Reklama

Aspekty

Zatroskany pasterz

19 stycznia 2008 r. bp Stefan Regmunt odbył ingres do katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wielkopolskim i objął funkcję ordynariusza diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. W tym tygodniu mija 8 lat od tego wydarzenia.
Z kolei 5 stycznia br. funkcję pasterza naszej diecezji oficjalnie przekazał bp. Tadeuszowi Lityńskiemu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W ciągu 8-letniej posługi bp Stefan Regmunt podjął wiele ważnych dla naszej diecezji inicjatyw i dał się poznać jako zatroskany o los swojego lokalnego Kościoła pasterz.

Ingres

Biskupem diecezji zielonogórsko-gorzowskiej bp Stefan Regmunt został mianowany 29 grudnia 2007 r. przez papieża Benedykta XVI. Zastąpił na tym urzędzie dotychczasowego ordynariusza diecezji bp. Adama Dyczkowskiego. Ingres bp. Regmunta odbył się 19 stycznia 2008 r. w Gorzowie Wielkopolskim. Charakterystycznym punktem uroczystości była procesja, podczas której do gorzowskiej katedry nowego ordynariusza prowadzili przedstawiciele duchowieństwa oraz grup modlitewnych. W uroczystości uczestniczyli nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk, metropolita szczecińsko-kamieński abp Zygmunt Kamiński, metropolita wrocławski abp Marian Gołębiowski, dotychczasowy ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej bp Adam Dyczkowski oraz biskup pomocniczy tejże diecezji Paweł Socha. Nuncjusz apostolski przekazał bp. Regmuntowi pastorał i wprowadził go na miejsce, gdzie znajduje się katedra. Podczas ingresowej homilii bp Regmunt mówił o męczeńskiej śmierci za wiarę, przedstawiając historię Pięciu Męczenników Polski – patronów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Ingres bp. Stefana Regmunta do konkatedry pw. św. Jadwigi Śląskiej w Zielonej Górze miał miejsce 26 stycznia 2008 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jubileusze w Rokitnie

Reklama

Bp Regmunt w czasie swojej 8-letniej posługi brał udział w wielu bardzo ważnych dla naszej diecezji wydarzeniach. Takimi były niewątpliwie obchody związane z jubileuszem 20- i 25-lecia koronacji wizerunku Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w sanktuarium w Rokitnie, które odbyły się kolejno w czerwcu 2009 r. i 2014 r. Podczas tych uroczystości ówczesny pasterz naszej diecezji ukoronowanie Cudownego Obrazu koronami papieskimi uznał za znak wdzięczności wobec Matki Najświętszej za Jej opiekę nad Polakami, którzy w czasie niewoli i po II wojnie światowej zamieszkali na tych ziemiach. Dziękował Bogu za ludzi, których dzieła służyły i nadal służą dobru wspólnemu, oraz prosił, by proces naprawy naszego kraju wciąż trwał i przynosił pomyślne rozwiązania dla przyszłości naszej Ojczyzny. W czasie jubileuszu 20-lecia koronacji bp Regmunt dokonał poświęcenia odnowionej kaplicy, a także podziękował wszystkim, którzy zaangażowali się w to dzieło. Z kolei podczas obchodów 25-lecia koronacji bp Regmunt wraz z kustoszem sanktuarium ks. Józefem Tomiakiem zawierzył naszą diecezję Matce Bożej Rokitniańskiej.

Obchody Roku Kolbiańskiego

Jako gospodarz naszej diecezji bp Regmunt 24 września 2011 r. uczestniczył w diecezjalnych obchodach Roku Świętego Maksymiliana Marii Kolbego, które odbyły się w Gębicach k. Gubina. W 1939 r. znajdował się tam niemiecki obóz przejściowy Stalag III B Amtitz, gdzie przez 81 dni był więziony o. Maksymilian wraz ze współbraćmi z Niepokalanowa. Pasterz naszej diecezji podkreślał wówczas, że w tym miejscu o. Kolbe składał świadectwo wiary i że wielu współwięźniów za sprawą tego świętego doświadczyło Bożej miłości. – O. Maksymilian – mówił bp Regmunt – uczył postawy wierności Bogu, Kościołowi i drugiemu człowiekowi.

Dziękczynienie w Głogowie

W czerwcu 2013 r. w Domu Uzdrowienie Chorych im. Jana Pawła II w Głogowie odbyło się diecezjalne dziękczynienie za beatyfikacje włoskiego kapłana – bł. ks. Luigiego Novarese, założyciela Cichych Pracowników Krzyża i Centrum Ochotników Cierpienia, którego dzieło dotarło do Polski i owocnie służy człowiekowi cierpiącemu. Uroczystości były związane z Diecezjalną Pielgrzymką Chorych i Niepełnosprawnych. Pielgrzymom towarzyszył bp Regmunt, który podkreślał, że udział w uroczystościach w Rzymie nie był możliwy dla wszystkich wiernych diecezji i że stąd potrzeba dziękczynienia Bogu za tę beatyfikację również w Polsce.

Zakończenie procesu i synod

Dotychczasowy pasterz zainicjował remont domów biskupich w Gorzowie Wielkopolskim i Zielonej Górze oraz budynku Kurii Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. W 2013 r. w odnowionym domu biskupów gorzowskich utworzył Instytut Biskupa Wilhelma Pluty, zajmujący się prowadzeniem badań naukowych nad życiem i spuścizną wieloletniego biskupa gorzowskiego. W ubiegłym roku doprowadził do zakończenia diecezjalnego procesu beatyfikacyjnego bp. Pluty i przewodniczył kilkunastoosobowej delegacji diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, która udała się do Rzymu z dokumentami dotyczącymi procesu diecezjalnego. Z kolei 13 listopada ubiegłego roku, w święto patronów naszej diecezji, w sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski w Międzyrzeczu bp Regmunt podpisał dekret zwołujący I Synod Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej, który ma uczynić nasz lokalny Kościół bardziej misyjnym i którego hasłem są słowa: „Przez wiarę i chrzest do świadectwa”.

Bp Regmunt 5 stycznia w katedrze w Gorzowie Wielkopolskim oficjalnie przekazał funkcję ordynariusza diecezji zielonogórsko-gorzowskiej dotychczasowemu biskupowi pomocniczemu Tadeuszowi Lityńskiemu. Za pełnioną dotychczas posługę i wszelkie działania na rzecz naszego lokalnego Kościoła należą się mu wyrazy uznania i dziękczynienia, a na dalszą posługę życzenia zdrowia i Bożego błogosławieństwa.

2016-01-14 10:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przewodniczący Episkopatu złożył życzenia urodzinowe Benedyktowi XVI

W imieniu Konferencji Episkopatu Polski składam Waszej Świątobliwości jak najserdeczniejsze życzenia z okazji 93. rocznicy urodzin. Przekazuję serdeczne pozdrowienia i zapewnienia o modlitwie od wiernych i pasterzy Kościoła w Polsce – napisał abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, w życzeniach dla papieża emeryta Benedykta XVI.

Przewodniczący Episkopatu zaznaczył, że często powraca myślami do pielgrzymki Benedykta XVI do Polski, która odbyła się w rok po śmierci św. Jana Pawła II, i do jej przesłania „Trwajcie mocni w wierze”. „Czternaście lat po ich wygłoszeniu, stojąc przed nowymi wyzwaniami w kontekście aktualnych wydarzeń społecznych w Polsce, słowa te nabierają zupełnie nowego, profetycznego znaczenia” – napisał.
CZYTAJ DALEJ

„Wszystko więc, co byście chcieli, żeby wam ludzie czynili, i wy im czyńcie”

[ TEMATY ]

rozważania

Glossa Marginalia

Adobe Stock

Sennacheryb prowadzi kampanię przeciw Judzie. Miasta warowne już padły. Jerozolima pozostaje sama. Król Asyrii posyła list z groźbą i szyderstwem. Inne kraje nie zostały ocalone przez swoich bogów, więc także Bóg Izraela miałby nie ocalić swego miasta. Ezechiasz nie odpowiada propagandą. Bierze pismo i rozkłada je przed Panem w świątyni. To gest modlitwy bardzo prosty. Król oddaje Bogu dokładnie to, czym grozi wróg. Modlitwa nie ukrywa lęku. Składa go w ręce Pana. Ezechiasz zwraca się do Boga jako do Tego, który zasiada nad cherubami. To wyznanie Jego królowania. Prośba nie szuka ratunku dla ludzkiego prestiżu. Szuka objawienia prawdy o jedynym Bogu. Odpowiedź przychodzi przez Izajasza. Jerozolima zostaje nazwana „córką Syjonu”. Miasto nie ocala własną siłą. Ocalenie przychodzi z gorliwości Pana. Wyrocznia zapowiada, że najeźdźca wróci tą samą drogą. Nie wejdzie do miasta. Nie usypie wału. Nie wypuści strzały. Nocna klęska obozu zostaje przypisana aniołowi Pana, znakowi skutecznego działania Boga. Biblia pokazuje tu, że historia nie należy wyłącznie do imperiów. Pan strzeże Reszty, która ma jeszcze wydać owoc. Nawet roczniki asyryjskie pamiętają zdobycie wielu miast Judy, lecz nie ogłaszają zdobycia Jerozolimy. Dla Pisma jest to znak wysłuchanej modlitwy.
CZYTAJ DALEJ

Ekumenicznie i międzykulturowo

2026-06-23 12:36

[ TEMATY ]

UKSW

UKSW

Ks. prof. Ryszard Czekalski, rektor UKSW, z uczestnikami uroczystości inauguracji

Ks. prof. Ryszard Czekalski, rektor UKSW, z uczestnikami uroczystości inauguracji

– Uniwersytet powinien być obecny wszędzie tam, gdzie buduje się wspólnotę. Chcemy, aby Kołobrzeg stał się miejscem spotkań naukowców, nauczycieli akademickich, studentów, doktorantów, przedstawicieli różnych wyznań i religii, różnych kultur i środowisk społecznych – powiedział w czasie inauguracji działalności Centrum Dialogu Międzykulturowego i Ekumenizmu UKSW w Kołobrzegu ks. prof. Ryszard Czekalski, rektor UKSW.

Uroczysta inauguracja działalności Centrum po długim dostosowywaniu terenu odbyła się z udziałem władz uczelni, przedstawicieli władz kościelnych, środowiska naukowego, lokalnego samorządu oraz partnerów UKSW. Jednym z najważniejszych punktów wydarzenia było poświęcenie obiektu przez biskupa dr. Krzysztofa Zadarko, biskupa ordynariusza diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję