Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Pielgrzymka w Roku Miłosierdzia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tegoroczna Szczecińska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę odbyła się w wyjątkowych okolicznościach: Nadzwyczajnego Roku Miłosierdzia, dziękczynienia za 1050. rocznicę Chrztu Polski (w Borku Wlkp. odbyło sie nabożeństwo odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych) i Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Rozpoczęła się 25 lipca w Pustkowiu – pod Bałtyckim Krzyżem Nadziei i w Łukęcinie – w klasztorze Ojców Paulinów. Kolejni pielgrzymi dołączali do niej idąc ze: Świnoujścia (wyruszyli 26 lipca), Kamienia Pomorskiego 26 lipca), Wolina (27 lipca), Stepnicy (28 lipca) i Polic (28 lipca), by wspólnie ruszyć w drogę 29 lipca ze Szczecina. W szczecińskim sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej Mszy św. przewodniczył bp Marian Błażej Kruszyłowicz; na początku Eucharystii poświęcił ornat oraz stuły dla kapłanów-pielgrzymów. Od tego dnia pielgrzymi szli już w dwóch grupach: św. Ottona i św. Jakuba. W Bierzwniku (w 8 dniu pielgrzymowania) podczas Mszy św., ze względu na Światowe Dni Młodzieży, odbyła się uroczysta inauguracja 32. Szczecińskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. W kolejnym dniu dołączyło do pielgrzymów duże grono osób, które w poprzednim tygodniu przeżywało spotkanie z papieżem Franciszkiem w Krakowie. W Śremie Mszy św. przewodniczył abp Andrzej Dzięga.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Ta najdłuższa w Polsce piesza pielgrzymka (licząca ponad 640 km) dotarła na Jasną Górę 13 sierpnia. Każdy jej dzień wypełniony był Eucharystią, modlitwą, medytacją, konferencjami, Różańcem i Koronką do Miłosierdzia Bożego, Drogą Krzyżową, śpiewem, wspólnym posiłkiem i meczem piłki nożnej pomiędzy księżmi a porządkowymi (wygrali księża) – te wszystkie wydarzenia zbliżyły pątników do Boga i do drugiego człowieka. Jak zwykle nie zawiedli gospodarze, którzy prosząc o modlitwę, okazywali pielgrzymom staropolską gościnność.

Na pielgrzymkę zgłosiło się 210 pielgrzymów, a całość trasy przeszło ok. 140 pątników. Pielgrzymce przewodził ks. Karol Łabenda, wspomagany przez ks. Tomasza Gruszto i przewodników grup: św. Ottona – ks. Stanisława Szlijana i św. Jakuba – ks. Daniela Majchrzaka. Szli też księża: Janusz Szczepaniak, Krzysztof Jarzynka, Krystian Dylewski, Łukasz Śniady, Marek Kokoszyński, Adrian Czarnecki i Tomasz Ceniuch; klerycy: Łukasz Paluch, Kamil Szałata, Mateusz Szczęsny, Grzegorz Tenderenda, Wojciech Strynowicz i Jakub Rogowski oraz 3 siostry zakonne.

W ostatnim, 20 dniu do pielgrzymki dołączył abp Andrzej Dzięga i wraz z pątnikami pokłonił się Pani Jasnogórskiej, dziękując za opiekę oraz prosząc Matkę Kościoła o liczne powołania kapłańskie i zakonne dla naszej archidiecezji. Z taką też intencją w sercu podążali pielgrzymi na Jasną Górę.

2016-08-18 09:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Cały twój, Maryjo

– Możemy powiedzieć Matce Bożej i ojcom paulinom, że szlaki z Pomorza nie zarosły – mówił bp Józef Szamocki podczas Mszy św. sprawowanej 12 sierpnia na Szczycie na zakończenie 36. Pieszej Pielgrzymki Diecezji Toruńskiej. Matka Boża z radością spoglądała na pątników, na swoje dzieci. Cieszyła się, że przybyło tyle grup z Torunia i innych regionów diecezji, Grudziądza, Chełmna, Chełmży, Radzynia, Wąbrzeźna, Kowalewa Pomorskiego, Brodnicy, ziemi lubawskiej i działdowskiej
12 sierpnia pielgrzymi z diecezji toruńskiej dotarli do celu – na Jasną Górę. Dobrej Matce przedstawili ważne i trudne intencje osobiste i wspólne oraz ofiarowali modlitwę, trud drogi. Powitał ich i podał charakterystykę poszczególnych grup ks. Łukasz Skarżyński, kierownik Pieszej Pielgrzymki Diecezji Toruńskiej

Pielgrzymka z diecezji toruńskiej powstała w 1979 r., by nieść pomoc Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II. W tym roku niezmiennie obejmowała swoją modlitwą kolejnego następcę św. Piotra papieża Franciszka. Podobnie, jak w poprzednich latach, pątnicy modlili się w intencjach osobistych i wspólnych, m.in. w intencjach Kościoła, świata i ojczyzny, prosili za kapłanów oraz ich świętość, a także o nowe powołania kapłańskie i zakonne. Dziękowali za dar kolejnej pielgrzymki, bycia w drodze, zawierzali bp. Andrzeja Suskiego, diecezję toruńską. Ilu było pielgrzymów, tyle intencji.
CZYTAJ DALEJ

Lionel Messi - nie tylko czyni znak krzyża po zdobytych golach, ale też gra w... pobłogosławionych butach

2026-06-25 21:09

[ TEMATY ]

Lionel Messi

PAP/EPA/JEFFREY MCWHORTER

Argentyński piłkarz Lionel Messi, uważany za jednego z najlepszych piłkarzy w historii piłki nożnej, publicznie wyznał swoją wiarę podczas meczu na Mistrzostwach Świata FIFA 2026 - informuje portal churchpop.com.

Argentyńczyk zdobył dwie bramki w meczu z Austrią, stając się samodzielnym rekordzistą pod względem liczby goli zdobytych w historii mundiali. Wcześniej, w spotkaniu z Algierią, ustrzelił pierwszy w karierze mundialowy hat-trick.
CZYTAJ DALEJ

Paliusz – znak jedności z Następcą św. Piotra

2026-06-26 13:54

[ TEMATY ]

Watykan

paliusz

archidiecezja łódzka

kard. Konrad Krajewski

Papież Leon XIV

Bożena Sztajner

ZDJĘCIE ARCHIWALNE

ZDJĘCIE ARCHIWALNE

Już 29 czerwca, w uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła, kard. Konrad Krajewski – metropolita łódzki – otrzyma w Watykanie paliusz z rąk papieża Leona XIV. Czym jest ten wyjątkowy znak, jaka jest jego historia i dlaczego od wieków symbolizuje jedność z Następcą św. Piotra? O znaczeniu paliusza z ks. dr. Karolem Litawą, rektorem Ogólnopolskiego Seminarium dla Starszych Kandydatów do Święceń, rozmawia redaktor „Niedzieli Łódzkiej” ks. Paweł Gabara.

Ks. Paweł Gabara: 29 czerwca, w uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła, papież Leon XIV nałoży paliusz nowym metropolitom. Czym właściwie jest paliusz i dlaczego papież przekazuje go metropolitom?
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję