Reklama

Nowy biskup toruński Wiesław Śmigiel

Tylko z Chrystusem

Niedziela toruńska 48/2017, str. 6

[ TEMATY ]

biskup

Bp Wiesław Śmigiel

BP KEP

Wśród ludzi bp Wiesław czuje się najlepiej

Wśród ludzi bp Wiesław czuje się najlepiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W historii naszej diecezji w mijającym roku obchodziliśmy 25 lat jej istnienia, to niezwykle ważne wydarzenie. Od początku istnienia diecezji przewodził jej bp Andrzej Suski. Z chwilą mianowania bp. Wiesława Śmigla nowym ordynariuszem diecezji toruńskiej rozpoczyna się nowy rozdział w dziejach tej młodej, ale mogącej się odwołać do około tysiącletniej tradycji chrześcijańskiej, diecezji. Warto więc przybliżyć osobę nowego ordynariusza toruńskiego

Wiesław Śmigiel urodził się 3 stycznia 1969 r. w Świeciu, czyli w granicach ówczesnej diecezji chełmińskiej. Szkołę średnią, a dokładnie I Liceum Ogólnokształcące, ukończył w Bydgoszczy. Po maturze w 1988 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Chełmińskiej w Pelplinie. Oznacza to, że nowy ordynariusz toruński znaczną część formacji seminaryjnej przeżył w okresie przed 1992 r., czyli przed podziałem diecezji chełmińskiej i powołaniem do istnienia diecezji pelplińskiej oraz diecezji toruńskiej. Zetknął się więc już w tamtych latach zarówno z bogatym dziedzictwem Kościoła na Pomorzu, jak i doświadczył budowania nowych struktur kościelnych. Nowy ordynariusz toruński już od okresu seminaryjnego poznawał także Kościół na obszarze ziemi chełmińskiej oraz ziemi lubawskiej (od 1992 r. to obszar diecezji toruńskiej), a także już z tego okresu zna wielu obecnych księży diecezji toruńskiej.

Kapłan

Święcenia kapłańskie otrzymał 29 maja 1994 r. z rąk biskupa pelplińskiego Jana Bernarda Szlagi. Po święceniach, w latach 1994-96 był wikariuszem w parafii pw. Trójcy Świętej w Kościerzynie. Przez następne 2 lata pełnił funkcję sekretarza biskupa pelplińskiego. Był także redaktorem dwutygodnika diecezji pelplińskiej „Pielgrzym”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Bp Wiesław Śmigiel z wykształcenia jest teologiem, pastoralistą. Tytuł magistra teologii uzyskał w 1993 r. w Akademii Teologii Katolickiej (obecny Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego) w Warszawie. W 2003 r. na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim uzyskał stopień doktora teologii w zakresie teologii pastoralnej. Na tym samym uniwersytecie w 2010 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego. W 2012 r. został zatrudniony na stanowisku profesora nadzwyczajnego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II.

Biskup

24 marca 2012 r. papież Benedykt XVI mianował ks. Wiesława Śmigla biskupem pomocniczym diecezji pelplińskiej ze stolicą tytularną Beatia. Święcenia biskupie otrzymał 21 kwietnia 2012 r. w katedrze pelplińskiej z rąk metropolity gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia. Bp Wiesław Śmigiel jako zawołanie biskupie przyjął słowa z 1. Listu św. Pawła do Koryntian: „Omnibus omnia factus” (Stałem się wszystkim dla wszystkich).

W ramach Konferencji Episkopatu Polski nowy ordynariusz toruński jest członkiem: Rady Stałej, Rady ds. Rodziny, Komisji Duszpasterstwa, Zespołu ds. Ruchów Intronizacyjnych, Komisji ds. Polonii i Polaków za Granicą oraz przewodniczącym Komitetu ds. Dialogu z Niewierzącymi.

W pracy naukowej bp Śmigiel koncentruje się na teologii świeckich, rzeczywistości małych grup religijnych, teologii kultury, wykorzystaniu środków społecznego przekazu w duszpasterstwie oraz zajmuje się szeroko rozumianymi teologicznymi podstawami duszpasterstwa. Jest autorem kilkudziesięciu pozycji naukowych.

W swoich pracach Ksiądz Biskup podejmuje aktualne wyzwania duszpasterskie. Już przed kilkunastoma laty podkreślił wartość Internetu, jako narzędzia działalności pastoralnej. W swoich tekstach zadawał prowokacyjne pytania, np.: Parafia – przeżytek, czy wciąż realna szansa? Od wielu lat podejmuje refleksje nad obecnością świeckich w Kościele, w tym nad rolą małych grup religijnych w parafiach. Podnosi kwestię marginalizacji obecności w Kościele wiernych świeckich. Przykłada także duże znaczenie do czytelnictwa religijnego. Nowy ordynariusz toruński od lat należy także do grona osób, które promują obecność diakonatu stałego w Kościele w Polsce.

Duszpasterz

Bp Wiesław jest jednak przede wszystkim duszpasterzem. Przygotowanie naukowe pomaga mu w podejmowaniu aktualnych wyzwań duszpasterskich. Podkreśla pilną potrzebę „nawrócenia duszpasterskiego” Kościoła w Polsce. Zdaje sobie sprawę z tego, że obecny czas jest czasem nowej ewangelizacji, który można jednak beztrosko przespać. Biskup podkreśla, że inspiracje czerpie z postawy papieża Franciszka, który pobudza i często burzy mało ewangeliczne schematy. Z jego ust możemy także często usłyszeć, że w swojej posłudze chciałby położyć największy nacisk na nową ewangelizację i duszpasterstwo. Jednocześnie wskazuje, że rzeczywistością, która łączy obydwie płaszczyzny jest osobista relacja do Jezusa Chrystusa. Niech te ostatnie słowa będą dla nas, diecezjan, inspiracją na naszej osobistej i wspólnotowej drodze wiary, a jednocześnie zachęcą nas do modlitwy w intencji naszego nowego biskupa diecezjalnego.

2017-11-22 12:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież do biskupów Niemiec: wierność wierze i sakramentom

[ TEMATY ]

biskup

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Erozję wiary katolickiej i nadmierną instytucjonalizację jako główne bolączki Kościoła w Niemczech wskazał papież Franciszek w przesłaniu przekazanym tamtejszym biskupom przybyłym z wizytą ad limina. Najpierw jednak wyraził wdzięczność za wsparcie, jakie jego organizacje pomocowe dają ludziom na całym świecie. Nawiązał też do napływu na nasz kontynent setek tysięcy uchodźców, przypominając, że Kościoły chrześcijańskie i poszczególni obywatele Niemiec niosą im ogromną pomoc. Zaznaczył przy tym, że trzeba popierać inicjatywy humanitarne mające na celu poprawę warunków życia w krajach, z których ci ludzie przybywają do Europy.

Zauważając zaangażowanie niemieckiego Kościoła w działalność na polu socjalnym, charytatywnym i oświatowym, Franciszek wskazał na potrzebę zapewnienia jej katolickiego profilu. Zalecił też biskupom troskę o wydziały teologiczne, podkreślając konieczność wierności nauczaniu Kościoła.
CZYTAJ DALEJ

„W jakim świecie mamy głosić Ewangelię?”. Kardynał Ryś z medytacją na konsystorzu w Watykanie

2026-06-23 06:58

[ TEMATY ]

kard. Ryś

Piotr Drzewiecki

Rozważanie wprowadzające do tego tematu podczas planowanego w piątek 26 i sobotę 27 czerwca nadzwyczajnego konsystorza Kolegium Kardynalskiego wygłosi metropolita krakowski, kard. Grzegorz Ryś - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

26 czerwca o godz. 7.30 papież będzie przewodniczył Mszy świętej w Bazylice św. Piotra; a o godz. 9.30 w Auli Pawła VI rozpocznie obrady przemówieniem wprowadzającym, po powitaniu wygłoszonym przez kard. Giovanniego Battistę Re, dziekana Kolegium Kardynalskiego. Pierwsza sesja, poświęcona tematowi „W jakim świecie mamy głosić Ewangelię?” przewiduje medytację biblijną kard. Grzegorza Rysia oraz prace w grupach. Po południu druga sesja będzie poświęcona tematowi „Kultura władzy a cywilizacja miłości”, do której wprowadzi kard. Víctor Manuel Fernández, opierając się na rozdziale V encykliki „Magnifica humanitas”.
CZYTAJ DALEJ

Bp Marek Solarczyk dokonał zmian personalnych w diecezji radomskiej

2026-06-23 14:21

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany kapłanów

Diecezja radomska

Nominacje otrzymali również nowi proboszczowie i wikariusze zmieniający parafie oraz tegoroczny neoprezbiter. Dekrety odebrali również księża wyznaczeni do urzędów diecezjalnych. Uroczystość odbyła się w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu.

Ks. Kałuziński Zdzisław, proboszcz parafii pw. św. Wawrzyńca w Głowaczowie
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję