Reklama

Niedziela Wrocławska

700 lat parafii w Strzelcach

Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Marcina w Strzelcach, w dekanacie Namysłów - Wschód obchodzi w tym roku 700‑lecie swojego istnienia. To jeden z najstarszych ośrodków życia religijnego na ziemi namysłowskiej. Uroczystej Mszy świętej jubileuszowej przewodniczył bp Maciej Małyga, który w homilii zaprosił wiernych do duchowej „wędrówki do serca Kościoła”.

2026-06-20 19:32

Maciej Rajfur

Mszy św. przewodniczył bp Maciej Małyga

Mszy św. przewodniczył bp Maciej Małyga

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Biskup rozpoczął od obrazu świątyni Salomona, wskazując, że każda wspólnota potrzebuje miejsca, w którym może się modlić i wzrastać. Odnosząc te słowa do Strzelec. - Kościół jest, tak na pierwszy rzut oka, miejscem, które dobrze znamy. Ktoś z Was mógłby powiedzieć, że wkręcał tutaj wtyczkę czy kontakt. Albo ktoś by powiedział: to ja kosiłem trawę, albo na tym trawniku po raz pierwszy zobaczyłem swoją przyszłą żonę. Albo to jest miejsce, gdzie przyjmowałem pierwszą Komunię Świętą. Więc to jest miejsce naszego życia, różnych wydarzeń - wskazał biskup.

Drugim etapem wędrówki, o którym mówił biskup, są ludzie, którzy tworzą parafię. Odwołując się do słów św. Pawła, przypomniał: „Wy jesteście świątynią Boga. Duch Boży mieszka w Was.” Biskup zauważył, że wspólnota parafialna jest podobna do tej z Koryntu: różnorodna, obdarowana wieloma talentami, czasem zmagająca się ze sporami, ale powołana do jedności. - Nikt z nas nie ma wszystkich darów. Nawet najwspanialszy ksiądz proboszcz, a takich tutaj mieliście i macie, nie jest w stanie sam zrobić wszystkiego. Potrzebujemy siebie nawzajem - podkreślił kaznodzieja, wspominając także o historii miejsca, w tym o grobie niemieckiego proboszcza zamordowanego w 1945 roku. - To jest część naszej historii ważniejsza niż podziały narodowe. Bo najpierw jesteśmy wszyscy ludźmi, chrześcijanami, dziećmi Boga - przypomniał hierarcha.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W dalszej części biskup przypomniał pytanie Jezusa spod Cezarei Filipowej:„Kim dla mnie jest Jezus z Nazaretu?”, przy tym podkreślił, że to pytanie jest kluczem do zrozumienia sensu parafii: - Na pewno nie jest w centrum tylko miejsce fizyczne i na pewno nie są to tylko ludzie. Od czego to wszystko zależy? Bez kogo to miejsce i my jako ludzie nie mamy sensu? Przychodząc na niedzielną Mszę świętą, mówimy: Panie Jezu, jesteś moją drogą i moim życiem. Bo nie chodzi o słowa, tylko o to, jak żyjemy.

Z racji tak wielkiej uroczystości nie zabrakło także głosu lokalnej społeczności. Wśród przemawiających był obecny proboszcz parafii, ks. Tomasz Zembela. Proboszcz powitał biskupa w najstarszej części świątyni, podkreślając wdzięczność za siedem wieków historii: - Witamy Cię w naszej świątyni, w tej najstarszej części kościoła. Chcemy wraz z Tobą dziękować Panu Bogu za to miejsce, za to, że przez 700 lat wierni mogli się tutaj gromadzić, słuchać Słowa Bożego, karmić się Ciałem Jezusa Chrystusa, przyjmować sakramenty - zaznaczył ks. Zembela, wspominając także o kapłanach, którzy przez wieki posługiwali w Strzelcach: - Każdy z proboszczów, który tutaj pracował, zostawił jakieś swoje znaki. Są to prace zewnętrzne, ale także te duchowe. Starał się nie tylko o piękno tej świątyni, ale także o to, aby budować ten żywy Kościół. Na zakończenie swojej przemowy, proboszcz poprosił o modlitwę w intencji wiernych z parafii Strzelce. - Prosimy o modlitwę w intencji tego żywego Kościoła, naszej małej wspólnoty, aby umocnieni darami Ducha Świętego wychodzili z tej świątyni i z radością, entuzjazmem, a czasami z odwagą głosili naukę Jezusa Chrystusa.”

Reklama

Wśród przemawiających była także Urszula Medyk, wójt gminy Domaszowice. - Siedem wieków historii to doniosły fundament, na bazie którego opiera się tożsamość naszej lokalnej Ojczyzny. Tu przez stulecia kościół parafialny nie tylko był miejscem kultu religijnego, ale również sercem społeczności, jej tradycji, kultury oraz wzajemnego wsparcia - zaznaczyła pani wójt, dodając: - Na ręce księdza proboszcza składam podziękowania za pasterską posługę, pamiętając równocześnie wszystkich tych księży, których miałam możliwość poznać przez lata. Dziękuję za wspólną pracę z samorządem, która przekłada się na dobro mieszkańców.

Nie zabrakło także słów życzeń: - Życzę niesłabnącego zdrowia, obfitości łask oraz opieki Matki Bożej i świętego Marcina na każdy dzień kapłańskiej posługi.

W imieniu wspólnoty parafialnej głos zabrała Aleksandra Modzelewska, która wyraziła wdzięczność za obecność biskupa Macieja: - Witamy Cię w naszej wspólnocie parafialnej w bardzo radosnym dniu — jubileuszu 700‑lecia naszego kościoła. Twoja obecność jest dla nas wielkim zaszczytem i umocnieniem wiary - zaznaczyła reprezentanta wiernych.

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wakacyjne Spotkanie Misjonarzy – misjonarze o radościach i trudnościach

2026-06-25 18:00

[ TEMATY ]

misje

misjonarze

Karol Porwich/Niedziela

O tym, jak w krajach misyjnych problemem wychowawczym stają się wszechobecne telefony, o tym, jak sztuczna inteligencja może pomagać w pracy misyjnej, o sektach ekonomicznych, katechezie parafialnej, o tym, że trudno jest czekać na owoce oraz o tym, jak z czasem kraj misyjny staje się największą miłością - opowiadali misjonarze w rozmowach z KAI. W Centrum formacji Misyjnej w Warszawie trwa Wakacyjne Spotkanie Misjonarek i Misjonarzy 2026. Uczestniczy w nim ok. 90, które pełnią posługę w różnych częściach świata.

Zakochany w Argentynie
CZYTAJ DALEJ

Czystość Jezusa przechodzi na chorego

[ TEMATY ]

rozważania

Glossa Marginalia

Adobe Stock

Upadek Jerozolimy zostaje opisany jak kronika wojny. Pojawiają się daty, ruchy wojsk, głód, wyłom w murze. Taki zapis nie pozwala odsunąć bólu w dal. Sedecjasz panuje jako ostatni król Judy. Miasto zostaje odcięte. Głód rozsadza zwykły rytm życia. Ucieczka króla w nocy kończy się schwytaniem. Rozpada się wojsko, rozpada się władza, rozpada się nadzieja oparta na ludzkiej polityce. Kulminacją jest spalenie domu Pana, pałacu i wielkich domów miasta. Świątynia znika w ogniu. Dla wielu była znakiem bezpieczeństwa. Teraz okazuje się, że sam budynek nie ocala bez nawrócenia serca. Rozebranie murów dopełnia obrazu. Miasto zostaje otwarte, bezbronne, wydane cudzej mocy. Zostaje też przeprowadzona kolejna deportacja. W kraju pozostają najubożsi, by uprawiali ziemię i winnice. Paradoks tej sceny jest głęboki. Centrum kultu znika. Wiara ma jednak trwać nadal. Właśnie w rozproszeniu wzrośnie znaczenie słowa, modlitwy i pamięci. Ogień najeźdźcy nie może spalić przymierza wypisanego przez Boga w historii zbawienia.
CZYTAJ DALEJ

Dla 4,9 mln uczniów kończy się rok szkolny 2025/2026

2026-06-26 07:18

[ TEMATY ]

szkoła

pixabay.com

Dla 4,9 mln uczniów kończy się w piątek rok szkolny 2025/2026. W tym dniu 396 tys. uczniów klas I szkół podstawowych odbierze swoje pierwsze świadectwa szkolne.

Z danych Ministerstwa Edukacji Narodowej wynika, że w roku szkolnym 2025/2026 we wszystkich typach szkół dla dzieci i młodzieży uczyło się 4 mln 917 tys. uczniów, w tym 3 mln 242 tys. w szkołach podstawowych i 1 mln 674 tys. w szkołach ponadpodstawowych.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję