Reklama

Niedziela Łódzka

Kościół to wspólnota

Dzisiaj trzeba było nam się spotkać, żeby zobaczyć, spojrzeć sobie w oczy, ile nas osób jest, jak jesteśmy różni, jak jesteśmy piękni, jak Duch Święty, który jest harmonią, potrafi nas zjednoczyć – mówił kard. Konrad Krajewski podczas Mszy św. inaugurującej IV Dni Wspólnoty Archidiecezji Łódzkiej. W łódzkiej katedrze zgromadzili się przedstawiciele ruchów, wspólnot, stowarzyszeń i fundacji działających na terenie archidiecezji.

2026-06-21 09:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Joanna Popławska/Niedziela

IV Dni Wspólnoty Archidiecezji Łódzkiej

IV Dni Wspólnoty Archidiecezji Łódzkiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mszą św. sprawowaną w bazylice archikatedralnej w Łodzi rozpoczęły się Dni Wspólnoty. Eucharystii przewodniczył kard. Konrad Krajewski a wraz z nim bp Piotr Kleszcz oraz bp Zbigniew Wołkowicz, kapłani diecezjalni i zakonni. W liturgii uczestniczyły siostry zakonne oraz przedstawiciele licznych wspólnot, ruchów, fundacji i stowarzyszeń posługujących w Kościele łódzkim. Podczas Mszy św. Metropolita Łódzki dokonał obrzędu posłania 17 tegorocznych wakacyjnych oaz rekolekcyjnych, wśród których trzy odbędą się poza granicami kraju: w Keni, Kazachstanie i we Włoszech.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii kard. Konrad Krajewski nawiązał do perykopy ewangelicznej mówiącej o liliach polnych i ptakach niebieskich. Jak podkreślił, nie jest to jedynie poetycki obraz, ale przede wszystkim wezwanie do całkowitego zawierzenia Bogu. – Kiedy czytam Ewangelię, ona czyta moje życie – przypomniał zgromadzonym kardynał. – Pan Jezus uczy nas, byśmy umieli całkowicie zawierzyć Panu Bogu. Na początku pyta nas: komu służysz? Jezus mówi bardzo wyraźnie: dwom panom służyć nie można, bo zawsze któregoś z nich zdradzisz.

Reklama

Kaznodzieja zachęcał uczestników Dnia Wspólnoty do rachunku sumienia z własnych priorytetów i odpowiedzi na pytanie, czy w codziennym zaangażowaniu znajduje się miejsce dla Boga. Zwrócił uwagę, że nawet ludzie aktywnie działający w Kościele mogą ulec pokusie skupienia się wyłącznie na sobie lub sprawach świata.

Kard. Krajewski przypomniał również, że w Ewangelii Jezus aż pięć razy powtarza słowa: „Nie martw się”. Jak wyjaśniał, chodzi o rezygnację z takiego zatroskania, które sprawia, że człowiek zachowuje się tak, jakby wszystko zależało wyłącznie od niego. – Czy kiedyś byłeś całkowicie w rękach Boga? I powiedziałeś do Niego: zrób ze mną, co chcesz. Kiedy chcesz, jak chcesz i w jaki sposób chcesz. Oddaję się Tobie – mówił kaznodzieja.

Dzieląc się osobistym świadectwem, kardynał wspomniał swój pierwszy wyjazd na Ukrainę po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji. W obliczu wojny, braku łączności i niepewności drogi odkrył na nowo znaczenie pełnego zaufania Bogu. – Uświadomiłem sobie, że największą wartość, jaką mogę mieć, to nosić Boga w sobie. To On wtedy kieruje. To On się o mnie wtedy troszczy. To od Niego wszystko zależy. Jezu, ufam Tobie. Ale nie tylko wtedy, kiedy jestem przed Najświętszym Sakramentem, ale w życiu – podkreślił.

Centralnym przesłaniem homilii było wezwanie do stawiania Boga na właściwym sobie miejscu. Kardynał przypomniał słowa Jezusa: „Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane”, wskazując, że prawdziwa sprawiedliwość oznacza pełnienie woli Bożej.

Reklama

Do idei spotkania odniósł się także ks. Wiesław Kamiński, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Archidiecezji Łódzkiej. Podkreślił, że Kościół tworzą różnorodne wspólnoty, które powinny nie tylko istnieć obok siebie, ale także współpracować. – Kościół to wspólnota wspólnot. Mamy różne wspólnoty: Odnowę w Duchu Świętym, Ruch Światło-Życie, Neokatechumenat, Spotkania Małżeńskie, Rycerzy Kolumba, Rycerzy św. Jerzego czy Rycerzy Jana Pawła II. Różne wspólnoty, ale wszyscy jesteśmy jednością. Jest jeden Kościół w naszej diecezji – zaznaczył kapłan. Ks. Kamiński zwrócił uwagę, że wiele środowisk kościelnych nie zna się wzajemnie i nie zawsze jest świadomych swojej obecności. Tymczasem zadaniem wszystkich wspólnot jest wzajemne wspieranie się i dzielenie otrzymanymi darami.

Po zakończeniu liturgii świętowanie przeniosło się na Plac Katedralny. Uczestnicy mogli zapoznać się z działalnością poszczególnych wspólnot, ruchów i organizacji działających w archidiecezji. Nie zabrakło wspólnego posiłku, atrakcji dla dzieci i młodzieży, warsztatów oraz panelu dyskusyjnego. Na scenie wręczono nagrody laureatom konkursów organizowanych przez Wydział Katechetyczny. Odbył się także koncert Małego Chóru Wielkich Serc, którego założycielem jest bp Piotr Kleszcz OFMConv. Zainteresowani mogli również zwiedzić Muzeum Archidiecezji Łódzkiej oraz gmach Wyższego Seminarium Duchownego.

Podsumowując znaczenie wydarzenia, kard. Konrad Krajewski podkreślił wartość wspólnego spotkania i świadectwa wiary. – Dobrze być razem. Jeżeli wystarczyło 12 apostołów, żeby Ewangelia rozeszła się po całym świecie, to co dopiero mówić o Łodzi, gdzie nas jest tak dużo. Właściwie ta Ewangelia powinna być wszędzie już obecna – podsumował Kardynał.

Oceń: +2 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Retkińska Droga Krzyżowa

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Droga Krzyżowa ulicami łódzkiej Retkini

Droga Krzyżowa ulicami łódzkiej Retkini

Mieszkańcy Retkini przeszli drogą krzyżową ulicami swojego osiedla, rozważając tajemnice męki i śmierci Pana Jezusa.

Już po raz kolejny na ulicach Retkini odbyło się wieczorne nabożeństwo drogi krzyżowej. W tym roku wierni pięciu retkińskich parafii zgromadzili się w parafii Chrystusa Króla, skąd przeszli do świątyni – matki dekanatu, czyli parafii Najświętszego Serca Jezusowego. Tegoroczne rozważania retkińskiej drogi krzyżowej oparte były na motywie martyrologii narodu polskiego. - Polacy od początku do końca wierzyli, że Rzeczypospolita odrodzi się jak Feniks z popiołów. A tu przyszła ciemna noc niemieckiej okupacji. Jednak nie poddali się, ruszyli do boju. Co to za siła jest w Tobie Polsko, ojczyzno moja, że wciąg uparcie powstajesz ze swych kolan. Jedną bolesną krwawą opatrzona blizną, z gwiaździstym diademem w popiołach jaśniejsze Ojczyzno (…) Bóg – Honor – Ojczyzna – te święte słowa są prawem świętym. Miała je w sercu wyryte armia nazywana wyklętą. Tej świętości w kolebce uczyli się ich ojcowie, z matki mlekiem wyssali pacierz w polskiej mowie. Trwali mężnie do końca na straży wolności… (…) Bóg, Honor, Ojczyzna – z taka intencją pójdziemy naszą retkińską drogą krzyżową, niosą serca kolczastej drogi. Weźmy to sobie do serca, bo „Kiedy przyjdą podpalić dom, ten, w którym mieszkasz – Polskę, kiedy rzucą przed siebie grom kiedy runą żelaznym wojskiem i pod drzwiami staną, i nocą kolbami w drzwi załomocą – ty, ze snu podnosząc skroń, stań u drzwi. na broń!” (por. Władysław Broniewski, „Bagnet na broń”) – mówił we wstępie do retkińskiego nabożeństwa ks. Kazimierz Woźniak, wikariusz par. Najświętszego Serca Jezusowego.
CZYTAJ DALEJ

Dzieci ukarane za odmowę zapisania na „edukację zdrowotną”

2026-06-26 08:57

[ TEMATY ]

edukacja zdrowotna

Adobe Stock

Wójt gminy Baranów wydała zarządzenie przyznające uczniom klas IV–VIII 800 zł dofinansowania do wakacji wyłącznie pod warunkiem uczęszczania na nieobowiązkową w roku szkolnym 2025/2026 „edukację zdrowotną” - informuje Ordo Iuris.

Ordo Iuris ocenia to jako finansowy przymus i zakazaną prawem dyskryminację, godzącą w konstytucyjne prawo rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami, dlatego prawnicy Instytutu zaoferowali rodzicom bezpłatną pomoc prawną w zaskarżeniu zarządzenia, ostrzegając, że zły przykład Baranowa może rozlać się na inne gminy. Sprawa wpisuje się w forsowaną przez minister Barbarę Nowacką obowiązkową „edukację zdrowotną”, którą w 2025 roku odrzuciło ponad 70% rodziców.
CZYTAJ DALEJ

Strefa Chwały 2026 - sześć dni uwielbienia, wspólnoty i wakacyjnego wypoczynku w Starym Sączu

2026-06-26 13:49

[ TEMATY ]

Strefa Chwały

Mat.prasowy/Piotr Babisz

W dniach 9 - 14 lipca 2026 roku Plac Papieski w Starym Sączu znów stanie się miejscem spotkania ludzi, którzy pragną budować swoje życie w oparciu o Ewangelię. Strefa Chwały to rekolekcje uwielbieniowe połączone z wakacyjnym wypoczynkiem — przestrzeń modlitwy, dobrej muzyki, inspirujących treści i radosnego świętowania, otwarta dla całych rodzin i wszystkich pokoleń.

Strefa Chwały to czas wypełniony codzienną Eucharystią, spotkaniami i wieczorami uwielbienia, podczas których posługuje zespół przygotowany przez Agnieszkę i Piotra Cudzichów. Ich muzyka i modlitwa tworzą przestrzeń wzrostu dla każdego uczestnika, zbliżając go do Prawdy, Dobra i Piękna. To rekolekcje, które - jak mówią sami uczestnicy - owocują przez cały rok i stają się miejscem podejmowania przełomowych życiowych decyzji.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję