeń z terenu naszej diecezji

Niedziela sandomierska 53/2017, str. IV

[ TEMATY ]

podsumowanie

diecezja

wydarzenia

ks. Adam Stachowicz

Kard. Gerhard Ludwig Müller w Pustelni Złotego Lasu w Rytwianach

Kard. Gerhard Ludwig Müller w Pustelni Złotego Lasu w Rytwianach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Synod diecezjalny

Już w zimie w diecezji rozpoczęły się przygotowania do zwołania III Synodu Diecezji Sandomierskiej. Jak wtedy pisaliśmy, propozycję jego zwołania, zgłoszoną przez bp. Krzysztofa Nitkiewicza, zaopiniowała pozytywnie Rada Kapłańska i księża dziekani. 10 lutego odbyło się posiedzenie Komisji Przygotowawczej. Dokumenty robocze, które jej członkowie przygotują, będą dyskutowane w dekanatach przez zespoły synodalne.

Będziemy tego świadkami już w najbliższym czasie. Od nowego roku mają bowiem ruszać konsultacje. W skład zespołów synodalnych wchodzić będą – oprócz kapłanów – siostry zakonne, ale i wierni świeccy z Dekanalnych Rad Duszpasterskich. Synod zapowiadał Biskup Ordynariusz, o czym informowaliśmy naszych Czytelników.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Synod ruszył

W końcu przyszedł ten dzień. 25 marca w 25. rocznicę reorganizacji granic diecezji polskich w Sandomierzu Biskup Ordynariusz zwołał III Synod Diecezji Sandomierskiej. Uroczystość zainaugurowano Mszą św. w bazylice katedralnej w Sandomierzu pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika, metropolity lubelskiego, oraz z udziałem abp. Adama Szala, metropolity przemyskiego, bp. Kazimierza Gurdy, ordynariusza siedleckiego, bp. Krzysztofa Nitkiewicza i bp. Edwarda Frankowskiego.

Reklama

O tym wydarzeniu mieliście Państwo bogatą relację. Pisaliśmy również w poprzednim roku o synodalnych spotkaniach roboczych Komisji Głównej. Pierwsze odbyło się w Kurii Diecezjalnej w Sandomierzu, a kolejne w parafii św. Barbary w Tarnobrzegu.

Jubileusz diecezji

Bullą apostolską „Ex imposita nobis” z 30 czerwca 1818 r. Ojciec Święty Pius VII utworzył diecezję sandomierską. Wspominając to wydarzenie podczas dorocznej uroczystości ku czci bł. Wincentego Kadłubka, patrona diecezji i miasta Sandomierz, został zainaugurowany Diecezjalny Rok Jubileuszowy.

Relacjonowaliśmy wydarzenie, kiedy to 8 października Ordynariusz Sandomierski przewodniczył Mszy św. w bazylice katedralnej. Obchody jubileuszu 200-lecia powstania diecezji trwają nadal i co rusz mogliśmy przeczytać w „Niedzieli” o różnorakich inicjatywach, które wpisują się w ten jubileusz. Na pewno będziemy towarzyszyć kontynuacji wydarzeń jubileuszowych.

Inne zacne jubileusze

Niezwykły jubileusz w tym roku świętowała Fundacja Klasztoru Ojców Kamedułów – Pustelnia Złotego Lasu w Rytwianach. Obchody 400-lecia zostały zainaugurowane 26 marca. Kolejnym akcentem świętowania był 17 czerwca, kiedy to zacne miejsce odwiedził kard. Gerhard Ludwig Müller, prefekt Kongregacji Nauki Wiary, przewodnicząc uroczystościom. Zwieńczeniem świętowania było sympozjum naukowe trwające 2 dni, a zatytułowane „Kameduli w Rytwianach”. Konferencja poświęcona była dziejom, życiu, duchowości oraz dziedzictwu kulturowemu mnichów kamedułów. W obradach brali udział naukowcy z różnych ośrodków akademickich, konserwatorzy dzieł sztuki, historycy i miłośnicy rytwiańskich zabytków.

