Reklama

Niedziela Przemyska

Dla Niepodległej

Niedziela przemyska 48/2017, str. 4

[ TEMATY ]

święto niepodległości

Stanisław Gęsiorski

Warta honorowa przy Pomniku Orląt Przemyskich

Warta honorowa przy Pomniku Orląt Przemyskich

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W sobotę 11 listopada o godz. 10.00 w bazylice achikatedralnej rozpoczęły się uroczystości z okazji 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Mszy św. z udziałem pocztów sztandarowych, Kompanii Honorowej Wojska Polskiego, Archidiecezjalnego Chóru Magnificat oraz Salezjańskiej Orkiestry Augustino przewodniczył abp Adam Szal, metropolita przemyski.

„Żyjemy tym, co jest całym dziedzictwem, któremu na imię nasza Ojczyzna, któremu na imię Naród” – wspomniał w słowach homilii abp Adam Szal. Kaznodzieja wskazał, że konsekwencją dokonanych rozbiorów stał się czas długiej niewoli, ponadstuletniej: „Był to czas rekolekcji narodowych, podczas których w poniżeniu, w obliczu prześladowań – mówił Ksiądz Arcybiskup – dokonywała się w pewnym sensie odnowa moralna, budził się patriotyzm, który mimo upływu lat stawał się coraz bardziej wzniosły, wyrazisty i żywy”. Troskę o odbudowanie Ojczyzny – jak wskazał Pasterz Archidiecezji – podjęło wiele osób, a tym szczególnie zaznaczył się św. Józef Sebastian Pelczar poprzez postawę zaangażowania w kształtowanie patriotyzmu. Na koniec homilii abp Adam wezwał do modlitwy za Ojczyznę – naszą Matkę, o której powinniśmy pamiętać i o którą mamy się troszczyć.

Po Mszy św. nastąpił przemarsz do pomnika Orląt Przemyskich, w trakcie którego miało miejsce złożenie kwiatów przy popiersiu i tablicy poświęconych Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. Przy Pomniku Orląt odśpiewano hymn państwowy, podniesiono flagę na maszt, odbył się apel pamięci, wykonano salwę honorową i złożono kwiaty. Odbyło się też wspólne śpiewanie pieśni i piosenek patriotycznych. Chętnych nie brakowało. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i samorządu lokalnego oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy Przemyśla.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2017-11-22 12:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wspierajmy Polskę modlitwą

Uroczystości związane z 101. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, przygotowane przez władze samorządowe powiatu świdnickiego, miasta i gminy Świdnica, rozpoczęły się Eucharystią koncelebrowaną w katedrze pod przewodnictwem ordynariusza bp. Ignacego Deca

W homilii Ksiądz Biskup wskazał, że poznawanie, czym jest Ojczyzna, winno być dopełniane poznawaniem prawdziwych jej dziejów. – Wiemy, że były one zakłamywane przede wszystkim przez naszych wrogów, ale też przez naszych rodaków, którzy się wysługiwali, zwykle za pieniądze, naszym wrogom. Dzisiaj sprawa narracji o dziejach Ojczyzny jest bardzo ważna. Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński krótko przed swoją śmiercią mówił do rodaków: „Tak często słyszy się zdanie: «Piękną i zaszczytną rzeczą jest umrzeć za Ojczyznę. Jednakże trudniej jest niekiedy żyć dla Ojczyzny. Można w odruchu bohaterskim oddać swoje życie na polu walki, ale to trwa krótko. Większym nieraz bohaterstwem jest żyć, trwać, wytrzymać całe lata, wytrwać dla Ojczyzny, nabrać zaufania do niej, mieć gotowość oddania jej wszystkiego z siebie. Jakże ważna jest świadomość, że jesteśmy na służbie temu narodowi, którzy przez całe wieki przygotowywał nam ojczystą ziemię, na której wypadło nam żyć. Jesteśmy z tym narodem tak bardzo związani”.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2026 r.

[ TEMATY ]

zmiany kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

2026 rok przynosi zmiany personalne wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.
CZYTAJ DALEJ

Podczas upałów może dojść do udaru słonecznego i udaru cieplnego

2026-06-24 07:17

[ TEMATY ]

temperatura

upały

Adobe Stock

Wysokie temperatury są groźne dla naszego organizmu; może dojść do udaru słonecznego i udaru cieplnego lub wyczerpania cieplnego - ostrzega resort zdrowia. Aby temu zapobiec, należy unikać nadmiernego nasłonecznienia i wypijać odpowiednią ilość płynów, najlepiej wody.

W związku z sytuacją pogodową przypominamy informacje Ministerstwa Zdrowia na temat potencjalnych zagrożeń dla zdrowia związanych z wysokimi temperaturami. Należą do nich udar słoneczny, udar cieplny oraz wyczerpanie cieplne.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję