Reklama

Głos z Torunia

Toruńska Strefa Uwielbienia

Niedziela toruńska 48/2017, str. 4

[ TEMATY ]

modlitwa

wieczór uwielbienia

Renata Czerwińska/Katolicki Toruń

Radosne uwielbienie

Radosne uwielbienie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W pierwszy weekend listopada na toruńskiej Starówce odbyła się Toruńska Strefa Uwielbienia – kilkugodzinne spotkanie młodzieży z diecezji. Hasłem tegorocznej Strefy, odbywającej się w oktawie uroczystości Wszystkich Świętych, były słowa: „Świętymi bądźcie, bo Ja jestem święty” (1P 1, 16)

Toruńska Strefa Uwielbienia po raz pierwszy odbyła się w 2015 r. jako element duchowych przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Rok temu, po ŚDM, druga Strefa była podziękowaniem za spotkanie z Ojcem Świętym i młodymi z całego świata. W tym roku Strefa odbyła się po raz trzeci. Na szczęście, na przekór ponurym wieszczom, mimo tego, że ŚDM w Polsce są już za nami, młodzież nadal chce uczestniczyć w takich wydarzeniach, by w ten sposób spotykać się z Bogiem i drugim człowiekiem – czy to rówieśnikiem, czy pozornie przypadkowym przechodniem na ulicy. Podobnie jak i w poprzednich latach, tak i w tym roku głównymi punktami Strefy były: ewangelizacja uliczna na Starówce, radosne uwielbienie, adoracja Najświętszego Sakramentu i Msza św.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ewangelizacja

Reklama

Spotkanie odbyło się 4 listopada. Rozpoczęło się od wspólnej modlitwy osób zaangażowanych w organizację wydarzenia i ewangelizatorów. Po odmówieniu na Rynku Staromiejskim Koronki do Miłosierdzia Bożego ewangelizatorzy ruszyli na ulicę, zaopatrzeni a to w tabliczki z intrygującymi hasłami, a to w coś słodkiego i gorącą herbatę do częstowania przechodniów oraz Pismo Święte. W tym roku ewangelizacja poprzedzona była warsztatami, które odbyły się kilka dni wcześniej. Dzięki temu także ci, którzy wcześniej nie mieli jeszcze okazji brać udziału w ewangelizacji ulicznej, mogli posłuchać teoretycznych i praktycznych wskazówek, a także spróbować „na sucho” ewangelizować innych uczestników warsztatów. Przedstawiciele ewangelizatorów zgodnie przyznają, że ewangelizacja na Starówce była pięknym przeżyciem, które umożliwiło im odbycie wiele ważnych, dobrych rozmów o Jezusie, świętości, miłości Boga do każdego człowieka – także tego, który w kościele nie był bardzo dawno; także tego, który odwrócił się od Kościoła; także tego, który jako osoba biedna, bezdomna, wstydzi się wejść do świątyni.

Uwielbienie i adoracja

Gdy ewangelizatorzy ruszyli na ulicę, w kościele pw. Ducha Świętego rozpoczęło się uwielbienie przeplatane świadectwami, prowadzone przez zespół pełnych energii młodych ludzi ze wspólnoty Góra Błogosławieństw z Grębocina wraz z opiekunami. Na modlitwie zgromadziła się młodzież m.in. z Torunia, Chełmży, Lubawy, Działdowa w towarzystwie kilkunastu kapłanów, katechetów, sióstr zakonnych. Nie zabrakło członków duszpasterstw akademickich, a w miarę upływu czasu także przechodniów, zachęconych do wzięcia udziału w spotkaniu przez dzielnych ewangelizatorów. Uczestnicy mieli możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania oraz modlitwy wstawienniczej.