Reklama

Mogliśmy w „Niedzieli” śledzić również 450-lecie lokacji Rakowa. Zaznaczyliśmy fakt, że 80 lat temu rozpoczął się plan budowy Centralnego Okręgu Przemysłowego, w którym bardzo ważną rolę odgrywała Stalowa Wola. Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się w miejscowej bazylice konkatedralnej Mszą św., której przewodniczył Pasterz Diecezji. Z mniejszych jubileuszy zauważyliśmy 10-lecie istnienia „Bramy Bieszczad” w Olchowej prowadzonej przez Fundację „Światło-Życie” i używanej m.in. przez członków oazy.

Na wyszczególnienie zasługuje osobisty jubileusz bp. Edwarda Frankowskiego, który 15 sierpnia w bazylice katedralnej w Sandomierzu świętował swoje 80. urodziny. Pisząc o Biskupie, nie możemy nie wspomnieć faktu odnotowanego na łamach „Niedzieli”, iż Sejmik Województwa Podkarpackiego przyznał mu odznakę honorową „Zasłużony dla województwa podkarpackiego”. Nadanie wyróżnienia odbyło się 28 sierpnia podczas sesji Sejmiku w rzeszowskim Urzędzie Marszałkowskim.

Odwiedziny rządzących

Nie mogliśmy na naszych łamach nie towarzyszyć wydarzeniom „rangi państwowej”. W mijającym roku dwukrotnie oficjalnie na ziemiach naszej diecezji przebywał Prezydent Rzeczypospolitej Polski Andrzej Duda. 30 marca przybył na ziemię staszowską. Podkreślaliśmy wtedy fakt przywoływany przez mieszkańców miasta powiatowego, że takich tłumów na Rynku w Staszowie już dawno nie widziano. Prezydent odwiedził wtedy również elektrownię w Połańcu. Natomiast 11 listopada Głowa Państwa zaszczycił swoją obecnością patriotyczne uroczystości miejskie w Stalowej Woli. Na Placu Piłsudskiego, przed Miejskim Domem Kultury, już po raz piąty zapłonęło wtedy Ognisko Patriotyzmu.

Reklama

Stalową Wolę 30 stycznia odwiedziła również urzędująca ówcześnie Premier Rządu Beata Szydło wraz z minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbietą Rafalską. Premier otworzyła wtedy miejski Żłobek Integracyjny. Był to jednocześnie start kolejnego pomysłu rządu z cyklu „plus”: Maluch+. Przy tej okazji pokazywaliśmy, iż mocno podkreślano, że Stalowa Wola bardzo dba o rozwój prorodzinnej polityki.

Pomniki historii

Chciałbym jeszcze przywołać miłe dla zacnych obiektów sakralnych w naszej diecezji wyróżnienia. Świętokrzyski klasztor Ojców Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej został wpisany na listę Pomników Historii. Wielkie wyróżnienie spotkało klasztor na Świętym Krzyżu. Na uroczystości, która odbyła się 15 marca w Pałacu Prezydenckim w Warszawie, Prezydent RP Andrzej Duda ogłosił listę 10 nowych miejsc na liście Pomnika Historii. Powiększenia listy o 11 kolejnych obiektów mających szczególne znaczenie dla narodowego dziedzictwa Polski dokonał Prezydent 23 listopada. Wtedy to do tak zacnego grona dołączono zabytki Sandomierza.

„Sandomierz – historyczny zespół architektoniczno-krajobrazowy” obejmuje zabytki sandomierskiej starówki, m.in.: bazylikę katedralną, sandomierskie kościoły – pw. Nawrócenia św. Pawła, pw. św. Jakuba, pw. św. Michała, pw. Ducha Świętego oraz Dom Długosza. Dokument dotyczący włączenia sandomierskich zabytków do listy pomników historii odebrał z rąk Prezydenta bp Krzysztof Nitkiewicz, który wystosował wniosek o włączenie do elitarnej listy polskich zabytków Wzgórza katedralnego. Osiągnięcie było tym większe, że jak zaznaczał Ksiądz Biskup: – Sukces, jakim jest wpisanie na listę pomników historii tego, co w Sandomierzu najpiękniejsze i najcenniejsze, to dzieło wielu osób. Zaczęliśmy od wniosku dotyczącego Wzgórza katedralnego, gdyż tyle leżało w naszej kompetencji, ale szczęśliwie, zgodnie z pierwotnymi planami, decyzja objęła znacznie większy obszar – powiedział bp Krzysztof Nitkiewicz.

2017-12-27 11:10

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dar od świętego Jana Pawła Wielkiego

Niedziela zamojsko-lubaczowska 13/2017, str. 4-5

[ TEMATY ]

rocznica

diecezja

Joanna Ferens

Bp Jan Śrutwa – pierwszy pasterz Kościoła zamojsko-lubaczowskiego

Bp Jan Śrutwa – pierwszy pasterz Kościoła zamojsko-lubaczowskiego

W uroczystość Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie, dnia 25 marca 1992 r., powołana została do życia Diecezja Zamojsko-Lubaczowska. Stało się to mocą decyzji ówczesnego papieża Jana Pawła II. Myśl o powołaniu do życia naszej diecezji narodziła się zatem w sercu człowieka, którego już za czasów jego ziemskiego życia traktowaliśmy na co dzień jako doskonałego wykonawcę Bożych planów zbawienia, tak w naszej Ojczyźnie, jak i na całym świecie. Nową diecezję przyjęliśmy więc jako dar św. Jana Pawła Wielkiego, złożony w nasze niegodne ręce

Niedawne obchody 1050-lecia Chrztu Polski rzuciły snop nowego światła m.in. na ciągle jeszcze świeży fakt zaistnienia naszej diecezji.
CZYTAJ DALEJ

Niedziela Palmowa

Szósta niedziela Wielkiego Postu nazywana jest Niedzielą Palmową, czyli Męki Pańskiej, i rozpoczyna obchody Wielkiego Tygodnia.

W ciągu wieków otrzymywała różne określenia: Dominica in palmis, Hebdomada VI die Dominica, Dominica indulgentiae, Dominica Hosanna, Mała Pascha, Dominica in autentica. Niemniej, była zawsze niedzielą przygotowującą do Paschy Pana. Liturgia Kościoła wspomina tego dnia uroczysty wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy, o którym mówią wszyscy czterej Ewangeliści ( por. Mt 21, 1-10; Mk 11, 1-11; Łk 19, 29-40; J 12, 12-19), a także rozważa Jego Mękę. To właśnie w Niedzielę Palmową ma miejsce obrzęd poświęcenia palm i uroczysta procesja do kościoła. Zwyczaj święcenia palm pojawił się ok. VII w. na terenach dzisiejszej Francji. Z kolei procesja wzięła swój początek z Ziemi Świętej. To właśnie Kościół w Jerozolimie starał się jak najdokładniej "powtarzać" wydarzenia z życia Pana Jezusa. W IV w. istniała już procesja z Betanii do Jerozolimy, co poświadcza Egeria. Według jej wspomnień patriarcha wsiadał na oślicę i wjeżdżał do Świętego Miasta, zaś zgromadzeni wierni, witając go w radości i w uniesieniu, ścielili przed nim swoje płaszcze i palmy. Następnie wszyscy udawali się do bazyliki Anastasis (Zmartwychwstania), gdzie sprawowano uroczystą liturgię. Owa procesja rozpowszechniła się w całym Kościele mniej więcej do XI w. W Rzymie szósta niedziela Przygotowania Paschalnego była początkowo wyłącznie Niedzielą Męki Pańskiej, kiedy to uroczyście śpiewano Pasję. Dopiero w IX w. do liturgii rzymskiej wszedł jerozolimski zwyczaj procesji upamiętniającej wjazd Pana Jezusa do Jerusalem. Obie tradycje szybko się połączyły, dając liturgii Niedzieli Palmowej podwójny charakter (wjazd i Męka) . Przy czym, w różnych Kościołach lokalnych owe procesje przyjmowały rozmaite formy: biskup szedł piechotą lub jechał na osiołku, niesiono ozdobiony palmami krzyż, księgę Ewangelii, a nawet i Najświętszy Sakrament. Pierwszą udokumentowaną wzmiankę o procesji w Niedzielę Palmową przekazuje nam Teodulf z Orleanu (+ 821). Niektóre też przekazy zaświadczają, że tego dnia biskupom przysługiwało prawo uwalniania więźniów (czyżby nawiązanie do gestu Piłata?). Dzisiaj odnowiona liturgia zaleca, aby wierni w Niedzielę Męki Pańskiej zgromadzili się przed kościołem (zaleca, nie nakazuje), gdzie powinno odbyć się poświęcenie palm, odczytanie perykopy ewangelicznej o wjeździe Pana Jezusa do Jerozolimy i uroczysta procesja do kościoła. Podczas każdej Mszy św., zgodnie z wielowiekową tradycją czyta się opis Męki Pańskiej (według relacji Mateusza, Marka lub Łukasza - Ewangelię św. Jana odczytuje się w Wielki Piątek). W Polsce istniał kiedyś zwyczaj, że kapłan idący na czele procesji trzykrotnie pukał do zamkniętych drzwi kościoła, aż mu otworzono. Miało to symbolizować, iż Męka Zbawiciela na krzyżu otwarła nam bramy nieba. Inne źródła przekazują, że celebrans uderzał poświęconą palmą leżący na ziemi w kościele krzyż, po czym unosił go do góry i śpiewał: "Witaj krzyżu, nadziejo nasza!". Niegdyś Niedzielę Palmową na naszych ziemiach nazywano Kwietnią. W Krakowie (od XVI w.) urządzano uroczystą centralną procesję do kościoła Mariackiego z figurką Pana Jezusa przymocowaną do osiołka. Oto jak wspomina to Mikołaj Rey: "W Kwietnią kto bagniątka (bazi) nie połknął, a będowego (dębowego) Chrystusa do miasta nie doprowadził, to już dusznego zbawienia nie otrzymał (...). Uderzano się także gałązkami palmowymi (wierzbowymi), by rozkwitająca, pulsująca życiem wiosny witka udzieliła mocy, siły i nowej młodości". Zresztą do dnia dzisiejszego najlepszym lekarstwem na wszelkie choroby gardła według naszych dziadków jest właśnie bazia z poświęconej palmy, którą należy połknąć. Owe poświęcone palmy zanoszą dziś wierni do domów i zawieszają najczęściej pod krzyżem. Ma to z jednej strony przypominać zwycięstwo Chrystusa, a z drugiej wypraszać Boże błogosławieństwo dla domowników. Popiół zaś z tych palm w następnym roku zostanie poświęcony i użyty w obrzędzie Środy Popielcowej. Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej, wprowadza nas coraz bardziej w nastrój Świąt Paschalnych. Kościół zachęca, aby nie ograniczać się tylko do radosnego wymachiwania palmami i krzyku: " Hosanna Synowi Dawidowemu!", ale wskazuje drogę jeszcze dalszą - ku Wieczernikowi, gdzie "chleb z nieba zstąpił". Potem wprowadza w ciemny ogród Getsemani, pozwala odczuć dramat Jezusa uwięzionego i opuszczonego, daje zasmakować Jego cierpienie w pretorium Piłata i odrzucenie przez człowieka. Wreszcie zachęca, aby pójść dalej, aż na sam szczyt Golgoty i wytrwać do końca. Chrześcijanin nie może obojętnie przejść wobec wiszącego na krzyżu Chrystusa, musi zostać do końca, aż się wszystko wypełni... Musi potem pomóc zdjąć Go z krzyża i mieć odwagę spojrzeć w oczy Matce trzymającej na rękach ciało Syna, by na końcu wreszcie zatoczyć ciężki kamień na Grób. A potem już tylko pozostaje mu czekać na tę Wielką Noc... To właśnie daje nam Wielki Tydzień, rozpoczynający się Niedzielą Palmową. Wejdźmy zatem uczciwie w Misterium naszego Pana Jezusa Chrystusa...
CZYTAJ DALEJ

Sandomierska Via Crucis

2025-04-13 20:35

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Ulicami Starego Miasta w Sandomierzu przeszła miejska Droga Krzyżowa. Nabożeństwu przewodniczył Biskup Sandomierski Krzysztof Nitkiewicz.

Modlitwa rozpoczęła się w kościele seminaryjnym pw. św. Michała Archanioła, a zakończyła w Bazylice Katedralnej, która w Roku Jubileuszowym jest Kościołem Stacyjnym.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję