Reklama

Głos z Torunia

Naprawdę warto być bohaterem

Już 9. rok Caritas Diecezji Toruńskiej poprzez akcję „Warto być bohaterem” uwrażliwia młodzież na potrzeby bliźniego. Tegoroczne 32 tys. zł przekazane 4 chorym dzieciom to dopełnienie kwot z ubiegłych lat, które w sumie dają prawie ćwierć miliona złotych ofiarowanych na leczenie i rehabilitację

Niedziela toruńska 11/2017, str. 3

[ TEMATY ]

Caritas

Archiwum Caritas

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W tegorocznej edycji w akcji uczestniczyło 55 szkół nie tylko z diecezji toruńskiej. Ich przedstawiciele zebrali się 16 lutego w Baju Pomorskim w Toruniu, aby podczas finału uroczyście, w obecności zaproszonych gości, przekazać zgromadzone pieniądze następującym osobom: Krzysztofowi Lewandowskiemu (20 tys. zł), Julicie Kowalskiej (4 tys. zł), Julii Seliwiorstow (4 tys. zł) i Maksymilianowi Wolskiemu (4 tys. zł).

Słowo do uczestników skierował dyrektor Toruńskiego Centrum Caritas ks. Artur Szymczyk, który wystąpienie rozpoczął od telefonicznego połączenia z chorym ks. prał. Danielem Adamowiczem, pomysłodawcą akcji „Warto być bohaterem”. Reakcja 300 uczniów zgromadzonych w Baju Pomorskim była wzruszająca. Wszyscy w skupieniu słuchali głosu Księdza Dyrektora, bijąc brawo.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Niezwykła historia Krzysztofa Lewandowskiego, który był wolontariuszem Szkolnego Koła Caritas w Zespole Szkół Towarzystwa Salezjańskiego i tak niedawno wręczał czek innemu choremu dziecku, a dziś sam potrzebuje pomocy po wypadku, przyciągnęła do udziału w akcji więcej młodych ludzi niż zwykle. Na kanwie historii Krzysztofa powstał tekst, na podstawie którego uczniowie uczestniczyli w pogadankach na temat wrażliwości, przyjaźni, cierpienia, empatii, miłości i o tym, że warto pomagać. – 20 tys. zł, które otrzymujemy, to pieniądze potrzebne, aby usprawnić Krzysia, by mógł dalej pomagać – mówiła jego mama Ewa Lewandowska, która odebrała czek.

O działaniach związanych z akcją w szkole opowiedziała Anna Walendziak, pedagog z Zespołu Szkół Towarzystwa Salezjańskiego w Toruniu. Mówiła o niezwykłej ofiarności uczniów, szczególnie tych najmłodszych, przytaczając zdarzenie, jak to, kiedy maleńki uczeń przyszedł do niej ze swoją skarbonką, której nie mógł otworzyć. Zaproponowała wspólne otwarcie i przeliczenie pieniędzy, po czym dowiedziała się, że chłopiec chciałby dla cierpiącego Krzysia oddać całą sumę, łącznie ze skarbonką. – Jestem wzruszona świadomością i inicjatywą ze strony najmłodszych, od których wiele możemy się nauczyć – zakończyła swoje wystąpienie pedagog szkoły.

Podczas spotkania również Henryk Porożyński, opiekun Szkolnego Koła Caritas w Zespole Szkół w Osiu, dał swoje świadectwo: – Bóg pisze wiele scenariuszy, a najważniejsze jest miłosierdzie i oddanie się słusznej sprawie. Najpiękniejsza katecheza życia to służba drugiemu człowiekowi. Dlatego warto otworzyć nasze serca na potrzeby bliźniego. Dziś największy bohater z bohaterów ks. prał. Daniel Adamowicz leży chory po wypadku. Gdy się o tym dowiedziałem, wspólnie zaczęliśmy się modlić w szkole o jego zdrowie. Dziękuję za tak piękną akcję, w której możemy brać udział.

Po uroczystym wręczeniu symbolicznych czeków głos zabrała dyrektor Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta Torunia Izabela Miłoszowska, podkreślając walory wychowawcze akcji i jej wpływ na młodych ludzi oraz fakt, że ta kampania pozostawia ślad wrażliwości na całe życie i pokazuje, że naprawdę warto być bohaterem.

Jak co roku uroczystość uświetniły występy artystyczne zaprezentowane przez: siostry pasterki, Gimnazjum nr 3 w Toruniu, formacje – Akro oraz Psotki i Śmieszki z Młodzieżowego Domu Kultury w Toruniu.

2017-03-08 12:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pozytywna nakrętka

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 10/2016, str. 4-5

[ TEMATY ]

Caritas

Archiwum Centrum Wolontariatu

Zbiórka żywności to jedna z najbardziej znanych akcji

Zbiórka żywności to jedna z najbardziej znanych akcji

W tym numerze łamiemy stereotypy. Czas skończyć z powszechnym kiwaniem głową nad dzisiejszą młodzieżą. – Mamy świetną młodzież, tylko trzeba dać jej szansę – przekonuje Dominika Danielak z Centrum Wolontariatu Caritas

Chociaż akcjami charytatywnymi zajmują się przede wszystkim dorośli (bo mają więcej możliwości), to nasza diecezja może pochwalić się sporą grupą młodych ludzi zaangażowanych w wolontariat. Pomagają m.in. przy zbiórkach żywności, zbiórkach przyborów szkolnych, organizacji akcji charytatywnych w diecezji, Diecezjalnym Dniu Dziecka „Bądźmy Razem”, meczu charytatywnym z okazji Światowego Dnia Uchodźcy, organizacji wigilii dla ubogich i potrzebujących, odrabianiu lekcji w placówkach dla dzieci i młodzieży i wielu innych zajęciach.
CZYTAJ DALEJ

Prokuratura: b. ordynator ze Szpitala Południowego nie chciał zeznawać bez pełnomocnika

2026-06-24 17:02

[ TEMATY ]

lekarz

PAP

Warszawski Szpital Południowy

Warszawski Szpital Południowy

B. ordynator ze Szpitala Południowego Emil Jędrzejewski zakomunikował, że nie chce zeznawać bez udziału pełnomocnika, którego nie udało mu się do chwili obecnej ustanowić — poinformował w środę rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Piotr Antoni Skiba. Termin kolejnego przesłuchania wyznaczono na poniedziałek.

Jędrzejewski był w środę przesłuchiwany w warszawskiej prokuraturze okręgowej po informacjach, które we wtorek wieczorem przedstawił w wywiadzie w Kanale Zero. Stwierdził tam m.in., że na SOR-ze tej placówki procedury medyczne były wykonywane wadliwie. W wyniku błędów lekarskich dochodziło do powikłań, które w niektórych przypadkach miały zakończyć się śmiercią pacjentów.
CZYTAJ DALEJ

Kaczyński: zwrócę przyznany mi ukraiński Order Księcia Jarosława Mądrego

Prezes PiS Jarosław Kaczyński poinformował, że zwróci przyznany mu w 2022 r. ukraiński Order Księcia Jarosława Mądrego. To wyraz mojego stosunku do elit ukraińskich i lojalności wobec prezydenta Karola Nawrockiego - tłumaczył swoją decyzję.

Podczas czwartkowej konferencji prasowej Kaczyński pytany o trwającą Konferencję na rzecz Odbudowy Ukrainy w Gdańsku przekazał, że zwróci przyznany mu ukraiński Order Księcia Jarosława Mądrego.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję