Zmartwychwstałemu Panu wierni parafii zawierzyli także Światowe Dni Młodzieży w Krakowie oraz planowany w nich udział młodzieży z tej parafii.
14 świateł i cegieł ludzkich sumień
Z racji 8. Tygodnia Biblijnego animator parafialnego Kręgu Biblijnego ks. Paweł Adres podczas adoracji prowadził medytację „Biblijna droga polskich świętych”. Swoją formą nawiązuje ona do praktykowanego dawniej w okresie wielkanocnym nabożeństwa Drogi Światła. We wprowadzeniu ks. Paweł powiedział m.in.: – Słowo Boże trwa niezmiennie, a 1050 lat temu nasi przodkowie przyjęli je z wiarą i przekazali kolejnym pokoleniom. Polska jest ojczyzną świętych, a w nabożeństwie ukazano 14 z tych, którzy zaszczepiali wiarę na polskim gruncie; jest to 14 «świateł» i «cegieł» ludzkich sumień”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Przykład życia polskich świętych: Wojciecha, Stanisława ze Szczepanowa, Wincentego Kadłubka, Jadwigi Śląskiej i Jadwigi Królowej, Jana Kantego, Stanisława Kostki, Alberta Chmielowskiego, Urszuli Ledóchowskiej, Maksymiliana Kolbego, Faustyny Kowalskiej, Jerzego Popiełuszki i Jana Pawła II ukazał ich historyczny i duchowy wkład w rozwój chrześcijańskiej Polski. Na ołtarzu przed Najświętszym Sakramentem ustawiono 14 świeczek, które kolejno były zapalane przez uczestników nabożeństwa.
Reklama
Po adoracji miała miejsce Eucharystia z udziałem młodzieży, podczas której nastąpiło odnowienie przyrzeczeń chrztu św. Akt ten poprzedziło zapalenie świeczki od Paschału, po czym nastąpiło przejście do chrzcielnicy, aby uczynić znak krzyża dłonią zanurzoną w wodzie chrzcielnej.
Inicjatywy duszpasterskie
Wraz z rozpoczęciem jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski w parafii przez cały rok podejmowano różne inicjatywy duszpasterskie. W Adwencie odbyło się nocne czuwanie połączone z odnowieniem przyrzeczeń chrztu św. Przypomniano też hasła i symbole czteroletniego (2013-2017) programu pracy duszpasterskiej „Przez Chrystusa, z Chrystusem, w Chrystusie. Przez wiarę i chrzest do świadectwa”. W centrum świątyni umieszczono okolicznościowy baner z napisem: „Nowe życie w Chrystusie”. Innym nawiązaniem do obchodów rocznicowych było naczynie z wodą i kropidłem w wielkopostnej dekoracji kościoła. A na zakończenie Triduum Paschalnego przy chrzcielnicy odmówiono Nieszpory chrzcielne, podczas których wyznano wiarę i potwierdzono ją znakiem krzyża uczynionym dłonią uprzednio zanurzoną w chrzcielnicy z wodą święconą.
W znajdującym się przy chrzcielnicy XVIII-wiecznym ołtarzu prawie 50 lat temu umieszczono obraz, który przedstawia historyczną scenę chrztu Mieszka I. Towarzyszy mu Dąbrówka, która w prawej ręce trzyma zapaloną świecę a w lewej – tarczę z piastowskim orłem. Za nimi stoi świta książęca oraz mnich, który trzyma krzyż. Dalszy ciąg tej sceny znajduje się na polichromii plafonu w centralnej części sklepienia tego poewangelickiego kościoła, który w roku 1000-lecia Chrztu Polski zaczął powstawać z ruin. Obraz ukazuje Mieszka I, który daje świadectwo poważnego potraktowania zobowiązania chrzcielnego. Wraz z małżonką trzyma krzyż, który był „świadkiem” jego chrztu. Prawą stopę stawia na zburzonym bóstwie Słowian – Światowidzie. Po przeciwnej stronie plafonu ukazani są ci, którzy w historii Polski „przynieśli plon obfity”. Wśród wielu osób w różnym wieku (w tym dzieci) klęczących ze wzniesionymi rękami u stóp Matki Bożej Królowej Nieba i Ziemi są polscy świeci: Wojciech, Stanisław Biskup, Kazimierz, Jacek, Stanisław Kostka, Maksymilian Kolbe, Jadwiga Królowa, br. Albert Chmielowski i inni. Aniołowie wyrażają radość nieba, a jeden z nich trzyma wstęgę z napisem: „Polonia Semper Fidelis” (Polska Zawsze Wierna). Plafon wsparty jest na czterech wspornikach, na których umieszczone są postacie czterech ewangelistów.