Po raz 15. organizatorzy Konkursu Szopek Tradycyjnych i Krakowskich – parafia pw. św. Michała Archanioła w Sieprawiu, Duszpasterstwo Dzieci i Młodzieży Dekanatu Mogilany, Gmina Siepraw, Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Turystyczna Podkowa – podsumowali zakrojone na szeroką skalę działania upowszechniające zwyczaj tworzenia szopek. Finał, który został zorganizowany w niedzielę 10 stycznia w Starym Kościele w Sieprawiu, zgromadził zainteresowanych wydarzeniem, w tym m.in. przedstawicieli władz parlamentarnych, samorządowych. Poprowadzili go: wójt Gminy Siepraw – Tadeusz Pitala i prezes Stowarzyszenia Turystyczna Podkowa – Marek Lenczowski. Na spotkanie przybyli także fundatorzy cennych nagród, które osobiście wręczali laureatom. Były rodziny zaangażowane w powstawanie dzieł sztuki szopkarskiej, byli nauczyciele szkół, z których uczniowie wspólnie przygotowali prace.
Reklama
Do 15. edycji konkursu zgłoszono prawie 300 szopek, z czego do ścisłego finału zakwalifikowano 152 prace. W ich przygotowanie było zaangażowanych 433 twórców – dzieci i młodzieży gimnazjalnej. Szopki zostały wykonane z przeróżnych materiałów, w tym m.in. z: piernika, kamienia, słomy, drewna, papieru, ziarenek kawy, mydła, szyszek, kasztanów, żarówek, plasteliny, modeliny, orzechów, makaronu. Konkurs objął swym zasięgiem dwa powiaty: myślenicki i krakowski, w tym gminy: Siepraw, Dobczyce, Raciechowice, Wiśniowa, Pcim, Lubień, Tokarnia, Mogilany.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Ks. dr Roman Zapała przypominał: – Zasugerowałem, że warto w jakiś sposób zaznaczyć 3 wielkie wydarzenia, a więc Rok Miłosierdzia, 1050. rocznicę chrztu Polski, a także ŚDM Kraków 2016. Najciekawsze szopki nawiązujące do tych wydarzeń również zostały nagrodzone!
Tradycyjnie już po wręczeniu nagród i wyróżnień nadszedł czas wspólnego kolędowania. Na scenie znaleźli się m.in. uczniowie ze SP w Sieprawiu (z klas: 0 oraz I-III), chór szkolny z Łyczanki i Czechówki, grupa folklorystyczna „Sieprawianie” oraz uczniowie z koła recytatorskiego prowadzonego przez ks. Wojciecha Gazdowicza. Ta prawie 50 osobowa grupa zmotywowała wszystkich zebranych do śpiewania najpiękniejszych polskich kolęd.
Podsumowując spotkanie i dziękując wszystkim zaangażowanym w organizację wydarzenia, ks. prał. Piotr Kluska, proboszcz parafii w Sieprawiu, przyznał, że to cenna inicjatywa, która skupia wiele osób i sprawia, że wszyscy odnajdują się w klimacie świąt Bożego Narodzenia. Podkreślał: – To jest coś cudownego, że ludzie ze sobą przebywają, rozmawiają, nigdzie się nie spieszą. Myślę, że trzeba ten klimat chronić. Słyszymy, że są takie kraje w Europie, gdzie nie wolno się cieszyć Bożym Narodzeniem, gdzie obchodzi się święto zimy...
Pomysłodawcą i pierwszym organizatorem Konkursu Szopek Tradycyjnych i Krakowskich był ks. Jan Jakubiec – były proboszcz w Sieprawiu. Honorowy patronat nad konkursem objął metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.
Więcej zdjęć na stronie: www.niedziela.pl w zakładce Niedziela Małopolska.