Reklama

Aspekty

Gorzowska droga do akademii

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 18/2016, str. 6

[ TEMATY ]

uczelnia

pwsz.pl

Campus PWSZ przy ul. Chopina w Gorzowie

Campus PWSZ przy ul. Chopina w Gorzowie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wydaje się, że wysiłki gorzowskiego środowiska naukowego zmierzające do utworzenia uczelni akademickiej w rządowej stolicy województwa zbliżają się do szczęśliwego finału. Droga do akademii nie była jednak ani łatwa, ani krótka. Pierwsze próby utworzenia akademii na bazie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Gorzowie sięgają 2006 r. Wówczas poparcie premiera z Gorzowa wydawało się przesądzać sprawę. Tak się jednak nie stało.

Pierwsze było seminarium

Pierwszą uczelnią wyższą w Gorzowie było Wyższe Seminarium Duchowne, które utworzono w 1947 r. na podstawie dekretu administratora apostolskiego ks. Edmunda Nowickiego. Kadrę wykładowców zapewniło Zgromadzenie Księży Misjonarzy z Krakowa. Seminarium mieściło się w budynkach przy ul. Warszawskiej. Seminarium ze swej natury jest uczelnią, której celem jest formacja przyszłych kapłanów. Badania naukowe nie są istotą tej instytucji. Jednak to właśnie seminarium, które w Gorzowie działało do 1961 r., rozpoczęło historię szkolnictwa wyższego na Ziemi Lubuskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Miała być też ASP

Reklama

Po zakończeniu II wojny światowej Gorzów rozwijał się bardzo intensywnie pod względem kulturalnym, społecznym i politycznym. Był w latach 1946-50 stolicą Ziemi Lubuskiej. W tym czasie zaczęły w mieście działać rolnicze i weterynaryjne instytuty naukowe. Miały one stanowić bazę do utworzenia samodzielnej uczelni w Gorzowie. W tym celu nawiązano współpracę z poznańskim środowiskiem naukowym. Starosta gorzowski Florian Kroenke podjął także rozmowy zmierzające do utworzenia uczelni ekonomicznej oraz filii Akademii Sztuk Pięknych z Poznania. Niestety żadne z tych działań nie zostały zakończone sukcesem. Po 1950 r. i utworzeniu nowego województwa zabrakło w Gorzowie siły społeczno-politycznej, która byłaby zdolna doprowadzić do powołania samodzielnej szkoły wyższej.

W zdrowym ciele

Pierwszą publiczną uczelnią w Gorzowie była filia Wyższej Szkoły Wychowania Fizycznego z Poznania. Szkoła została utworzona w 1971 r. na bazie działającego w mieście Studium Nauczycielskiego. W latach 1971-84 gorzowska uczelnia miała status filii. W 1984 r. została podniesiona do rangi samodzielnego wydziału, który w takiej strukturze działał do 1993 r. W 1993 r. wydział został zdegradowany do rangi Instytutu Wychowania Fizycznego. Stan taki trwał do 2003 r., gdy instytut znów stał się samodzielnym wydziałem, posiadającym dodatkowo od 2005 r. prawo do nadawania stopnia doktora.

Zdrowy duch

W 1988 r. bp Józef Michalik utworzył w Gorzowie Instytut Formacji Katolickiej, który stał się sekcją Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Siedziba uczelni początkowo mieściła się przy ul. Obotryckiej 10. Po roku udało się pozyskać niezbędne budynki przy ul. Żeromskiego 22. W szczytowym okresie teologię studiowało na gorzowskiej uczelni kilkuset studentów, którzy w tym czasie zostali afiliowani do Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adam Mickiewicza w Poznaniu, a ostatecznie do Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego. Teologia w Gorzowie istniała do 2003 r., gdy instytut przeniesiono do Zielonej Góry.

Myśl o uniwersytecie

Reklama

Przemiany społeczno-polityczne w Polsce w 1989 r. miały w Gorzowie także swój akademicki wymiar. W 1990 r. ówczesny dyrektor Urzędu Wojewódzkiego w Gorzowie Zbigniew Pusz rozpoczął rozmowy ze stroną niemiecką w sprawie powołania Uniwersytetu Europejskiego we Frankfurcie i w Gorzowie. Miała to być instytucja polsko-niemiecka. Plany do dziś budzą respekt i uznanie. Uniwersytet Europejski w Gorzowie i Frankfurcie miałby wydziały zlokalizowane w obu miastach. Niestety, choć ze strony Urzędu Wojewódzkiego w Gorzowie i istniejących wówczas w Gorzowie uczelni była pełna wola realizacji tego dzieła, to władze centralne nie wyraziły zgody na utworzenie polskiej części uniwersytetu w Gorzowie. W argumentacji strony rządowej Gorzów nie posiadał odpowiedniego zaplecza i był zbyt peryferyjnym ośrodkiem. Nie przeszkodziło to jednak w utworzeniu Collegium Polonicum w Słubicach.

Uczelnie prywatne

W tym miejscu warto również wspomnieć prywatne uczelnie działające w Gorzowie. Pierwszą prywatną autonomiczną uczelnią powstałą w Gorzowie była utworzona w 1997 r. Wyższa Szkoła Biznesu. Szkoła istnieje do dziś, prowadząc studia z zakresu zarządzania. Drugą prywatną szkołą wyższą była Wyższa Informatyczna Szkoła Zawodowa. W 2009 r. została ona przejęta przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową, która na bazie WISZ utworzyła Instytut Techniczny.

PWSZ

Pierwsza samodzielna publiczna uczelnia wyższa w Gorzowie została powołana w 1998 r. jako Gorzowska Wyższa Szkoła Zawodowa. Później szkołę przemianowano na PWSZ, czyli Państwową Wyższą Szkołę Zawodową. Dziś uczelnia posiada cztery wydziały.

Decyzje polskiego parlamentu powołującego na bazie PWSZ Akademię im. Jakuba z Paradyża wieńczą długą drogę do powołania samodzielnej uczelni akademickiej w Gorzowie. Jest ona trochę na kredyt, ale jest także spełnieniem marzeń i planów gorzowskich pionierów z trudnych lat powojennych.

2016-04-28 10:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Katolickie uczelnie i wydziały teologiczne - raport KAI

[ TEMATY ]

uczelnia

Roman Czyrka

W ramach katolickich szkół wyższych wyróżnia się wyższe szkoły papieskie oraz uniwersytety, istnieją także wydziały teologiczne na uczelniach państwowych. Teologię (nie licząc seminariów duchownych) studiuje w Polsce ponad 4,5 tys. osób, ale kościelne uczelnie coraz prężniej oferują także inne, tradycyjnie świeckie kierunki studiów. Publikujemy fragment raportu przygotowanego z okazji 25 - lecia Katolickiej Agencji Informacyjnej. Raport dotyczy głównych kierunków działalności Kościoła katolickiego w Polsce.

Uwarunkowania prawne
CZYTAJ DALEJ

Kazachstan: Z pożaru kościoła ocalało jedynie drewniane tabernakulum i krzyż!

2026-06-25 09:18

[ TEMATY ]

Kazachstan

Mat.prasowy

Uratowany krzyż

Uratowany krzyż

W pożarze trwającym kilka dni spłonęło wszystko poza drewnianym tabernakulum i krzyżem. Ks. Łukasz Chłopek, misjonarz w Kazachstanie, odczytał to jako znak i postanowił odbudować kościół w formie… jurty.

Dariusz Dudek: W nocy z wtorku na środę, 7 maja 2025 roku, o godzinie 23:53 rozdzwonił się Twój telefon. Usłyszałeś cztery słowa: „pali się nasz kościół”. Co czułeś?
CZYTAJ DALEJ

Oto nadchodzi odc. 51 [wideo]

2026-06-26 17:14

screen YT

W Kościele katolickim w Polsce odbywa się bardzo wiele ciekawych wydarzeń. Informują o nich autorzy projektu inicjatywakatolicka.pl i tworzony przez nich program “Oto nadchodzi”.

Link do filmu:
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję