W parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Puławach uroczystą Eucharystią pod przewodnictwem bp. Artura Mizińskiego rozpoczęła się kolejna edycja akcji Pola Nadziei. Justyna Walecz-Majewska, prezes puławskiego Hospicjum im. św. Matki Teresy, w powitaniu podkreśliła, iż siłą hospicjum są jego pracownicy, którzy jako ludzie wierzący chcą budować na Bogu i od Niego czerpać siłę do codziennej służby na rzecz potrzebujących. Nie były to puste słowa, gdyż to właśnie pracownicy hospicjum, jak co roku, przygotowali czytania, modlitwę wiernych i procesję z darami.
Reklama
Bp Artur Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, w homilii podziękował osobom zaangażowanym w działalność hospicjum za postawę pełną miłości bliźniego, wypływającą z głębokiej wiary i potrzeby serca. – Jako osoby wierzące znamy sens i wartość cierpienia; wiemy, że droga do zbawienia wiedzie przez krzyż, ale na końcu tej drogi czeka na nas Chrystus, który pierwszy ją przeszedł; czeka nas wraz z Nim radość zmartwychwstania. Być może dzięki naszej wierze ktoś także dostrzeże nadzieję, która pomoże mu przetrwać niełatwe przecież chwile – mówił. Zwrócił też uwagę na postać św. Alberta, patrona bieżącego roku z inicjatywy KEP, ale także patrona Puław, który w potrzebujących dostrzegł oblicze Chrystusa i zmienił całe życie, aby wypełniać przykazanie miłości bliźniego przez służbę najbiedniejszym. Nawiązując do Liturgii Słowa, Ksiądz Biskup wskazał na konieczność walki z pokusami zaspokojenia głodu rzeczy doczesnych, władzy i bałwochwalstwa. Zachęcał do odwrócenia się od grzechów i zwrócenia się do miłosiernego Boga; do przemiany serc, która ma prowadzić do dzielenia się z bliźnimi otrzymanymi od Boga łaskami, do świadczenia miłosierdzia drugiemu człowiekowi.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Po Mszy św. bp Artur Miziński wraz z przedstawicielami zarządu i pracowników hospicjum, władz samorządowych oraz puławskiego duchowieństwa udał się do hospicjum na wspólne śniadanie. Następnie Ksiądz Biskup odwiedził aktualnie przebywających w hospicjum chorych i modlił się wspólnie z ich rodzinami oraz personelem medycznym o zdrowie i Boże błogosławieństwo dla nich.
Puławskie hospicjum uczestniczy w akcji Pola Nadziei od 2005 r. Corocznie na poletkach nadziei sadzone są żonkile, które następnie rozdawane są darczyńcom przez wolontariuszy w czasie zbiórki ulicznej na potrzeby hospicjum. Dzięki tej inicjatywie wiosenne kwiaty stały się symbolem nadziei na lepsze jutro i wrażliwości serca na cierpienie innych. Zebrane pieniądze są cegiełką mieszkańców Puław i okolic, która pozwala zapewnić podopiecznym hospicjum choć część środków na funkcjonowanie instytucji. Inną formą pomocy jest przekazanie 1% podatku na rzecz hospicjum czy uczestnictwo w koncercie charytatywnym, który odbędzie się 21 kwietnia w POK „Dom Chemika”. W tym roku zaproszenie od zarządu hospicjum przyjęło Stare Dobre Małżeństwo.