Reklama

Niedziela w Warszawie

Nowi gospodarze na Solcu

Karmelici bosi przejęli jedną z najstarszych warszawskich parafii Świętej Trójcy na Solcu. Nowi gospodarze chcą się wyróżnić na mapie Warszawy otwartymi konfesjonałami oraz kierownictwem duchowym.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W czasie uroczystej Mszy św. liturgicznie wprowadzono nowych duszpasterzy i pożegnano dotychczasowych. Swoją posługę rozpoczęło czterech zakonników. Urząd proboszcza objął o. Jacek Olszewski, natomiast przełożonym domu zakonnego, a jednocześnie wikariuszem parafii mianowano o. Tobiasza Zarzeckiego. Służyć w parafii będzie również o. Piotr Dziedzic i o. Krzysztof Piskorz, duszpasterz młodzieży.

Obecność karmelitów bosych w Warszawie została przerwana przez zaborcę na skutek represji po powstaniu styczniowym. Po ich kasacie archidiecezja warszawska przejęła kościół seminaryjny oraz klasztor należący do zakonu. Obecnie bracia do przekazanej im parafii na Solcu wniosą duchowość karmelitańską, służyć będą jako spowiednicy i przewodnicy duchowi, obejmą opieką chorych i cierpiących. – Kard. Kazimierz Nycz podjął historyczną decyzję, aby umożliwić nam objęcie opieką duszpasterską jedną z najstarszych parafii w Warszawie – powiedział o. Jan Piotr Malicki, przełożony Warszawskiej Prowincji Karmelitów Bosych. – Nie wiemy jeszcze jak ta dynamika naszej wspólnoty się rozwinie. Może przybędzie do parafii jeszcze więcej współbraci. Mamy nadzieję, że odnajdziecie tu to, czego potrzebujecie i pragniecie – dodał o. Malicki

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Parafia Świętej Trójcy na Solcu powstała na początku XV wieku. Obecny kościół zbudowany został na przełomie XVII i XVIII wieku z inicjatywy królowej Marii Kazimiery Sobieskiej. Jego fundatorem był wojewoda czernichowski Fryderyk Falkerzamb, który po przejściu z luteranizmu na katolicyzm zobowiązał się wybudować klasztor dla ojców Zakonu Świętej Trójcy, czyli trynitarzy. Kościół i klasztor przeszedł na własność archidiecezji warszawskiej w 1887 r., po opuszczeniu przez trynitarzy wskutek represji po powstaniu styczniowym.

Teraz świątynia powróciła w ręce zakonników, ale innego zgromadzenia. Nowy proboszcz parafii, o. Jacek Olszewski, jest pierwszym karmelitańskim opiekunem parafii. – Jeśli nie zobaczycie mnie tutaj, w kościele, przed ołtarzem, modlącego się dużo i często, to na nic jest moja posługa w kancelarii – mówił nowy Proboszcz do wiernych zgromadzonych w świątyni.

2017-08-30 12:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziękczynienie za 50 lat parafii

Niedziela rzeszowska 35/2019, str. 8

[ TEMATY ]

parafia

Ks. Łukasz Hendzel

Msza św. jubileuszowa

Msza św. jubileuszowa
Parafia pw. św. Maksymiliana Kolbego w Krempnej obchodzi w tym roku jubileusz 50-lecia istnienia. Z tej okazji została odprawiona Msza św. dziękczynna, której przewodniczył bp Jan Wątroba. Jubileuszowe uroczystości poprzedziły misje święte, które prowadził ks. dr Władysław Kret.
CZYTAJ DALEJ

Jezus w dzisiejszym fragmencie Ewangelii daje nam światło: nie bójcie się!

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

pixabay.com

Rozważania do Ewangelii Mt 10, 26-33. <- KLIKNIJ

Niedziela, 21 czerwca. Dwunasta Niedziela zwykła.
CZYTAJ DALEJ

Przygotowanie do 25-lecia zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu

2026-06-21 22:43

Małgorzata Pabis

23 sierpnia 2026 roku – w czasie XIII Pielgrzymki Czcicieli Bożego Miłosierdzia – w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia rozpoczną się roczne przygotowanie do 25-lecia zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu.

- Zapraszamy do dołączenia do nas sanktuaria, parafie, grupy duszpasterskie oraz indywidualnych czcicieli Bożego Miłosierdzia z całego świata. Chcemy za św. Janem Pawłem II, który uczynił to jako pierwszy, zawierzać się Bożemu Miłosierdziu, pamiętając, że „tylko w miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój a człowiek szczęście”. Główne uroczystości jubileuszowe zaplanowano na 22 sierpnia 2027 roku.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję