Reklama

Polska

Busola ewangelizacji

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży przygotowało wiele wakacyjnych inicjatyw. Jedną z nich będzie ósma edycja „Rajdu dla Życia”, który 1 lipca br. wyruszy z Gdańska i Oświęcimia

Niedziela Ogólnopolska 26/2017, str. 46-47

[ TEMATY ]

wakacje

Facebook Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Młodzi na rowerach przejadą przez 15 województw i 27 diecezji, pokonają ponad 2,3 tys. km, a wszystko po to, żeby powiedzieć: „Stop aborcji!”. „Rajd dla Życia” wyruszy pod hasłem „Kierunek – Łódź Piotrowa”. Jego uczestnicy w czterech grupach wystartują jednocześnie z dwóch miast – Gdańska i Oświęcimia. Po tygodniu spotkają się przed łódzką katedrą. W czasie „Rajdu dla Życia” będą rozmawiać z mieszkańcami poszczególnych miejscowości na temat obrony życia nienarodzonych dzieci, zachęcać do duchowej adopcji dziecka poczętego, organizować konferencje prasowe oraz rozdawać materiały pro-life. – 55 lat temu Irena Kamys zaszła w ciążę i lekarz doradzał jej aborcję – opowiada aktor i lider kabaretu „Hrabi” Dariusz Kamys, ambasador tegorocznego „Rajdu dla Życia”. Podkreśla, że gdyby nie determinacja jego mamy, aby urodzić dziecko, dzisiaj nie byłoby go na świecie.

„Młodzi dla środowiska” i Dni Formacyjne dla Kleryków

Reklama

KSM angażuje się również w ogólnopolski program edukacyjny „Młodzi dla środowiska”. To inicjatywa, która zrodziła się w KSM Diecezji Drohiczyńskiej. Program adresowany jest do dzieci i młodzieży szkolnej w wieku 7-19 lat, studentów, nauczycieli i wykładowców. Finansowanie projektu możliwe jest dzięki dotacji ze środków pochodzących z ministerialnego programu „Infrastruktura i Środowisko”. – Chcemy dotrzeć do organizacji samorządowych i pozarządowych, osób prowadzących działalność gospodarczą, właścicieli małych i średnich przedsiębiorstw, właścicieli gospodarstw agroturystycznych oraz wszystkich osób zainteresowanych ochroną przyrody – wylicza Mateusz Stefaniuk. W ramach programu „Młodzi dla środowiska” będą organizowane m.in. edukacyjne warsztaty terenowe, pielgrzymki, konferencje, konkursy i wydarzenia o tematyce ekologicznej. Na początku wakacji rozpoczną się tygodniowe obozy poświęcone ochronie przyrody.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Z kolei w dniach 10-14 lipca br. w górach będą miały miejsce Ogólnopolskie Dni Formacyjne dla Kleryków, które przygotowują alumnów do pełnienia w przyszłości funkcji księży asystentów w organizacjach kościelnych – informuje ks. dr Andrzej Lubowicki, asystent generalny KSM (więcej na stronie 57).

„Miasteczko Modlitewne”, „Hosanna Festival” i wakacyjne obozy

KSM zaprasza również do uczestniczenia w „Miasteczku Modlitewnym”, które pod hasłem „Nieugięci (Nie)dotknięci” w dniach 27 lipca – 2 sierpnia br. będzie miało miejsce w sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie. To jedna z największych akcji modlitewnych KSM. Co roku młodzi spotykają się koło Tarnowa, aby wspólnie się modlić, integrować i poznawać swoją patronkę.

W ostatni weekend sierpnia natomiast KSM Diecezji Siedleckiej zaprasza do uczestniczenia w ogólnopolskim festiwalu muzyki chrześcijańskiej.

– Zapraszamy młodych i utalentowanych muzyków do wzięcia udziału w części konkursowej „Hosanna Festival” – zachęca Beata Sosnowska, prezes KSM Diecezji Siedleckiej. Szczegółowe informacje o festiwalu można znaleźć na stronie: www.hosannafestival.pl .

Reklama

– „Wakacje z wartościami” dzięki różnym inicjatywom i wydarzeniom mają kształtować ducha oraz stanowić ogólnoludzką formację młodych osób – mówi Ilona Trojnar, przewodnicząca Prezydium Krajowego KSM. Podkreśla, że przeznaczone są one dla różnych grup wiekowych. Oferta przygotowana przez KSM dla dzieci i młodzieży ma pomagać w rozwijaniu talentów i pasji młodych ludzi oraz pokazywać piękno przyrody. Przykładem mogą być organizowane obozy wakacyjne połączone z różnymi warsztatami, m.in. artystycznymi, plastycznymi, tanecznymi czy wspinaczką górską. – Każdy znajdzie coś dla siebie – dodaje Ilona Trojnar.

„Maika” dla młodych, duchownych i katechetów

Inicjatywy młodych relacjonowane są na ogólnopolskim portalu Młodzieżowej Agencji Informacyjnej, która powstała przy KSM. Strona internetowa adresowana jest także do parafii i duszpasterzy młodzieży, którzy mogą podzielić się swoimi pomysłami na spędzanie czasu z młodymi osobami oraz zaczerpnąć inspiracje od innych. Portal maika.com.pl stał się hitem wśród jego użytkowników, o czym świadczy ponad 100 tys. odsłon tej strony każdego miesiąca. Ks. Zbigniew Kucharski – dyrektor Młodzieżowej Agencji Informacyjnej mówi, że „maika” w duszpasterstwie młodzieży w kraju i za granicą stanowi nośnik informacji. – Lokalna Polska jest bardzo aktywna. Organizowanych jest wiele wydarzeń dla młodzieży, która chętnie angażuje się w różne przedsięwzięcia – tłumaczy i dodaje: – „Maika” jest ukierunkowana na to, aby przybliżać lokalne inicjatywy, zarówno te w parafii i diecezji, jak i te, które odbywają się poza granicami Polski.

Portal prowadzony jest przez grono młodych korespondentów z terenu, którzy są aktywni również w mediach społecznościowych. Materiały przysyłają także księża i katecheci. Młodych dziennikarzy przybywa, ale mile widziani są kolejni...

2017-06-21 10:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na bursztynowym szlaku

Jantar nad Zatoką Gdańską. Malutka miejscowość zamieniająca się latem w tętniący życiem kurort. Dawno temu przebiegał tu szlak bursztynowy. Do dzisiaj znana z odbywających się tu latem mistrzostw świata w poławianiu bursztynu. Od dwóch lat swoje wakacje spędzają tu dzieci z podłódzkiej parafii Justynów. I choć może nie przeczesują nadmorskich plaż i wybrzeża w poszukiwaniu bałtyckiego złota, to świetnie się integrują, uczą współdziałania w grupie i mądrego przeżywania wolnego czasu.
CZYTAJ DALEJ

Papież do kardynałów: Stójcie przy mnie jak bracia

2026-06-26 10:38

[ TEMATY ]

Watykan

kardynałowie

konsystorz

Leon XIV

Vatican Media

Liczę na waszą pomoc w rozeznawaniu tego, co Duch Święty mówi dziś do Kościoła. Pomóżcie mi dostrzegać znaki nadziei, ale także nie pomijać trudności - powiedział Leon XIV do kardynałów w mowie rozpoczynającej obrady konsystorza nadzwyczajnego. W Watykanie rozpoczęło się 26 czerwca dwudniowe zgromadzenie kardynałów, którzy razem z Papieżem omówią cztery tematy dotyczące ewangelizacji, misji w świecie, synodalności, nowych wyzwań.

W mowie inaugurującej obrady Papież jeszcze raz wyraził pragnienie, aby spotkania z kardynałami były rozmową, która pomoże mu w służbie misji Kościoła. Wspólna praca jest przejawem – jak zauważył Ojciec Święty – budowania komunii Chrystusa, która pozostaje codziennym nawróceniem i urzeczywistnia się w Kościele synodalnym.
CZYTAJ DALEJ

Setki tysięcy Polaków przeciw ideologizacji szkoły. Podpisy trafiły do MEN i KPRM

2026-06-26 16:04

Adobe Stock

W dniu zakończenia roku szkolnego przedstawiciele Ordo Iuris oraz Centrum Życia i Rodziny złożyli ponad 200 tysięcy podpisów zebranych pod czterema petycjami dotyczącymi polskiej szkoły. Petycje w sprawie seksualizacji dzieci oraz obecności religii w szkołach trafiły do Ministerstwa Edukacji Narodowej, natomiast apele o dymisję minister Barbary Nowackiej złożono w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Wspólnym mianownikiem wszystkich czterech inicjatyw jest obrona konstytucyjnego prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami oraz sprzeciw wobec ideologizacji szkoły.

Przedstawiciele Ordo Iuris oraz Centrum Życia i Rodziny złożyli dziś ponad 200 tysięcy podpisów zebranych pod czterema petycjami dotyczącymi polskiej szkoły. Apele dotyczące zaprzestania seksualizacji dzieci oraz obecności religii w szkołach trafiły do Ministerstwa Edukacji Narodowej, natomiast pozostałe - o dymisję minister Barbary Nowackiej - złożono w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Termin nieprzypadkowo zbiegł się z zakończeniem roku szkolnego, stanowiąc symboliczne podsumowanie dotychczasowej polityki oświatowej resortu.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję