Reklama

Niedziela Podlaska

W Ciechanowcu odtrąbiono Adwent

Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Pikusa była kulminacyjnym momentem dwudniowego Konkursu Gry na Instrumentach Pasterskich. Przesłuchania konkursowe w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu odbywały się w sobotę 2 grudnia, a wspólna niedzielna Eucharystia była ich zwieńczeniem. Uczestnicy konkursu licznie uczestniczyli w Mszy św., zadbali też o niepowtarzalną oprawę muzyczną drewnianych instrumentów pasterskich

Niedziela podlaska 51/2017, str. VII

[ TEMATY ]

konkurs

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk

Dźwięki ligawek wypełniły całą świątynię

Dźwięki ligawek wypełniły całą świątynię

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Eucharystia zgromadziła wielką „ligawkową rodzinę”, parlamentarzystów, samorządowców, służby mundurowe, mieszkańców i gości, którzy wspólnie chcieli dziękować za kolejny rok kontynuacji tak niezwykłego wydarzenia.

Zebranych na Eucharystii witał proboszcz ks. Tadeusz Kryński. Ze słowami powitania do ks. Biskupa zwrócili się górale, którzy rokrocznie odwiedzają Ciechanowiec, i jak powtarzają, czują się na Podlasiu jak w domu: – Ta Eucharystia dodaje nam sił i upewnia w przekonaniu, że nasze granie jest czymś więcej niż rywalizacją konkursową, traktujemy je na progu Adwentu jako hołd w oczekiwaniu na przyjście Zbawiciela.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W homilii bp Tadeusz Pikus mówił m.in.: – „Gdy słowa zawodzą, mówi muzyka” – dziś chcemy wysławiać Boga słowem, śpiewem i grą na instrumentach. Wyrażał uznanie dla pomysłodawców, organizatorów i wykonawców biorących udział w przeglądzie instrumentów pasterskich. Doznania jakie są tu dostarczane trudno spotkać na co dzień. Zachwycamy się grą instrumentów, które powstawały kiedyś z potrzeby, służyły człowiekowi w życiu codziennym, wykorzystywane były do przekazywania informacji – przypominał Ekscelencja mówiąc o historii instrumentów pasterskich. – W Adwencie ligawka nawoływała na Mszę roratnią, była inspiracją do modlitwy, budziła zadumę adwentową i wyzwalała wolę czuwania. Także my dziś jesteśmy wezwani do czuwania – kontynuował myśl, odnosząc dawne zastosowanie instrumentu do dnia dzisiejszego. Pasterz diecezji zwrócił też uwagę zebranych na wizerunek Matki Bożej Ciechanowieckiej zwanej Matką Słuchającą – dziś Matka Boża nachyla ucha i słucha waszego grania.

Za wspieranie duchowe konkursu, za celebrację Eucharystii i wygłoszone Słowo Boże dziękowała dyrektor Muzeum Rolnictwa Dorota Łapiak. Marszałek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński mówił – to już tradycja, że spotykamy się na granicy Podlasia i Mazowsza, i słuchamy muzyki płynącej z instrumentów i płynącej z serc.

Konkurs zorganizowało po raz 37. Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Wojewody Podlaskiego i Marszałka Województwa Podlaskiego, przy współudziale Starosty Wysokomazowieckiego oraz parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu.

Ligawki i inne instrumenty pasterskie przywiezione przez uczestników z Litwy, Białorusi, Ukrainy, Słowacji oraz z Kaszub, Podhala, Beskidu Śląskiego, Kurpi, Wielkopolski, Lubelszczyzny, Podlasia, Mazowsza, Warmii i Mazur – przez dwa dni słuchać było w całym Ciechanowcu. To ważne i potrzebne wydarzenie ocenia członek zarządu województwa podlaskiego Stefan Krajewski i przypomina, że to właśnie konkurs organizowany w Ciechanowcu przyczynił się do odrodzenia gry na ligawkach. Konkurs o skali europejskiej łączy kulturę ludową z tradycją chrześcijańską i bez niego trudno byłoby wyobrazić sobie początek Adwentu na Podlasiu.

2017-12-13 11:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Konkurs szopek i akcja „Uśmiech pod choinkę”

Niedziela legnicka 2/2013, str. 3

[ TEMATY ]

konkurs

szopka

Adam Kobel i Katarzyna Napora

Szopki biorące udział w konkursie

Szopki biorące udział w konkursie
Już od 1989 r. w Legnicy organizowany jest corocznie konkurs na najpiękniejszą szopkę bożonarodzeniową. Początkowo organizatorem było Młodzieżowe Centrum Kultury, a od kilku lat jest nim Oddział Okręgowy Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Legnicy. Na konkurs w 2012 r. napłynęła rekordowa liczba - 201 szopek z całego regionu legnickiego, ale również ze Zgorzelca oraz Piławy Górnej. Nagrodzono 80 szopek. Nagrody ufundowały samorządy: z Legnicy, powiatu legnickiego, lubińskiego, jaworskiego, polkowickiego, złotoryjskiego, a także senator Dorota Czudowska oraz parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Legnicy.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne duchowieństwa archidiecezji częstochowskiej

2026-06-24 19:23

[ TEMATY ]

zmiany

zmiany kapłanów

Archidiecezja częstochowska

23 czerwca br. Arcybiskup Metropolita Częstochowski ogłosił zmiany personalne duchowieństwa Archidiecezji Częstochowskiej.

Ks. Ryszard BRYŁKA – dotychczasowy proboszcz Parafii Katolickiej pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gorzkowicach z racji osiągnięcia wieku emerytalnego zwolniony z urzędu proboszcza;
CZYTAJ DALEJ

Słowo Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego o pielgrzymowaniu na Jasną Górę i zadaniach Archidiecezji Częstochowskiej

2026-06-26 17:25

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

pielgrzymowanie

archidiecezja częstochowska

Mazur/episkopat.pl

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

Jasna Góra to wyjątkowe miejsce na religijnej mapie Polski, Europy, a nawet całego świata, którego historia związana jest z obecnością Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Na przestrzeni wieków, pośród setek milionów osób, do Maryi w Jasnogórskim Sanktuarium pielgrzymowali ludzie wszystkich stanów i zawodów: królowie i ich poddani, bogaci i biedni, młodzi i starzy, dzieci i rodzice, kardynałowie i biskupi, księża i zakonnicy, a w naszych czasach papieże i prezydenci państw – pisze Arcybiskup Metropolita Częstochowski w swym słowie do diecezjan.

Słowo Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego o pielgrzymowaniu na Jasną Górę i zadaniach Archidiecezji Częstochowskiej
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję