Katedrze na ratunek
Każdy z nas może pomóc w odbudowie katedry w Gorzowie Wielkopolskim
Wszyscy, którzy pragną wesprzeć dzieło odbudowy zniszczonej na skutek pożaru katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wielkopolskim, mogą dokonywać wpłat na rachunki bankowe podane przez Kurię Diecezjalną w Zielonej Górze: 81 1020 1954 0000 7602 0101 3754 (rachunek diecezji zielonogórsko-gorzowskiej) lub 25 1020 1954 0000 7102 0069 8399 (rachunek gorzowskiej parafii katedralnej). W tytule przelewu należy umieścić dopisek: „Katedra”.
* * *
Abp Wacław Depo zarządził zbiórkę ofiar na odbudowę gorzowskiej katedry
W związku z bolesnym doświadczeniem, którym był pożar wieży katedry w Gorzowie Wielkopolskim, abp Wacław Depo wezwał wiernych archidiecezji częstochowskiej do modlitwy za diecezję zielonogórsko-gorzowską i zarządził zbiórkę ofiar do puszek w kościołach i kaplicach swojej archidiecezji w niedzielę 23 lipca 2017 r. „Niech staną się one wyrazem naszej solidarności i braterskiej pomocy” – napisał abp Depo w komunikacie, który został odczytany w świątyniach w niedzielę 16 lipca br.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
* * *
Pożegnanie śp. o. Bogumiła Schaba OSPPE
Był zakonnikiem z przypiętym u boku różańcem
Reklama
Msza św. pogrzebowa śp. o. Bogumiła Schaba, paulina, wieloletniego dyrektora Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej oraz moderatora Jasnogórskiego Bractwa Eucharystycznego, została odprawiona 11 lipca br. w Bazylice Jasnogórskiej pod przewodnictwem bp. Łukasza Buzuna OSPPE z Kalisza. W uroczystościach pogrzebowych wzięli udział: o. Marian Waligóra – przeor Jasnej Góry, współbracia z konwentu jasnogórskiego, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Andrzej Przybylski oraz Jasnogórska Rodzina Różańcowa.
O. Bogumił Schab zmarł nagle 7 lipca o godz. 20.30 w szpitalu w Częstochowie w wieku 81 lat – w 45. roku życia zakonnego i w 42. roku kapłaństwa. Godzina jego śmierci jest wymowna, gdyż zawsze o 20.30, nawet przy niedyspozycjach zdrowotnych, udawał się do Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, aby modlić się na różańcu, a następnie uczestniczył w modlitwie Apelu Jasnogórskiego.
W homilii bp Buzun przypomniał, że w prośbie o przyjęcie do Zakonu Paulinów o. Bogumił jako najważniejszy wyeksponował rys modlitewny: – „Chcę być zakonnikiem z przypiętym u boku różańcem, chcę być gotowy do modlitwy” – napisał. – I każdego dnia odmawiał Różaniec – wyjaśnił bp Buzun, współbrat zakonny.
Po Mszy św. pogrzebowej kondukt żałobny wyruszył z Bazyliki Jasnogórskiej na cmentarz św. Rocha w Częstochowie. Ciało śp. Bogumiła Schaba zostało złożone w grobowcu paulińskim.
O. Stanisław Tomoń OSPPE
* * *
O. John Bashobora w Częstochowie
W szkole Maryi z Duchem Świętym
Reklama
W częstochowskim Wyższym Seminarium Duchownym zostały zorganizowane coroczne warsztaty liderów i animatorów wspólnot charyzmatycznych, w których uczestniczyło ponad 300 osób. Gościem warsztatów był o. John Bashobora, znany ugandyjski charyzmatyk. Tegoroczna tematyka warsztatów była oparta na dokumencie watykańskim o chrzcie w Duchu Świętym. W ramach spotkania 11 lipca br. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej na Jasnej Górze została odprawiona Msza św. z udziałem uczestników warsztatów. Homilię wygłosił o. John Bashobora. – Kiedy tutaj przychodzimy, jesteśmy w szkole, w której uczymy się od Maryi Matki robić to, o co prosi nas Pan – podkreślił. – Musimy się dać prowadzić Duchowi Świętemu, by czynić to, czego chce od nas Bóg.
O. Bashobora spotkał się również 8 lipca br. na modlitwie z mieszkańcami Częstochowy i z wiernymi z całej Polski w kościele pw. św. Stanisława BM. Na Jasną Górę natomiast przybył również 13 lipca w godzinie Apelu Jasnogórskiego i prowadził rozważanie apelowe.
BPJG
* * *
Diakonat stały
Mężczyźni blisko ołtarza
W 2017 r. przypada 50. rocznica przywrócenia przez papieża Pawła VI diakonatu stałego w Kościele rzymskokatolickim. Ogłoszenie ogólnych norm dotyczących przywrócenia diakonatu stałego w Kościele miało miejsce 18 czerwca 1967 r. Pierwsze święcenia diakonatu, udzielone pięciu żonatym mężczyznom, odbyły się 28 czerwca 1968 r. w katedrze w Kolonii. Obecnie na świecie w Kościele rzymskokatolickim posługuje przeszło 45 tys. diakonów stałych.
W diecezjach w Polsce jest 26 diakonów stałych. W dniach 6-9 lipca br. odbyli oni rekolekcje w Ośrodku Formacyjno-Edukacyjnym Diecezji Gliwickiej w Rudach, w których uczestniczyły również ich rodziny oraz osoby zainteresowane diakonatem stałym w naszym kraju. Uczestnicy rekolekcji 8 lipca pielgrzymowali wspólnie z biskupem seniorem diecezji gliwickiej Janem Wieczorkiem do grobu bp. Józefa Nathana (1867 – 1947) w Branicach, do miejsca narodzin oraz chrztu bł. ks. Alfonsa Trackiego (1896 – 1946) oraz do sanktuarium Matki Bożej Siedmiobolesnej w Cvilinie w Czechach.
Reklama
Dwa lata temu takie rekolekcje odbyły się w pierwszym w Polsce Ośrodku Formacji Diakonów Stałych w diecezjalnym Centrum Caritas w Przysieku k. Torunia. Pierwsze święcenia diakona stałego w Polsce miały miejsce 6 czerwca 2008 r. w sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Toruniu. Otrzymał je z rąk ordynariusza toruńskiego bp. Andrzeja Suskiego Tomasz Chmielewski, który obecnie posługuje w parafii św. Józefa w Toruniu.
Dk. Waldemar Rozynkowski
* * *
Krótko
• Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, która przewiduje m.in. wygaszenie kadencji 15 członków Rady będących sędziami. Ich następców wybrałby Sejm – dziś wybierają ich środowiska sędziowskie. Uchwalono także nowelę ws. ustroju sądów. Zmienione zostały m.in. zasady powoływania i odwoływania prezesów sądów przez ministra sprawiedliwości.
• Politycy PiS zapowiedzieli wniosek do prokuratury w sprawie Hanny Gronkiewicz-Waltz. Prezydent Warszawy nie stawiła się przed komisją weryfikacyjną, która w pierwszej kolejności zajęła się nieprawidłowościami związanymi z nieruchomościami przy ul. Twardej 8 i 10.
• Prezydent RP Andrzej Duda zawetował nowelizację ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych.
• Rakiety Patriot trafią do Polski najpóźniej w 2022 r. – powiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Dodał, że będzie to najnowocześniejsza wersja rakiety Patriot.
• Szef MON chciałby, aby tablica upamiętniająca ofiary rzezi wołyńskiej z 1943 r. zawisła na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa, dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzony jest 11 lipca.
• Ambasada Polska w Belgii przeprowadziła skuteczną interwencję, by dziennik „Le Soir” zmienił fałszywe określenie „polski obóz”, odnoszące się do Auschwitz-Birkenau, na „nazistowski obóz”. Artykuł z nieprawdziwym stwierdzeniem został opublikowany 30 czerwca br.
• Populacja Polski, według prognoz ONZ, na koniec wieku będzie mniejsza o 45 proc., osiągnie niewiele ponad 21 mln osób i będzie jedną z najszybciej kurczących się na świecie.
Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.