Reklama

Niedziela Wrocławska

Klinika Pamięci

We Wrocławiu powstała Klinika Pamięci – miejsce, gdzie osoby starsze bezpłatnie mogą przebadać swoją pamięć

Niedziela wrocławska 2/2017, str. 5

[ TEMATY ]

zdrowie

seniorzy

Archiwum Angel Care

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Już 8 grudnia ubiegłego roku ruszyła Klinika Pamięci. To inicjatywa fundacji Angel Care, a jej celem jest diagnozowanie chorób demencyjnych na jak najwcześniejszym etapie, a także edukacja w zakresie profilaktyki. Do Kliniki Pamięci na bezpłatne badanie zgłaszać się mogą seniorzy powyżej 65. roku życia, którzy zauważą u siebie problemy z pamięcią czy koncentracją. Przebadani zostaną w dwóch etapach. Pierwszy to spotkanie z psychologiem i wypełnienie testów pozwalających ocenić sprawność funkcji poznawczych, czyli na przykład orientację w przestrzeni i czasie, liczenie, zapamiętywanie i przypominanie, rozumienie czy koncentrację uwagi.

Jeśli psycholog na podstawie wyników testów stwierdzi coś niepokojącego, to z osobą starszą spotka się neuropsychiatra na indywidualnych konsultacjach. – W trakcie konsultacji ustalimy zalecenia oraz, w razie potrzeby, terapię odpowiednio do poziomu zaburzeń. Chcę mocno podkreślić, że im wcześniej uda się zdiagnozować problemy lub zwiększone ryzyko ich wystąpienia, tym skuteczniejsze będę działania zapobiegawcze i ewentualne leczenie – mówi dr Patryk Piotrowski, neuropsychiatra z wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego, który prowadzi konsultacje w Klinice Pamięci Angel Care.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na testy przesiewowe można się zapisać od poniedziałku do piątku w recepcji wrocławskiego centrum seniora Angel Care przy ul. Dyrekcyjnej 5-7 lub pod numerem telefonu 71 30 69 030.

Odpowiedzi i rozwiązania

Reklama

Inicjatywa fundacji Angel Care jest tym cenniejsza, że jak do tej pory nie dysponujemy skutecznymi farmakologicznymi środkami przeciwdziałającymi lub leczącymi choroby demencyjne, w tym chorobę Alzheimera. – Większość osób, które do nas trafiają nigdy nie miało robionych badań w zakresie diagnostyki chorób otępiennych, a bardzo ważna jest prawidłowa interpretacja pierwszych niepokojących objawów – tłumaczy Michał Kowalski, dyrektor generalny Angel Care.

Klinika Pamięci to nie tylko badania, ale także szereg zajęć ćwiczących pamięć: – Nie chcemy dawać tylko odpowiedzi na pytanie, czy ktoś jest chory, ale staramy się też stwarzać realne możliwości działania dla osób, które mają już pierwsze symptomy problemu z pamięcią. Oferujemy im konkretne rozwiązania w postaci darmowych zajęć, gdzie mogą przyjść i wziąć udział np. w treningu mózgu. Oferujemy im porady dotyczące właściwej diety i dbania o swój organizm – wyjaśnia Michał Kowalski.

Wsparcie dla rodziny

Także bliscy osób starszych mogą liczyć na pomoc w Klinice Pamięci. W jej ramach działa grupa wsparcia i program szkoleń adresowanych do rodzin. – Wiemy, że opieka nad osobami chorymi to ciężka praca fizyczna i psychiczna. W przypadku demencji największym problemem jest fakt, że odbiera ona choremu tożsamość i rodzina 24 godziny na dobę musi być w pogotowiu, bo nie wiadomo, co będzie się działo. Dzięki różnym formom wsparcia w Klinice Pamięci bliscy skorzystają z doświadczeń naszego personelu oraz zespołu specjalistów. Czasem rodzina potrzebuje tylko, by ktoś zwyczajnie ich wysłuchał i to już im pomaga – tłumaczy dyrektor Angel Care. – Staramy się pomagać rodzinom, by poznały istotę tej choroby, by zobaczyły jak najlepiej opiekować się chorym na demencję i jak radzić sobie z tą chorobą. Niedawno mieliśmy wykład dr. Costisa Prouskasa z Grecji, psychologa specjalizującego się w geriatrii, który mówił o codzienności osób cierpiących na demencję i wyzwaniach stojących przed rodziną – dodaje Magdalena Janowska, kierownik działu promocji Angel Care.

Niezwykły Klub Seniora

Przy Fundacji Angel Care działa również Klub Seniora. Oferuje m.in. zajęcia sportowe, pilates, trening mózgu, wieczorki taneczne, warsztaty rozwojowe, szachy czy brydż. Wszystkie zajęcia są bezpłatne. – Nasz Klub Seniora liczy ponad 200 członków. Działamy w trzech obszarach: aktywności fizycznej, aktywności umysłowej i socjalizacji, aktywności społecznej. Spotkania w Klubie Seniora to świetna okazja do poznawania nowych, interesujących osób w przyjaznej atmosferze, ale program zajęć zbudowany jest tak, że seniorzy korzystają też z ciekawych form treningu mózgu. Połączenie aktywizacji społecznej i towarzyskiej z ćwiczeniem intelektu i pamięci przynosi znakomite efekty. Pomaga utrzymywać sprawność funkcji poznawczych jak najdłużej na możliwie wysokim poziomie – mówi Michał Kowalski.

2017-01-04 11:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Maląg: ok. 3,5 tys. seniorów zadzwoniło już na specjalną infolinię dla potrzebujących wsparcia

Około 3,5 tys. seniorów skorzystało już ze specjalnej infolinii dla potrzebujących wsparcia - poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Podała też, że około kolejnych 50 organizacji zgłosiło akces do Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów.

Szefowa resortu rodziny i polityki społecznej na poniedziałkowej konferencji prasowej przypomniała, że z myślą o seniorach, którzy potrzebują pomocy powołano Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów. Przypomniała też, że w ramach Korpusu od piątku działa specjalna infolinia. Dzwoniąc na bezpłatny numer telefonu 22-505-11-11, osoby starsze mogą poprosić tam o pomoc w czynnościach, które wymagają wyjścia z domu, a które utrudnione są przez panującą pandemię.
CZYTAJ DALEJ

Świecki obejmuje jedną z najważniejszych funkcji w kurii krakowskiej. To pierwszy taki przypadek w historii archidiecezji

2026-06-22 17:14

[ TEMATY ]

archidiecezja krakowska

Lucjan Tabaka

ks. Rafał Buzała

ekonom

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Ks. Rafał Buzałą i Lucjan Tabaka

Ks. Rafał Buzałą i Lucjan Tabaka

Metropolita krakowski, kard. Grzegorz Ryś mianował nowego ekonoma Archidiecezji Krakowskiej. Od 1 lipca funkcję tę pełnić będzie Lucjan Tabaka. Po raz pierwszy w historii archidiecezji ekonomem będzie osoba świecka.

Lucjan Tabaka urodził się 7 lipca 1948 roku w Szymankach k. Szczytna. W 1979 roku ukończył Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki i Automatyki. Posiada ponad 60-letni staż pracy. Doświadczenie zdobywał w Państwowej Inspekcji Radiowej w Krakowie, Urzędzie Wojewódzkim w Nowym Sączu czy Zespole Szkół Zawodowych PKP w Nowym Sączu. W latach 1998 – 1999 był wojewodą nowosądeckim, a od 1999 do 2001 roku pracował jako doradca wojewody małopolskiego. Piastował także stanowisko pełnomocnika prezydenta Miasta Nowy Sącz ds. nadzoru właścicielskiego. W latach 2005 – 2014 sprawował urząd kanclerza Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki. Od stycznia 2015 roku jest prezesem zarządu AKOPOL DEVELOPMENT sp. z o.o. ze 100% udziałem Politechniki Krakowskiej.
CZYTAJ DALEJ

Polski jezuita zamordowany za pomoc Żydom - kandydatem na ołtarze

2026-06-23 16:21

[ TEMATY ]

O. Adam Sztark

Vatican Media/Centrum Heschela KUL

W przeddzień 90. rocznicy święceń kapłańskich o. Adama Sztarka powraca pamięć o jezuicie, który w czasie Zagłady ratował Żydów w Słonimie na Polesiu, a za udzielaną pomoc zapłacił życiem. Uhonorowany przez Instytut Jad Waszem tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, polski kapłan jest także kandydatem na ołtarze.

Dla Sylwii Sztark postać o. Adama Sztarka, brata jej dziadka, przez lata nabierała kolejnych znaczeń. „Dla mnie przede wszystkim był Sprawiedliwym wśród Narodów Świata” – mówi. Gdy w 2001 r. został uhonorowany przez Instytut Jad Waszem, uczyła się w liceum. „Byłam bardzo wzruszona i dumna jednocześnie, kiedy dowiedziałam się, że Adam został odznaczony tym medalem” – wspomina.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję