Reklama

Niedziela Lubelska

Kierunek Panama

Niedziela lubelska 48/2017, str. 1

[ TEMATY ]

ŚDM w Panamie

Paweł Wysoki

Wyjazd do Panamy jest marzeniem wielu młodych osób

Wyjazd do Panamy jest marzeniem wielu młodych osób

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Diecezjalny etap przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w Panamie rozpoczął się już na dobre. 16 listopada w Centrum Duszpasterstwa Młodzieży w Lublinie odbyło się pierwsze spotkanie organizacyjne.

Ku radości ks. Adama Baba, diecezjalnego koordynatora ŚDM, pragnienie uczestnictwa w wyjeździe wyraziło już kilkadziesiąt osób. Najmłodsi spośród nich to gimnazjaliści, ale też licealiści, studenci i młodzież pracująca. Zdaniem wikariusza biskupiego ds. młodzieży w spotkaniu z Ojcem Świętym w Panamie weźmie udział ok. 50 osób z naszej archidiecezji. Oczywiście chętnych jest o wiele więcej, ale wysokie koszty wyjazdu (ok. 6-7 tys. zł) nie pozwolą na realizację marzeń wszystkim zainteresowanym. Podobnej wielkości grupy reprezentowały naszą archidiecezję na ŚDM w Sydney czy Rio de Janeiro. Być może żywa pamięć międzynarodowego spotkania młodzieży i doświadczenie wiary młodego Kościoła w ubiegłym roku w Krakowie spowodują większe zainteresowanie Panamą. Tak można prognozować po pierwszym spotkaniu, w którym udział wzięło niemal 30 osób.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Podczas spotkania organizacyjnego ks. Adam Bab zapoznał uczestników z ogólnym planem ŚDM w Panamie, które odbędą się pod hasłem: „Oto Ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według Twego słowa!”. Główne wydarzenia z udziałem Ojca Świętego zaplanowane są na 22-27 stycznia 2019 r. Poprzedzą je „Dni w diecezji”, organizowane przez diecezje panamskie, a także wybrane diecezje Nikaragui i Kostaryki w dniach 17-21 stycznia. Ze wstępnych ustaleń wynika, że lubelska grupa spędzi kilka dni w diecezji Colón na północy kraju. Wraz z czasem dojazdu i powrotu trzeba więc zarezerwować pół miesiąca. By dobrze przygotować się do samego wyjazdu, jak i do radosnego świętowania wspólnie przeżywanej wiary w Jezusa Chrystusa, Centrum Duszpasterstwa Młodzieży zaplanowało cykl spotkań formacyjno-modlitewnych.

– Do Panamy nie jedziemy jak zwykli turyści, ale jako pielgrzymi, dlatego niezwykle ważnym jest odpowiednie nastawienie – podkreśla ks. Adam Bab. Koordynator diecezjalny ŚDM zachęca wszystkich do modlitwy. Jako gospodarze ubiegłej edycji ŚDM zdajemy sobie sprawę z tego, iż święto wiary młodego Kościoła jest wielkim darem, ale i wielkim zadaniem, dlatego młodzież polska w łączności z młodzieżą w Panamie każdego 22. dnia miesiąca chce pamiętać w modlitwach o dziele ŚDM. – W ten sposób możemy dziękować za owoce ŚDM w Krakowie i polecać Bożej opiece przygotowania panamskie, budując modlitewny most pomiędzy Polską a Panamą – podkreśla duszpasterz. W ramach przygotowań odbędzie się m.in. nauka języka hiszpańskiego oraz spotkanie z ks. Józefem Gwoździem SVD, polskim misjonarzem pracującym w Ameryce Środkowej i autorem książki „Misja Panama”. Poza tym młodzież planuje liczne akcje promujące ŚDM, a także charytatywne, z których dochód zostanie przeznaczony na wyjazd.

Kolejne spotkanie w Centrum Duszpasterstwa Młodzieży odbędzie się 21 grudnia o godz. 19 (Lublin, kościół św. Józefa, ul. Filaretów). Więcej informacji na www.cdmlublin.pl .

2017-11-22 12:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

ŚDM w Panamie: ogłoszono konkurs dla młodych filmowców

[ TEMATY ]

film

konkurs

ŚDM w Panamie

Ks. Adam Stachowicz

„Share the Story” (pol. „Podziel się historią”), to tytuł konkursu filmów krótkometrażowych, ogłoszonego w związku ze styczniowymi Światowymi Dniami Młodzieży w Panamie. Do 15 października młodzi filmowcy – amatorzy i profesjonaliści – mogą nadsyłać konkursowe propozycje. Autorzy najlepszych z nich zostaną nagrodzeni premią finansową i projekcją swoich filmów podczas ŚDM.

- Szukamy wszelkich okazji by wykształcić kolejne pokolenie młodych filmowców, artystów i tych, którzy będą chcieli opowiedzieć swoją historię za pomocą potężnego medium, jakim jest film – opowiada Suzanne Haugh, kierująca katolicką wytwórnią Goodness Reigns (pol. Dobro króluje), która jest organizatorem konkursu, we współpracy z Komitetem Organizacyjnym ŚDM Panama 2019.
CZYTAJ DALEJ

To było spontaniczne spotkanie

2026-06-22 16:59

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Joanna Popławska

Spotkanie kard. Konrada Krajewskiego ze wspólnotą kobiet OlaBoga

Spotkanie kard. Konrada Krajewskiego ze wspólnotą kobiet OlaBoga

Po zakończeniu czuwania modlitewnego w solidarności z osobami zranionymi w Kościele, które odbyło się w kaplicy ojców dominikanów przy ul. Zielonej w Łodzi, kard. Konrad Krajewski wraz z ks. Hieronimem Wróblewskim, sekretarzem metropolity łódzkiego, niespodziewanie odwiedzili wspólnotę kobiet OlaBoga.

W tym samym czasie uczestniczki wspólnoty miały swoje spotkanie formacyjne w jednej z sal przy kaplicy dominikanów. Wizyta kardynała była całkowicie spontaniczna i stała się dla kobiet miłym zaskoczeniem. Spotkanie przebiegało w ciepłej, rodzinnej i bardzo swobodnej atmosferze. Przy herbacie i cieście kard. Krajewski rozmawiał z uczestniczkami o ich wierze, codzienności oraz działalności wspólnoty.
CZYTAJ DALEJ

USA: katolicy modlą się w intencji wolności religijnej

2026-06-23 10:24

Vatican Media

W USA katolicy będą modlić się w intencji wolności religijnej

W USA katolicy będą modlić się w intencji wolności religijnej

Dostęp migrantów do sakramentów, przemoc polityczna i antyreligijna, prześladowania wierzących oraz prawo rodziców do wyboru edukacji dzieci – na te sprawy zwracają uwagę amerykańscy biskupi w Tygodniu Wolności Religijnej 2026. Hierarchowie z USA zachęcają katolików do modlitwy, refleksji i konkretnych działań.

Wolność dla wszystkich
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję