Reklama

Niedziela Podlaska

Wszyscy za wszystkich

Jedną z dróg dla ludzi poszukujących swojego miejsca w Kościele jest Odnowa w Duchu Świętym. Przypadająca 4 czerwca uroczystość Zesłania Ducha Świętego to doskonała okazja, by przybliżyć szerzej działalność tej właśnie wspólnoty. W naszej diecezji działa sześć grup Odnowy w Duchu Świętym. Najstarszą jest, działająca w Bielsku Podlaskim, Wspólnota „Dobry Pasterz”, która w październiku 2016 r. obchodziła 25-lecie istnienia. Gościem honorowym jubileuszowego spotkania był pasterz diecezji bp Tadeusz Pikus

Niedziela podlaska 23/2017, str. 4-5

[ TEMATY ]

Odnowa w Duchu Świętym

Archiwum wspólnoty "Dobry Pasterz"

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pierwsze zwiastuny ożywienia charyzmatycznego w Polsce dało się zauważyć w drugiej połowie lat 70. (w tym roku Odnowa w Duchu Świętym na świecie świętuje 50 lat istnienia, w Polsce – 40-lecie).

„Dobry Pasterz” wczoraj...

Reklama

W diecezji drohiczyńskiej zainteresowanie tą formą uczestnictwa w życiu Kościoła zawdzięczamy Markowi Wołosowiczowi, Bogdanowi Zdzitowieckiemu, Antoniemu Wróblewskiemu i Markowi Karpiesiukowi, którzy wywodzili się z Ruchu Światło-Życie w Bielsku Podlaskim. Przez blisko 3 lata dojeżdżali oni do Białegostoku, gdzie spotykali się z grupami Odnowy w Duchu Świętym „Jan Apostoł” i „Nowy Izrael” w tym mieście. Przez ten czas odkryli, że to właśnie Odnowa jest miejscem, w którym chcą rozwijać i umacniać swą wiarę. Naturalną konsekwencją była więc chęć stworzenia takiej grupy na miejscu, w Bielsku Podlaskim. Spotkania, które zaczęli organizować przy bielskiej parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja, niepostrzeżenie zaczęły przyciągać coraz liczniejszą grupę osób. Założycielskie spotkanie modlitewne miało miejsce 25 listopada 1991 r. Datę tę uznaje się za czas powstania pierwszej wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym w diecezji drohiczyńskiej – „Dobry Pasterz”. W centrum tego spotkania znajdowały się słowa z Ewangelii według św. Łukasza: „Czuwajcie więc i módlcie się w każdym czasie...” (21, 36), którymi to członkowie tej grupy kierują się do dnia dzisiejszego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Co oczywiste, na przestrzeni tych lat zmieniali się liderzy tej konkretnej wspólnoty. Byli nimi: Antoni Wróblewski, Marek Karpiesiuk, Krystyna Chojnacka, Mirosława Jancewicz, Zbigniew Lewczuk, a obecnie 8. rok, czyli drugą kadencję, Ewa Koc. Przez ten czas zmieniali się też kapłani, opiekujący się grupą. W kolejności byli to: ks. Roman Kowerdziej, ks. Mariusz Tołwiński, ks. Krzysztof Kisielewicz, ks. Wiesław Niemyjski, ks. Robert Solka, ks. Dariusz Kucharek, ks. Krzysztof Rzepczyński, ks. Robert Adam Figura. Teraz funkcję tę pełni ks. Paweł Solka. Szczególnie zaangażowana w życie wspólnoty była również s. Katarzyna Kuczera ze Zgromadzenia Sióstr Dominikanek Misjonarek Jezusa i Maryi.

... i dziś

Reklama

Obecnie – jak informuje liderka Ewa Koc – do Wspólnoty „Dobry Pasterz” należy blisko 40 osób. Są to ludzie w różnym wieku i różnego stanu, często samotni, starsi i schorowani. – Spotykamy się co wtorek. W cotygodniowych spotkaniach uczestniczy systematycznie od 25 do 30 osób. Rozpoczynamy Eucharystią w kościele o godz. 18.00. Później, gromadzimy się w salkach parafialnych, gdzie uwielbiamy Boga i rozważamy Jego słowo. Jest ono rozeznane na każdy tydzień spotkania (dzień wcześniej) przez 4-osobową grupę rozeznającą. Słowo Boże, nad którym się pochylamy, jest wybierane w zależności od potrzeb Kościoła czy wspólnoty. Trwamy na modlitwie, uwielbiając i dziękując Panu Bogu za otrzymane łaski. Następnie wzywamy Ducha Świętego, aby nas otworzył na Słowo Boże, gdyż ufamy, że Jego przemieniająca moc działa w nas i przez nas, gdyż Bóg nie ma względu na osoby. Jest zawsze z nami kapłan, który przybliża i wyjaśnia Słowo Boże. Każdy z nas wypowiada, w jaki sposób dotknęło ono naszych serc. Wspólnie dziękujemy za opiekę, przepraszamy za upadki i prosimy Pana Jezusa o prowadzenie przez kolejne dni. Cieszymy się z obecności Pana, który jest wśród nas, a radość tę wyrażamy również przez śpiew pieśni i modlitwę różańcową – wyjaśnia liderka. – Raz w miesiącu spotykamy się też na Mszy św., sprawowanej w naszych intencjach. Bierzemy w niej czynny udział poprzez czytanie Słowa Bożego i modlitwy wiernych, niesienie darów i śpiew. Następnie adorujemy Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie.

Członkowie grupy, wierząc w wielką siłę wspólnotowej modlitwy, powierzają siebie wzajemnie, codziennie odmawiając dziesiątek Różańca. Modlą się w intencjach spisanych na kartkach i osób, które proszą o wsparcie modlitewne. Stanowiąc wielką rodzinę, przeżywają razem bolączki i radości. – Razem się cieszymy, razem się smucimy, razem się modlimy – wszyscy za wszystkich. Jest to czas wzajemnego ubogacania się. Widzimy, jak Duch Święty działa w nas, w naszych rodzinach, jak nas prowadzi ku lepszemu. Nikt w Odnowie nie jest sam, zapewniam – podkreśla Ewa Koc.

Wszyscy członkowie Wspólnoty „Dobry Pasterz” przeżyli Rekolekcje Ewangelizacyjne Odnowy (REO), uczestniczą licznie w formacjach, spotkaniach charyzmatycznych, dniach skupienia i rekolekcjach, systematycznie wzbogacając i dbając o swoje życie duchowe. W większości spotkania te są organizowane w Podlaskim Centrum Duchowości Katolickiej w Domu Rekolekcyjnym Odnowy w Duchu Świętym Archidiecezji Białostockiej w Surażu.

Reklama

Czynnie uczestniczą też w życiu parafii, mianowicie w: nabożeństwach różańcowych, Drodze Krzyżowej, adoracji w Wielki Piątek, czuwaniu przed Zesłaniem Ducha Świętego. Obecni są na corocznym Ogólnopolskim Czuwaniu Odnowy w Duchu Świętym na Jasnej Górze w Częstochowie i w Ostrołęckich Spotkaniach Charyzmatycznych. Korzystają też z rekolekcji podczas wakacji. Są to: Rekolekcje III Wieku, Rekolekcje Uzdrowienie Wspomnień, Rekolekcje „Drogocenna Perła”, Rekolekcje Eucharystyczne, REO, Szkoła Animatorów i Liderów, Formacja Stała.

Spotkanie z Duchem Świętym

– Korzystając z okazji, w imieniu Wspólnoty „Dobry Pasterz” chciałabym zaprosić czytelników „Niedzieli Podlaskiej” na Diecezjalny Dzień Jedności – informuje Ewa Koc. – W tym roku odbędzie się on w Zespole Szkół nr 4 im. Ziemi Podlaskiej w Bielsku Podlaskim w sobotę 17 czerwca o godz. 9.30. Hasłem ogólnym są słowa: „Spotkanie z Duchem Świętym”, a hasłem szczegółowym „Duch Święty zstąpi na Ciebie...” (Łk 1, 35). Spotkanie będzie mieć charakter otwarty, dlatego może stanowić doskonałą okazję dla wielu, by poznać i przyjrzeć się naszemu charyzmatowi i być może to właśnie w naszej wspólnocie odnaleźć swoje miejsce.

Oprócz Wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym „Dobry Pasterz” w diecezji drohiczyńskiej istnieją następujące grupy: „Effatha” w Hajnówce, „Emmanuel” w Ciechanowcu, „Radość w Panu” w Sokołowie Podlaskim, „Mocni Duchem” w Węgrowie i najmłodsza z nich – „Misericordias” w Brańsku. Koordynatorami diecezjalnymi są ks. Andrzej Witerski i Jadwiga Porzezińska.

Świadectwo Ewy Koc, liderki Wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym „Dobry Pasterz” w Bielsku Podlaskim:
Do wspólnoty należę od 1996 r. Moja przemiana duchowa przebiegała bardzo powoli. Byłam bardzo nieśmiałą i zagubioną „owieczką”. W spotkaniach nie brałam czynnego udziału, nie umiałam się modlić, ale przychodziłam co tydzień na spotkania modlitewne. Krok po kroku Duch Święty przemieniał moje serce, pokazywał sposoby wyjścia z trudnych sytuacji życiowych i nową drogę, którą powinnam iść. Otwierał moje serce na modlitwę, a co najważniejsze – pokazywał jej owoce. Problemy same się rozwiązywały i życie stawało się bardziej kolorowe. Zaufałam Panu Jezusowi, powierzając mu życie swoje i mojej rodziny. Duch Święty przemienił mnie, umocnił potrzebnymi darami, wszedł w moje życie tak głęboko, że powierzył mi liderowanie w tej wspólnocie.

2017-05-31 14:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Paradyż. Spotkanie liderów i duszpasterzy Odnowy w Duchu Świętym

[ TEMATY ]

Odnowa w Duchu Świętym

Paradyż

Karolina Krasowska

W sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni Powołań Kapłańskich w Paradyżu 10 września odbyło się spotkanie liderów i duszpasterzy Odnowy w Duchu Świętym Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej.

Spotkaniu przewodniczył ks. dr Andrzej Sapieha, diecezjalny koordynator wspólnot Odnowy w Duchu Świętym. Uczestnicy spotkania w czasie obrad wybrali nowego świeckiego koordynatora diecezjalnego - Elżbietę Grzelak z Nowej Soli, której kandydatura musi jeszcze zostać przez bp. Tadeusza Lityńskiego.
CZYTAJ DALEJ

Niedziela Palmowa

Szósta niedziela Wielkiego Postu nazywana jest Niedzielą Palmową, czyli Męki Pańskiej, i rozpoczyna obchody Wielkiego Tygodnia.

W ciągu wieków otrzymywała różne określenia: Dominica in palmis, Hebdomada VI die Dominica, Dominica indulgentiae, Dominica Hosanna, Mała Pascha, Dominica in autentica. Niemniej, była zawsze niedzielą przygotowującą do Paschy Pana. Liturgia Kościoła wspomina tego dnia uroczysty wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy, o którym mówią wszyscy czterej Ewangeliści ( por. Mt 21, 1-10; Mk 11, 1-11; Łk 19, 29-40; J 12, 12-19), a także rozważa Jego Mękę. To właśnie w Niedzielę Palmową ma miejsce obrzęd poświęcenia palm i uroczysta procesja do kościoła. Zwyczaj święcenia palm pojawił się ok. VII w. na terenach dzisiejszej Francji. Z kolei procesja wzięła swój początek z Ziemi Świętej. To właśnie Kościół w Jerozolimie starał się jak najdokładniej "powtarzać" wydarzenia z życia Pana Jezusa. W IV w. istniała już procesja z Betanii do Jerozolimy, co poświadcza Egeria. Według jej wspomnień patriarcha wsiadał na oślicę i wjeżdżał do Świętego Miasta, zaś zgromadzeni wierni, witając go w radości i w uniesieniu, ścielili przed nim swoje płaszcze i palmy. Następnie wszyscy udawali się do bazyliki Anastasis (Zmartwychwstania), gdzie sprawowano uroczystą liturgię. Owa procesja rozpowszechniła się w całym Kościele mniej więcej do XI w. W Rzymie szósta niedziela Przygotowania Paschalnego była początkowo wyłącznie Niedzielą Męki Pańskiej, kiedy to uroczyście śpiewano Pasję. Dopiero w IX w. do liturgii rzymskiej wszedł jerozolimski zwyczaj procesji upamiętniającej wjazd Pana Jezusa do Jerusalem. Obie tradycje szybko się połączyły, dając liturgii Niedzieli Palmowej podwójny charakter (wjazd i Męka) . Przy czym, w różnych Kościołach lokalnych owe procesje przyjmowały rozmaite formy: biskup szedł piechotą lub jechał na osiołku, niesiono ozdobiony palmami krzyż, księgę Ewangelii, a nawet i Najświętszy Sakrament. Pierwszą udokumentowaną wzmiankę o procesji w Niedzielę Palmową przekazuje nam Teodulf z Orleanu (+ 821). Niektóre też przekazy zaświadczają, że tego dnia biskupom przysługiwało prawo uwalniania więźniów (czyżby nawiązanie do gestu Piłata?). Dzisiaj odnowiona liturgia zaleca, aby wierni w Niedzielę Męki Pańskiej zgromadzili się przed kościołem (zaleca, nie nakazuje), gdzie powinno odbyć się poświęcenie palm, odczytanie perykopy ewangelicznej o wjeździe Pana Jezusa do Jerozolimy i uroczysta procesja do kościoła. Podczas każdej Mszy św., zgodnie z wielowiekową tradycją czyta się opis Męki Pańskiej (według relacji Mateusza, Marka lub Łukasza - Ewangelię św. Jana odczytuje się w Wielki Piątek). W Polsce istniał kiedyś zwyczaj, że kapłan idący na czele procesji trzykrotnie pukał do zamkniętych drzwi kościoła, aż mu otworzono. Miało to symbolizować, iż Męka Zbawiciela na krzyżu otwarła nam bramy nieba. Inne źródła przekazują, że celebrans uderzał poświęconą palmą leżący na ziemi w kościele krzyż, po czym unosił go do góry i śpiewał: "Witaj krzyżu, nadziejo nasza!". Niegdyś Niedzielę Palmową na naszych ziemiach nazywano Kwietnią. W Krakowie (od XVI w.) urządzano uroczystą centralną procesję do kościoła Mariackiego z figurką Pana Jezusa przymocowaną do osiołka. Oto jak wspomina to Mikołaj Rey: "W Kwietnią kto bagniątka (bazi) nie połknął, a będowego (dębowego) Chrystusa do miasta nie doprowadził, to już dusznego zbawienia nie otrzymał (...). Uderzano się także gałązkami palmowymi (wierzbowymi), by rozkwitająca, pulsująca życiem wiosny witka udzieliła mocy, siły i nowej młodości". Zresztą do dnia dzisiejszego najlepszym lekarstwem na wszelkie choroby gardła według naszych dziadków jest właśnie bazia z poświęconej palmy, którą należy połknąć. Owe poświęcone palmy zanoszą dziś wierni do domów i zawieszają najczęściej pod krzyżem. Ma to z jednej strony przypominać zwycięstwo Chrystusa, a z drugiej wypraszać Boże błogosławieństwo dla domowników. Popiół zaś z tych palm w następnym roku zostanie poświęcony i użyty w obrzędzie Środy Popielcowej. Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej, wprowadza nas coraz bardziej w nastrój Świąt Paschalnych. Kościół zachęca, aby nie ograniczać się tylko do radosnego wymachiwania palmami i krzyku: " Hosanna Synowi Dawidowemu!", ale wskazuje drogę jeszcze dalszą - ku Wieczernikowi, gdzie "chleb z nieba zstąpił". Potem wprowadza w ciemny ogród Getsemani, pozwala odczuć dramat Jezusa uwięzionego i opuszczonego, daje zasmakować Jego cierpienie w pretorium Piłata i odrzucenie przez człowieka. Wreszcie zachęca, aby pójść dalej, aż na sam szczyt Golgoty i wytrwać do końca. Chrześcijanin nie może obojętnie przejść wobec wiszącego na krzyżu Chrystusa, musi zostać do końca, aż się wszystko wypełni... Musi potem pomóc zdjąć Go z krzyża i mieć odwagę spojrzeć w oczy Matce trzymającej na rękach ciało Syna, by na końcu wreszcie zatoczyć ciężki kamień na Grób. A potem już tylko pozostaje mu czekać na tę Wielką Noc... To właśnie daje nam Wielki Tydzień, rozpoczynający się Niedzielą Palmową. Wejdźmy zatem uczciwie w Misterium naszego Pana Jezusa Chrystusa...
CZYTAJ DALEJ

Zbrodnia katyńska: kto podjął decyzję i jak przygotowywano się do mordów?

2025-04-13 12:53

[ TEMATY ]

zbrodnia katyńska

ZSRR

polcy jeńcy

pl.wikipedia.org

Decyzja o zbrodni katyńskiej zapadła na najwyższym szczeblu władz ZSRR. Zamordowanie polskich jeńców wojennych oraz przetrzymywanych od agresji na Polskę urzędników, polityków i przedstawicieli inteligencji było następstwem przemyślanych przygotowań, a mechanizm działań przypominał mordy dokonywane przez NKWD w okresie wielkiej czystki.

Zbrodnia katyńska była następstwem dokonanej przez ZSRR wspólnie z Niemcami agresji na Polskę. Od 17 września 1939 r. w ciągu kilkunastu dni Armia Czerwona zajęła terytorium o obszarze około 200 tys. km kw., na którym mieszkało 13 mln osób.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję