Reklama

Niedziela Świdnicka

Jubileuszowy 20. Festyn Dziecięcy w Strzegomiu

Zabawa i wspomnienia

Rodziny z małymi dziećmi, młodzież i dorośli – to ogromna publiczność 20. jubileuszowego „Festynu Dziecięcego – wspólnie przeciw uzależnieniom”, który odbył się 4 czerwca przed halą sportową Ośrodka Sportu i Rekreacji w Strzegomiu – zwieńczonego występem zespołu muzycznego „Kombi” – gwiazdy wieczornego koncertu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Festyn przygotowały: Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2, Publiczne Gimnazjum nr 2, Parafia pw. Zbawiciela Świata i Matki Bożej Szkaplerznej, siostry Elżbietanki oraz Strzegomskie Centrum Kultury. Do sukcesu tej imprezy przyczyniła się wielka szczodrość serc blisko 70 sponsorów – fundatorów nagród losowanych w loterii fantowej – firm z terenu całej gminy i osób indywidualnych.

Każdy, kto przyszedł z dziećmi, poświęcając na to choćby tylko część niedzieli, a czasu było wiele, bo festyn rozpoczął się o godzinie drugiej po południu i trwał do późnego wieczora – z pewnością tego nie żałował! Dla najmłodszych przygotowano: ślizgawki, dmuchane zamki, wodne kule, malowanie twarzy, kioski z zabawkami i słodkościami. Dla dzieci szkolnych – konkursy plastyczne i wiedzy o tematyce profilaktycznej, turniej rodzinny – należący do tradycji festynu, turniej tenisa stołowego i tenisa ziemnego, pokaz samochodów rajdowych, pokaz dawnego sprzętu wojskowego oraz gry i zabawy sportowe. Odbywały się dziecięce: turnieje szachowe, mecze piłki nożnej i piłki siatkowej – obok szkoły i na przyległych do hali OSiR, nowoczesnych boiskach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Przez cały czas imprezy wolontariusze z parafii sprzedawali losy loterii fantowej, które cieszyły się bardzo dużym powodzeniem, a których rozsprzedano prawie trzy tysiące. Było mnóstwo smakowitego jadła; siostry elżbietanki oferowały kupującym, w bardzo przystępnej cenie, domowe ciasta, a członkowie rady parafialnej pieczone na grillu kiełbaski.

Imprezę uroczyście otwierali – życząc rodzinom z całego miasta, które stawiły się bardzo licznie ze swoimi dziećmi wspanialej zabawy – proboszcz parafii Zbawiciela Świata i Matki Bożej Szkaplerznej ks. Marek Żmuda, burmistrz Strzegomia Zbigniew Suchyta, dyrektor szkoły podstawowej Elżbieta Smyk, dyrektor gimnazjum Zbigniew Cebula, a także dawna dyrektor PSP Krystyna Firlej, która w krótkich słowach przypomniała genezę i przesłanie festynu – propagowanie zdrowego stylu życia w rodzinach – bez korzystania z wyniszczających człowieka używek.

Na estradzie kolejno prezentowały się tańcząc i śpiewając: zespoły dziecięce z przedszkoli nr 4, nr 2 i nr 3, zespół taneczny country z partnerskiej szkoły w czeskich Horzicach, współpracującej z PSP nr 2, zespół folklorystyczny „Kostrzanie”, Akademia Ruchu i Tańca Bans ze Strzegomia, zespoły dziecięce ze Świdnicy – Czas, Mały Jubilat, Second Hand – chór szkolny „Fermata” z PSP 2, wokalistki ze szkół: Kasia Madej, Hania Pasternak – Gim. 2, Ada Rakowska – Gim. 1, schola Effata im. Ojca Pio, działająca przy parafii Zbawiciela Świata. Swoje umiejętności estradowe zaprezentowali też uczestnicy zajęć tańca zumby z Alicją Janicką, gdzie taneczne kroki i rytm ćwiczą razem starsi i młodsi.

Reklama

Wiele radości przyniosła na festynie loteria fantowa, w której były wspaniałe nagrody, jak: elektroniczny sprzęt kuchenny, tablety, mnóstwo gadżetów sportowych oraz kilkanaście rowerów – których losowanie przysporzyło publiczności najwięcej emocji. Losy były wybierane pod bacznym okiem publiczności – na scenie, co czynił burmistrz, a numery wygranych losów ogłaszali prowadzący losowanie Elżbieta Smyk i ks. proboszcz Marek Żmuda, który cieszył się za każdym razem tak samo, jak wszyscy wygrywający i mocno im gratulował. Koncert prowadziła Elżbieta Pienio.

Po losowaniu estradą zawładnął na kilka godzin zespół „Kombi” – Sławomira Łosowskiego. Pod wodzą tego wybitnego instrumentalisty – autora charakterystycznego brzmienia utworów tego zespołu muzycy zagrali m.in. takie utwory jak: „Komputerowe serce”, „Przytul mnie”, „Nietykalni – skamieniałe zło”. Piosenki śpiewał wokalista Zbyszek Fil, który do zespołu dołączył w 2005 r. Utwory w jego wykonaniu nabrały nowego blasku. W finale nie obyło się bez bardzo gorąco oczekiwanego przez publiczność utworu „Słodkiego miłego życia”. Występ zespołu spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem zwłaszcza dorosłych, którzy się świetnie przy piosenkach „Kombi” bawili, wspominając dawne czasy, gdy hity zespołu świeciły triumfy.

– Pierwszy festyn dla dzieci organizowany był przez naszą parafię i siostry elżbietanki. Kupiłem pierwszy rower na loterię, a to jest już tradycyjna bardzo mile przyjmowana nagroda – wspominał ks. Marek Żmuda. – Było to w roku powstania naszej parafii. Wydarzenie nie było tak okazałe, jak teraz i odbywało się z okazji obchodzonego 1 czerwca dziecięcego święta – na terenach zielonych przy kościele. W kolejnym roku, w jego przygotowanie włączyły się szkoły z parafii. – Oprócz samego relaksu dla rodzin z dziećmi i możliwości spotkania z nimi, ja najbardziej cenię sobie to, że przygotowywanie tego festynu mocno skonsolidowało społeczność naszej młodej wspólnoty i pozwoliło się naszym parafianom bliżej poznać, a radzie parafialnej – rozwinąć skrzydła. Przy okazji zbieraliśmy środki na prace w kościele, ale to nie było najważniejsze – podsumował proboszcz. 16 lipca br. parafia, w dniu odpustu, będzie świętowała 20-lecie powstania, na którego obchody już zaprasza!

2017-06-22 09:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pozostańcie wierni wierze swoich ojców

Tegoroczne Powiatowe Święto Ludowe odbyło się w Oleszycach w Niedzielę Zesłania Ducha Świętego. Połączono je z Regionalnym Przeglądem Zespołów Folklorystycznych, Tradycyjnych Potraw i Sztuki Ludowej Pogranicza

Uroczystość rozpoczęła się Eucharystią w parafialnym kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, sprawowaną przez ks. kan. Józefa Dudka. W homilii podkreślił on, że uroczystość Zesłania Ducha Świętego skłania nas do otwarcia się na dary Ducha Świętego. Mówił o potrzebie zjednoczenia się narodu polskiego, ukazywania właściwych autorytetów. Taki był przywódca Polskiego Stronnictwa Ludowego, poseł na Sejm II RP, premier rządu na uchodźstwie, Stanisław Mikołajczyk. Pozostawił nam przesłanie ciągle aktualne: „Pozostańcie wierni wierze swoich ojców”. Na trzy tygodnie przed śmiercią powiedział: „Taki mój los. Na emigracji się urodziłem, na emigracji przyjdzie mi umierać, a cały czas dla Polski żyłem i pracowałem”. Jak wyznał, tej miłości uczył się na kolanach matki. Kaznodzieja wyraził żal, że dziś tak rzadko matki i ojcowie uczą dzieci historii i patriotyzmu. Ogarnęła nas niemoc, apatia, obojętność. Potrzebne jest przebudzenie duchowe. Aktualne jest nadal wołanie bł. Jana Pawła II z Warszawy z 1979 r.: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi”.
CZYTAJ DALEJ

Jan Paweł II patronem Europy i doktorem Kościoła?

2026-06-21 19:16

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

BP KEP

Jan Paweł II

Jan Paweł II

We włoskiej miejscowości Roccaporena zorganizowano międzynarodową konferencję naukową zatytułowaną: „Św. Jan Paweł II – kandydat na Patrona Europy i Doktora Kościoła” w ramach X Kongresu Ruchu Europa Christi. Podczas obrad w niedzielę 21 czerwca wystąpili naukowcy, m.in. z KUL-u, PAN-u, Papieskiej Akademii Życia, a także przedstawiciele archidiecezji Spoleto-Norcia i sanktuarium św. Rity w Roccaporena.

Ks. prof. Mirosław Sitarz, moderator Ruchu Europa Christi, przedstawił zarys bogatej działalności polskiego Papieża. Podkreślił, że „największym dokonaniem ustawodawczym Jana Pawła II jest kompleksowa reforma prawa kanonicznego zgodna z wytycznymi II Soboru Watykańskiego przeprowadzona w latach 1978-1990, której efektem są dwa kodeksy prawa kanonicznego dla wiernych Kościoła łacińskiego i Kościołów wschodnich”.
CZYTAJ DALEJ

Świecki obejmuje jedną z najważniejszych funkcji w kurii krakowskiej. To pierwszy taki przypadek w historii archidiecezji

2026-06-22 17:14

[ TEMATY ]

archidiecezja krakowska

Lucjan Tabaka

ks. Rafał Buzała

ekonom

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Ks. Rafał Buzałą i Lucjan Tabaka

Ks. Rafał Buzałą i Lucjan Tabaka

Metropolita krakowski, kard. Grzegorz Ryś mianował nowego ekonoma Archidiecezji Krakowskiej. Od 1 lipca funkcję tę pełnić będzie Lucjan Tabaka. Po raz pierwszy w historii archidiecezji ekonomem będzie osoba świecka.

Lucjan Tabaka urodził się 7 lipca 1948 roku w Szymankach k. Szczytna. W 1979 roku ukończył Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki i Automatyki. Posiada ponad 60-letni staż pracy. Doświadczenie zdobywał w Państwowej Inspekcji Radiowej w Krakowie, Urzędzie Wojewódzkim w Nowym Sączu czy Zespole Szkół Zawodowych PKP w Nowym Sączu. W latach 1998 – 1999 był wojewodą nowosądeckim, a od 1999 do 2001 roku pracował jako doradca wojewody małopolskiego. Piastował także stanowisko pełnomocnika prezydenta Miasta Nowy Sącz ds. nadzoru właścicielskiego. W latach 2005 – 2014 sprawował urząd kanclerza Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki. Od stycznia 2015 roku jest prezesem zarządu AKOPOL DEVELOPMENT sp. z o.o. ze 100% udziałem Politechniki Krakowskiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję