Mistrzostwa trwały dwa dni. 15 kwietnia w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej odbyło się losowanie 4 grup eliminacyjnych przez krajowego duszpasterza sportowców ks. Edwarda Plenia SDB, a potem rozgrywki rozpoczęły się na 4 salach: IV LO w Toruniu, Uniwersyteckiego Centrum Sportowego UMK w Toruniu, Zespołu Szkół Samochodowych oraz w Arenie Toruń. Piłkarskie zmagania duchownych w grupach doprowadziły do wyłonienia ćwierćfinalistów, którzy 16 kwietnia zagrali ze sobą w zestawieniach: diecezja koszalińsko-kołobrzeska – archidiecezja przemyska 0:3; diecezja radomska – archidiecezja lubelska 0:0 (karne – 1:3); diecezja zamojsko-lubaczowska – diecezja świdnicka 6:0; diecezja kielecka – diecezja sandomierska 1:2. Pary półfinałowe prezentowały się następująco: archidiecezja przemyska – archidiecezja lubelska 4:1 oraz diecezja zamojsko-lubaczowska – diecezja sandomierska 2:0.
O III miejsce zagrali ze sobą kapłani z Lublina i Sandomierza. W podstawowym czasie gry padł wynik remisowy 1:1, ale w rzutach karnych lepsi okazali się sandomierzanie. Reprezentacja diecezji toruńskiej, gospodarza mistrzostw, w swojej grupie wygrała 3 spotkania, ale ponieważ 2 przegrała (z diecezją koszalińsko-kołobrzeską i świdnicką), nie udało jej się awansować do ćwierćfinału. Zwycięstwo w ostatnim meczu z Rzeszowem (aż 6:0) nic nie dało, bo zabrakło jej jednego punktu.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
W wielkim finale nie było już tak emocjonująco, bo księża z Zamościa rozgromili reprezentację archidiecezji przemyskiej 6:0. Mistrzem Polski księży w halowej piłce nożnej w roku 2016 została drużyna z diecezji zamojsko-lubaczowskiej, wicemistrzem – drużyna z archidiecezji przemyskiej, 3. miejsce zajęła drużyna z diecezji sandomierskiej, a nielubiane 4. miejsce przypadło archidiecezji lubelskiej. Nagrody indywidualne otrzymali: dla najlepszego zawodnika mistrzostw – ks. Marek Mazurek (diecezja zamojsko-lubaczowska), dla najlepszego bramkarza – ks. Damian Stala (diecezja sandomierska), dla najlepszego strzelca – ks. Krzysztof Sosnowski, zdobywca 12 bramek (diecezja zamojsko-lubaczowska).
Ważnym wydarzeniem dla uczestników mistrzostw w Toruniu była Msza św. koncelebrowana w Wyższym Seminarium Duchownym, której przewodniczył ks. dr Andrzej Nowicki – kanclerz Kurii Diecezjalnej Toruńskiej, a kazanie wygłosił ks. dr hab. Tomasz Tułodziecki – biblista i wielki entuzjasta sportu. Kapłani, piłkarze modlili się w intencji Kościoła i Ojczyzny, łącząc się z uczestnikami uroczystości jubileuszowych 1050-lecia Chrztu Polski w Gnieźnie i Poznaniu.
Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej stała się bazą noclegową i żywieniową księży uczestniczących w rozgrywkach. Wyrazy wdzięczności składamy za gościnność na ręce o. dr. Zdzisława Klafki CSsR i o. dr. Tadeusza Rydzyka CSsR. Podziękowania należą się także bp. Andrzejowi Suskiemu – ordynariuszowi diecezji toruńskiej, Piotrowi Całbeckiemu – marszałkowi województwa kujawsko-pomorskiego, Michałowi Zaleskiemu – prezydentowi Torunia, Eugeniuszowi Nowakowi – wiceprezesowi PZPN, sędziom oraz wielu sponsorom i tym wszystkim, którzy pomagali przy organizacji tych zawodów.