Szanowni Państwo,
Od 1 października 2017 r. zostanie przywrócony wiek emerytalny – 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Osoby w tym wieku już od 1 września mogą składać wnioski o przejście na emeryturę. Nie mają jednak takiego obowiązku. Jeśli nie chcą rezygnować z aktywności zawodowej, nadal mogą pracować.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Przywrócenie wieku emerytalnego to z jednej strony spełnienie obietnicy złożonej wyborcom, a z drugiej – wyjście naprzeciw oczekiwaniom polskiego społeczeństwa, które w znacznej większości nie zgadzało się na podniesienie wieku emerytalnego wprowadzonego przez poprzednią ekipę rządzącą.
Przywrócenie wieku emerytalnego ma na celu przede wszystkim umożliwienie każdemu ubezpieczonemu podjęcie samodzielnej decyzji o momencie zakończenia aktywności zawodowej. Ustawa określa minimalny wiek, w którym można skorzystać z prawa do emerytury. Tym samym dajemy Polakom wolność wyboru. Zdajemy sobie sprawę, że decyzja o przejściu na emeryturę jest kwestią indywidualną. Zależy m.in. od stanu zdrowia, sytuacji w rodzinie i na rynku pracy czy też oczekiwań co do wysokości emerytury. Wierzymy, że Polacy z prawa do wyboru momentu zakończenia aktywności zawodowej będą potrafili korzystać w pełni świadomie.
Reklama
Jednocześnie pragnę uspokoić tych, którzy chcą kontynuować dotychczasową pracę zawodową. Ustawa określająca minimalny wiek emerytalny zapewnia jednakowy, 4-letni okres ochronny dla wszystkich pracowników. Oznacza to, że osoby, które skończą 60 (kobiety) lub 65 (mężczyźni) lat, począwszy od października 2017 r., nadal będą z niego korzystać, co jest lub może być kolejną zachętą do kontynuowania zatrudnienia.
Warto pamiętać, że efektem opóźnienia przejścia na emeryturę o rok jest o ok. 8 proc. wyższe świadczenie. Jest to jeden z największych przyrostów na świecie. Zatem – wysokość emerytury zależy od wielkości odprowadzanej składki i okresu jej opłacania oraz od tego, w jakim wieku dany ubezpieczony skorzysta z prawa do emerytury.
Z myślą o ułatwieniu Państwu podjęcia najbardziej korzystnych decyzji we wszystkich oddziałach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych od początku lipca pomocą w tym zakresie służy prawie 600 doradców emerytalnych. Podpowiedzą oni, kiedy warto skorzystać z uprawnień emerytalnych, tak by cieszyć się z wyższego świadczenia. Decyzja o momencie przejścia na emeryturę zawsze jednak będzie należeć do każdego z Państwa.
Elżbieta Rafalska, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej