Reklama

By media były zawsze zwiastunem Dobrej Nowiny

Jak co roku w przeddzień Niedzieli Środków Społecznego Przekazu pracownicy, czytelnicy i współpracownicy Tygodnika Katolickiego „Niedziela” pielgrzymowali na Jasną Górę

Niedziela Ogólnopolska 39/2017, str. 56-57

B. i M. Sztajner/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pielgrzymka „Niedzieli” odbyła się 16 września 2017 r., a jej hasło: „Z dawna Polski Tyś Królową, Maryjo!” przypominało, że trwa rok 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.

Perła dla Królowej

O 300. rocznicy koronacji przypomniał przeor Klasztoru Jasnogórskiego o. Marian Waligóra OSPPE, który w Bazylice Jasnogórskiej powitał „Niedzielę” jako perłę w koronie Maryi. Podziękował Redakcji za posługę Polsce i Polakom, za pracę włożoną w przybliżanie czytelnikom duchowej stolicy narodu oraz za publikacje związane z jubileuszem koronacji. Życzył, by przekaz medialny: słowo, obraz i dźwięk były zawsze zwiastunami dobrej nowiny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił abp Józef Michalik z Przemyśla. Wśród koncelebransów byli: bp Andrzej Przybylski z Częstochowy, ks. inf. Ireneusz Skubiś, ks. Paweł Rytel-Andrianik – rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, o. Jerzy Tomziński – nestor paulińskiej wspólnoty, ks. dr Jerzy Bielecki, księża reprezentujący Kurię Diecezjalną w Częstochowie, wśród nich ks. dr Włodzimierz Kowalik, oraz kapłani z edycji diecezjalnych „Niedzieli”. Na pielgrzymkę przybyło Bractwo Kalwaryjskie Męki Pańskiej w Praszce z ks. prał. Stanisławem Gasińskim.

Przepis na sukces

Reklama

W homilii abp Józef Michalik, nawiązując do liturgii Słowa, podkreślił, że Duch Święty daje nam przepis na sukces, czyli na zbawienie, które jest naszym najważniejszym i ostatecznym sukcesem. Musimy stanąć w prawdzie, a warunkiem prawdy i przyjęcia prawdy o sobie jest pokora. Trzeba pamiętać, że rozpoznani będziemy po owocach. Aby przynosić dobre owoce, trzeba ze swojego serca wydobywać dobro i dobrem zwyciężać zło, tak jak często przypominał bł. ks. Jerzy Popiełuszko.

Zachować tożsamość

Abp Michalik zauważył, że wśród priorytetów „Niedzieli” jest troska, by przez niesione słowo formować w człowieku dobro. Warunkiem zdrowej wizji świata jest mądrość, taka, której uczymy się u Boga. Priorytetem pisma jest też służba w konsekwentnej wierności prawdzie. Dzisiaj walczy się z prawdą i próbuje się ją rozmywać. Konieczna jest ewangeliczna ocena dobra i zła, czyli spojrzenie w kategoriach: tak – nie. Już w 1975 r. Sołżenicyn trafnie pisał, że świat zachodni będzie wkrótce grał o istnienie cywilizacji, która go stworzyła, i wzywał, by dla obrony ducha wolności w głoszeniu prawdy poświęcić wszystko. – „Niedziela” poświęca niemało trudu, by pomóc nam zachować tożsamość Polaka, wyrosłego z kultury chrześcijańskiej, katolickiej – powiedział abp Michalik i zaznaczył, że każdy naród ma prawo być sobą. – Jeżeli Europa dzisiaj przekreśla przyznanie się do Ewangelii, do korzeni chrześcijańskich, to bądźmy czujni, bo jest ważne, byśmy nie stracili kontaktu z Krzyżem, ze śmiercią Chrystusa, która nas odradza, i z Jego zmartwychwstaniem – przestrzegał.

Maryjo, ucz nas mądrości

Reklama

Na zakończenie Mszy św. redaktor naczelna Lidia Dudkiewicz złożyła Akt Zawierzenia wszystkich dzieł „Niedzieli” Maryi Jasnogórskiej. W jednym z modlitewnych wezwań zawarta jest prośba: „Maryjo, Matko Mądrości, ucz nas mądrości, która jest nie z tego świata. Składamy u Twych stóp dzieło Tygodnika Katolickiego «Niedziela», który został uznany przez papieża Franciszka za «wielki dar Bożej Opatrzności dla Narodu». Spraw, abyśmy wraz z Tobą stawali się schodami, po których Bóg schodzi na ziemię, i przypominali, że żyjemy na Bożym świecie”.

Stacja „Niedziela”

Druga część pielgrzymki odbyła się u stóp Jasnej Góry – w redakcyjnej auli. Red. Lidia Dudkiewicz zwróciła uwagę, że jest to spotkanie urodzinowe i królewskie. Redakcja miała bowiem zaszczyt gościć członków rodziny ks. Jerzego Popiełuszki. Red. Włodzimierz Rędzioch – rzymski korespondent „Niedzieli” i autor książki „Zło dobrem zwyciężył. Święty Jerzy XX wieku”, który podczas spotkania w auli prowadził z nimi rozmowę, przypomniał, że w tym roku przypada 70. rocznica urodzin i chrztu ks. Jerzego oraz 75. rocznica ślubu jego rodziców Marianny i Władysława. Siostra ks. Jerzego – Teresa, brat Józef z żoną Alfredą oraz bratanek Marek przedstawili błogosławionego od strony relacji rodzinnych. – Przeżyłem niezapomniane dwa tygodnie wakacji z ks. Jerzym w sierpniu 1984 r. – wspominał jego bratanek. – Miałem wtedy 14 lat. Były lody, spacery, wspólne gry. Wtedy ostatni raz go widziałem... – Za jego wstawiennictwem otrzymałem dar uzdrowienia – podkreślił Józef Popiełuszko. – Rozpoznano u mnie chorobę nowotworową, chociaż nie poddałem się leczeniu, żyję do dziś...

O albumie, o którym jest już głośno, jubileuszowym wydaniu Rosikon Press i Paulinianum, pt. „Królowa. Matka Boża z Jasnej Góry”, mówili jego autorzy Grzegorz Górny i Janusz Rosikoń, a także o. Tomasz Tlałka OSPPE.

Reklama

– Jasna Góra, bijące serce Polski, jest w nim przedstawiona jako skarbnica, którą można ciągle na nowo poznawać i za każdym razem coś nowego z niej wydobywać w aspekcie duchowym, historycznym oraz w aspekcie polskiej kultury i sztuki – usłyszeliśmy podczas prezentacji. Pielgrzymkowe spotkanie ubogacili muzycznie bp Antoni Długosz i znany akordeonista Marcin Wyrostek. Po wykonaniu przez bp. Długosza pieśni „Europo, nie możesz żyć bez Boga” ks. inf. Ireneusz Skubiś przedstawił ideę Ruchu „Europa Christi” i zaprosił na kongres ruchu, który odbędzie się w dniach 19-23 października br. w Częstochowie, w Łodzi i w Warszawie.

Podziękowania, odznaczenia, medale

Gośćmi specjalnymi redakcji byli: prof. Jan Szyszko – minister ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa, minister Paweł Lewandowski – podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Stanisław Gmitruk – przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego, Wojciech Petera – doradca polityczny Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, senator Czesław Ryszka. Zostały odczytane okolicznościowe listy od: bp. Grzegorza Kaszaka, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztofa Jurgiela oraz europoseł Jadwigi Wiśniewskiej.

Min. Paweł Lewandowski podziękował osobom zaangażowanym w promowanie polskiej kultury i wręczył odznaczenia. Srebrne Medale Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” otrzymali bp Antoni Długosz oraz ks. inf. dr Ireneusz Skubiś. Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” uhonorowano red. Lidię Dudkiewicz. Odznaki Honorowe Zasłużony dla Kultury Polskiej otrzymali ks. prał. Stanisław Jasionek oraz Tomasz Łękawa. Stanisław Gmitruk wręczył Złote Odznaki Honorowe „Za zasługi dla województwa śląskiego” – otrzymali je ks. inf. dr Ireneusz Skubiś oraz red. Lidia Dudkiewicz. Redakcja „Niedzieli” otrzymała również medal przyznany przez Stowarzyszenie Przyjaciół „Gaude Mater”, który wręczył Piotr Dobosz.

Reklama

Jak co roku, redaktor naczelna „Niedzieli” uhonorowała medalami „Mater Verbi” osoby zasłużone w tworzeniu i promowaniu tygodnika. Otrzymali je m.in: bp Grzegorz Kaszak, Jasna Góra, min. Jan Szyszko, min. Krzysztof Jurgiel, Radio RDN Małopolska, Jan Szyma.

W spotkanie włączyła się muzycznie Dziecięco-Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Wicie spod Łowicza, którą obecnie kieruje Waldemar Wojciechowski.

Tegoroczna pielgrzymka „Niedzieli” odbywała się pod patronatem abp. Wacława Depo, przewodniczącego Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP.

2017-09-19 14:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wraca normalność! Administracja Trumpa zakazała ambasadom USA wywieszania flag LGBT

2025-01-27 07:39

[ TEMATY ]

USA

LGBT

Donald Trump

Adobe Stock

Sekretarz stanu Marco Rubio wydał 21 stycznia zarządzenie, zgodnie z którym placówki dyplomatyczne Stanów Zjednoczonych mogą wywieszać na swych budynkach tylko flagę amerykańską. Jedynymi wyjątkami są emblematy „Jeniec Wojenny/Zaginiony w Akcji” (Prisoner of War/Missing in Action - POW/MIA) oraz flaga Niesłusznie Zatrzymanych.

Ta nowa polityka jest odpowiedzią na zarządzenie byłego prezydenta Joe Bidena z 2021, upoważniającego Departament Stanu do wywieszania na swych budynkach innych flag, w tym LGBTQ+ Pride i Black Lives Matter (Czarne życia się liczą).
CZYTAJ DALEJ

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego robi wszystko, by zniszczyć Muzeum „Pamięć i Tożsamość”

2025-01-27 07:05

[ TEMATY ]

Muzeum „Pamięć i Tożsamość”

Radio Maryja

Próba zniszczenia Muzeum „Pamięć i Tożsamość” imienia świętego Jana Pawła II to także atak na Papieża Polaka. Dziś środowiska liberalno-lewicowo próbują wymazać jego ogromne dziedzictwo.

To człowiek, który wpłynął na światową kulturę – to nie tylko wielki teolog, filozof, pedagog, wychowawca, ale człowiek, który ukształtował dzieje Europy i świata nowożytnego – podkreślił prof. Paweł Skrzydlewski. W tym kontekście rektor Akademii Zamojskiej wskazał, że ogromne zdziwienie budzą ataki na Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II w Toruniu. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego chce doprowadzić do unieważnienia umowy o powstaniu placówki.
CZYTAJ DALEJ

Z powodu Jubileuszu ogólnoświatowe obchody Dnia Chorego w Peru przesunięte na 2026

2025-01-27 16:54

[ TEMATY ]

chorzy

obchody

Peru

Karol Porwich/Niedziela

Światowy Dzień Chorego obchodzony jest corocznie 11 lutego, w liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes. Co trzy lata obchody tego dnia odbywają się w uroczystej formie w którymś z sanktuariów maryjnych na świecie. W tym roku ogólnoświatowe uroczystości miały mieć miejsce w peruwiańskim sanktuarium w Arequipie, jednak z powodu Jubileuszu zostały przesunięte na przyszły rok.

Decyzję w tej sprawie podjął papież Franciszek. Informuje o tym wspólny komunikat wydany przez watykańskie Dykasterie ds. Integralnego Rozwoju Człowieka i ds. Ewangelizacji, które odpowiednio odpowiadają za przygotowanie Dnia Chorego i Jubileuszu.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję