Papież z młodzieżą
Bez Jezusa w życiu nie ma zasięgu
Młodzi katolicy w wieku 13-16 lat uczestniczyli 23 kwietnia br. na Stadionie Olimpijskim w Rzymie w święcie pełnym muzyki i świadectw życia chrześcijańskiego. Takie odwołanie do telefonii komórkowej przedstawił papież Franciszek w swym wideoprzesłaniu skierowanym do 70 tys. uczestników Jubileuszu Chłopców i Dziewcząt w ramach Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia.
Papież Franciszek zwrócił uwagę, że rano młodzi zamienili Plac św. Piotra w wielki konfesjonał. W jednym z nich zasiadł Ojciec Święty jako spowiednik. Młodzi przechodzili potem przez Drzwi Święte. Papież odwołał się do noszonych przez młodych pielgrzymów opasek z wypisanymi uczynkami miłosierdzia względem ciała i wyjaśnił, że są one „stylem życia chrześcijańskiego”. Ojciec Święty zauważył, że być miłosiernym oznacza także umieć przebaczyć, choć nie jest to łatwe. Zwierzył się, że wiele razy dzwoni do przyjaciół, ale nie uzyskuje połączenia z powodu braku zasięgu. – Pamiętajcie, że jeśli w waszym życiu nie ma Jezusa, to jest tak, jakby nie było w nim zasięgu. Nie możemy porozmawiać i zamykamy się w sobie – zaznaczył Papież, trzymając w dłoni telefon komórkowy.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
24 kwietnia uczestnicy Jubileuszu Chłopców i Dziewcząt przybyli na Mszę św. na Plac św. Piotra. – Szczęście to nie aplikacja, którą można pobrać na telefon komórkowy: nawet najnowsza wersja nie pomoże wam stać się wolnymi i wspaniałymi w miłości – powiedział w homilii papież Franciszek. Wręczył on grupie nastolatków krzyżyki do zawieszenia na szyjach i w ten sposób zaprosił zgromadzonych do tego, by byli misjonarzami i zwiastunami Bożego Miłosierdzia, objawionego w Jezusie Chrystusie. Na zakończenie Liturgii Ojciec Święty odmówił ze zgromadzonymi modlitwę maryjną okresu wielkanocnego „Regina Caeli”. – Dziękuję za wasze radosne i głośne świadectwo. Odważnie idźcie naprzód! – wezwał młodych ludzi.
KAI
Pielgrzymi z Białorusi i Ukrainy
W 30. rocznicę katastrofy czarnobylskiej
Podczas audiencji generalnej 20 kwietnia br. Ojciec Święty pozdrowił pielgrzymów przybyłych z Ukrainy i Białorusi w związku z międzynarodową konferencją w 30. rocznicę katastrofy w elektrowni atomowej w Czarnobylu na Ukrainie. W audiencji wzięła udział grupa ratowników i duchownych z Ukrainy.
Konferencja, która w dniach 19-22 kwietnia br. odbywała się w Rzymie, została zorganizowana przez międzynarodowe Dzieło Spotkań i Kształcenia (IBB) w Dortmundzie. W uzasadnieniu tej inicjatywy napisano, że ok. 50 osób uczestniczących w tej konferencji „pragnie zaapelować, aby nie wypierano ze świadomości i nie zapominano o atomowej katastrofie z 26 kwietnia 1986 r. i jej następstwach”. Pielgrzymi uczestniczyli również w upamiętniającym ofiary katastrofy czarnobylskiej nabożeństwie ekumenicznym w Bazylice Matki Bożej Większej.
Wśród delegatów byli m.in.: abp Tadeusz Kondrusiewicz – metropolita mińsko-mohylewski z Białorusi, abp Mieczysław Mokrzycki – łaciński metropolita lwowski z Ukrainy oraz wysocy rangą przedstawiciele Kościoła ewangelicko-luterańskiego.
KAI
Ojciec Święty do Polaków
Wdzięczni za dar wiary
Reklama
Serdecznie witam polskich pielgrzymów. Drodzy bracia i siostry, bądźmy wdzięczni za dar wiary, dziękujmy Panu za Jego miłość! Pozwólmy, aby miłość Chrystusa rozlała się w nas: z tej miłości uczeń czerpie i na niej się opiera. Tą miłością każdy może się karmić i posilać. W ten sposób, we wdzięcznej miłości, którą z kolei przelewamy na naszych braci, w naszych domach, w rodzinie, w społeczeństwie przekazywane jest wszystkim miłosierdzie Pana. Niech Bóg wam błogosławi!
Audiencja generalna, 20 kwietnia 2016 r.
RV
ONZ
Papieski apel o dialog
Stały obserwator watykański przy ONZ abp Bernardito Auza 18 kwietnia br. powiedział w Nowym Jorku: – Ojciec Święty wzywa władze izraelskie i palestyńskie, aby pamiętając o tym, że ich narody potrzebują pokoju, odważnie prowadziły dialog. Winny one dążyć do pojednania i pokoju, bo innej drogi po prostu nie ma. Stolica Apostolska jest poważnie zaniepokojona, że rozwiązanie przewidujące istnienie w Ziemi Świętej dwóch państw może się nie udać. Impas rozmów pokojowych, prowokacyjna retoryka, akty terroru i jednostronne działania podważają bowiem wysiłki, by wznowić dialog prowadzący do ugody.
RV
Przesłanie do młodych
Z encykliką na biegun północny
Papież Franciszek wystosował specjalne przesłanie do młodych Argentyńczyków, którzy wyruszyli na biegun północny. Chcą tam zanieść egzemplarz encykliki „Laudato si’” i gałązkę oliwną – jako symbol pokoju. Jest to pierwsza taka wyprawa z Ameryki Południowej na północny kraniec Ziemi i ma na celu propagowanie zagadnienia zmian klimatycznych na naszej planecie. Patronują jej Fundacja Criteria, podejmująca różne inicjatywy społeczne, i sieć szkół „Scholas Occurrentes”, założona w Argentynie z inicjatywy Jorge Mario Bergoglio – ówczesnego arcybiskupa Buenos Aires.
RV
Z twittera papieża Franciszka
Tworzyć rodzinę to mieć odwagę uczestnictwa w tym, o czym marzy Bóg: budowania świata, w którym nikt nie czułby się samotny.