Reklama
„Katecheto, nastaw się na rozwój!” – ta główna myśl przyświecała prelekcji ks. Piórkowskiego. W dzisiejszym świecie panuje moda na sukces, ale katechecie nie wolno ulec jej dyktatowi. Dla katechety wyznacznikiem ma być Ewangelia, a według niej sukces można osiągnąć poprzez twórczą, konsekwentną, zaplanowaną i ciężką pracę – mówił ks. Łukasz. Podczas wykładu prelegent przedstawił także narzędzia do tego prowadzące, czyli: właściwe zarządzanie sobą; omówił, czym jest triada motywacyjna i co to są czynniki wysokoenergetyczne. Zapoznał także katechetów z celem coachingu, czyli: umiejętnościami zarządzania sobą i kierowania swoim postępowaniem w taki sposób, by móc osiągnąć to, na czym nam naprawdę zależy, a tym samym ustalić swoje cele. – Jest to proces złożony, podobnie jak skomplikowany jest każdy z nas, lecz warto pokazać, w jaki sposób można budować w sobie poczucie pewności, że poradzę sobie w sytuacjach zmian i wdrażania innowacji do swojego warsztatu pracy jako katechety – mówi ks. Piórkowski. Żyjemy w wyjątkowym świecie. Bardzo też pluralistycznym. To też ogromnym wyzwaniem dla nas jako katechetów jest nabywanie takich metod i środków, które będą czytelne i zrozumiałe dla współczesnego człowieka. Stad też wartość takich szkoleń, które doposażają katechetów w inny sposób myślenia, mówienia i działania. Oczywiście, obraz, odpowiednia muzyka i treść dostosowane do jego percepcji, to są pewne metody podstawowe, ale fundament jest jeden: trzeba „być” dla tego człowieka tak jak Chrystus, który jest dla nas, dla naszych kompleksów, lęków, obaw. „Być” dla tego człowieka to podstawowy element. Jeśli młody człowiek odkryje, że katecheta jest dla niego, to na tę potrzebę odpowie. Jestem przekonany, że nam w polskiej katechezie nie tyle trzeba nowych metod, środków i narzędzi, bo one są, ale potrzeba nam ludzi z Ducha Świętego – mówił ks. Łukasz.
Wśród uczestników warsztatów była m.in. Anna Rozmów, katechetka, która od wielu lat pracuje wśród młodzieży gimnazjalnej. – Jestem pod wrażeniem dzisiejszego spotkania. Ksiądz lekko i ciekawie przekazał nam szereg informacji, które pozwolą mi odpowiedzieć na pytania, z którymi borykam się od lat, np. jak poprowadzić katechezę o sakramentach czy modlitwie, aby było to ciekawe i zrozumiałe dla młodego człowieka. To dzisiejsze spotkanie stanowi dla mnie taką odpowiedź, że warto się rozwijać, poszukiwać różnych metod, zmieniać język po to, by docierać do młodzieży, bo dzisiejszy młody człowiek jest coraz bardziej wymagający.
Dodajmy, że warsztaty, które odbyły się w ramach posiedzenia diecezjalnej Rady Katechetycznej oraz dekanalnych animatorów katechezy, zorganizował Wydział Katechetyczny Legnickiej Kurii Biskupiej.
Rozmowa z ks. Łukaszem Piórkowskim w kolejnym numerze „Niedzieli Legnickiej”
Pomóż w rozwoju naszego portalu