Po radosnym uwielbieniu przyszedł czas na nieco spokojniejszą adorację Najświętszego Sakramentu. Muzycznie poruszającą modlitwę poprowadził zespół ŚDM diecezji łomżyńskiej. Wraz z zespołem modlitwę animowała s. Nikodema, terezjanka, oraz o. Michał, jezuita, duszpasterz akademicki. Dzięki ich zachętom młodzież nie wahała się podejść blisko do Najświętszego Sakramentu i zawierzyć Jezusowi swoje życie. Trzeba przyznać, że była to bardzo wzruszająca modlitwa.

Eucharystia

Kulminacją Toruńskiej Strefy Uwielbienia była wieczorna Eucharystia. Poruszającą homilię wygłosił duszpasterz akademicki z parafii pw. św. Józefa o. Maciej Ziębiec, redemptorysta. Kaznodzieja podziękował uczestnikom za ich świadectwo wiary. Zwrócił uwagę na to, jak ważne jest, by cokolwiek robimy, najważniejszy był Chrystus, bo bez Niego życie ludzkie jest nie do uniesienia.

Toruńska Strefa Uwielbienia to kolejne wydarzenie zorganizowane przez Kotwicę – Duszpasterstwo Młodzieży Diecezji Toruńskiej, w której współpracują ze sobą różne wspólnoty działające w Toruniu i okolicach. Po tej owocnej sobocie już teraz czynią plany na kolejne wydarzenia – jak chociażby Toruńska Strefa Miłosierdzia, która ma się odbyć w Wielkim Poście.

2017-11-22 12:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wieczór uwielbienia: ChwałaMU 2022

[ TEMATY ]

wieczór uwielbienia

Materiał sponsorowany

Zdecydowaliśmy się na kontynuację uwielbienia ChwałaMU, które ujrzało światło dzienne w wersji internetowej z uwagi na ogromne zainteresowanie oraz świadectwa, które spływały do nas po modlitwie online. Jednak tym razem formuła wydarzenia będzie unikatowa - piszą organizatorzy uwielbienia ChwałaMu.

​ W modlitwie poprowadzą nas:
CZYTAJ DALEJ

Kapłan zamordowany w Sudanie Południowym. Jego "winą" było to, że zgłosił kradzież leków

2026-06-22 18:03

[ TEMATY ]

kapłan

Sudan Południowy

zamordowany

kradzież leków

Vatican Media

Ksiądz Youhanna Al-Amin został zamordowany w odwecie

Ksiądz Youhanna Al-Amin został zamordowany w odwecie

Ksiądz Youhanna Al-Amin, proboszcz kościoła św. Wincentego w Kaudzie w południowym Sudanie, został zamordowany w piątek 19 czerwca wraz z dwiema innymi osobami w Górach Nubijskich. Informację o tym podała katolicka organizacja Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Sudańskie media doniosły, że mord był aktem odwetu, ponieważ ksiądz zgłosił władzom kradzież leków przechowywanych przez kościół dla ludności.

Region nękany jest narastającymi napięciami plemiennymi i wewnętrznymi konfliktami między ugrupowaniami zbrojnymi. Kauda, położona w stanie Kordofan Południowy, jest głównym ośrodkiem w kontrolowanych przez Sudański Ludowy Ruch Wyzwolenia Północy. W ostatnich miesiącach pogarszająca się sytuacja w połączeniu z konfliktami zbrojnymi i plemiennymi, zmusiła część duchownych do opuszczenia regionu. Ojciec Youhanna postanowił jednak pozostać we wspólnocie, której służył. Był jednym z niewielu kapłanów nadal aktywnych mimo wszechobecnej przemocy. Jego posługa wykraczała dalece poza opiekę duchową.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne w diecezji bydgoskiej

2026-06-23 17:48

[ TEMATY ]

Diecezja bydgoska

diecezja.bydgoska.pl

Ordynariusz diecezji bydgoskiej bp Krzysztof Włodarczyk dokonał zmian personalnych w diecezji bydgoskiej.

Ks. Dominik Grolewski mianowany wikariuszem Parafii Rzymskokatolickiej świętego Wawrzyńca w Nakle nad Notecią
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję