Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Dziękczynienie Pasterza

Od procesyjnego wejścia prezbiterów, 6 stycznia rozpoczęło się w katedrze św. Mikołaja w Bielsku-Białej świętowanie 2. rocznicy konsekracji i ingresu bp. ordynariusza Romana Pindla. Na czele pochodu niesiono relikwie bł. Michała Tomaszka, niedawno wyniesionego na ołtarze

Niedziela bielsko-żywiecka 3/2016, str. 1

[ TEMATY ]

bp Roman Pindel

MR

Eucharystia dziekczynna w bielskiej katedrze

Eucharystia dziekczynna w bielskiej katedrze

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W kazaniu bp Roman Pinel zwrócił uwagę na wędrujących ze Wschodu Mędrców, którzy z pewnością w sercu odszukali nowo narodzonego Króla. Jak stwierdził Hierarcha, ci orientalni wędrowcy, w odróżnieniu od Heroda, nie wykorzystali zapowiedzi mesjańskich Starego Testamentu do knucia intryg, ani, w przeciwieństwie do uczonych w Piśmie, nie pozostali bierni względem informacji o narodzinach Zbawcy w Betlejem.

– Dzisiejsza Ewangelia pokazuje, że człowiek może być znawcą Pisma, może znać katechizm, całą tradycję Kościoła, a równocześnie źle wykorzystać to objawienie, które Bóg daje. Herod był najbliżej źródła, wiedział gdzie Mesjasz się narodził, a mimo to całą swą wiedzę użył, aby przeszkodzić Bożym zamiarom. Można wreszcie mieć bardzo niewiele wiedzy co do Słowa Bożego, ale tak skwapliwie ją wykorzystać, jak uczynili to Mędrcy – stwierdził bp Roman Pindel.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ksiądz Biskup odniósł się także do posługi bł. Michała Tomaszka i jego współbrata, bł. Zbigniewa Strzałkowskiego, których praca misyjna wśród najuboższych Peruwiańczyków zaprowadziła na ołtarze. – „Zginęli z nienawiści do wiary. Dlatego, że głosili Chrystusa i pomagali ludziom. Dlatego, że gasili zapał ludzi do rewolucji” – biskup Roman cytował słowa przywódcy komunistycznych partyzantów ze Świetlistego Szlaku, który w ten sposób tłumaczył sens ich unicestwienia. Zdaniem Hierarchy, ofiara z życia, jaką złożyli obaj franciszkanie, była dopełnieniem Chrystusowej misji zmierzającej do objawienia ludziom orędzia Bożego, której początków należy szukać w Betlejem.

Na koniec Mszy św. okolicznościowe życzenia, w imieniu prezbiterów Kościoła bielsko-żywieckiego, zgromadzeń i zakonów męskich i żeńskich oraz przedstawicieli ruchów i stowarzyszeń katolickich, złożył Biskupowi Ordynariuszowi ks. Stanisław Morawa: – „Dbaj o jedność naszego Kościoła lokalnego, gdyż od niej nie ma nic lepszego. Wszystkich dźwigaj jak i ciebie Pan dźwiga. Nieustannie znajduj czas na modlitwę pośród tylu codziennych obowiązków”. Tak pisał Ignacy do Polikarpa, a my czynimy jego słowa naszymi i dodajemy do nich dar naszej codziennej modlitwy za Księdza Biskupa – życzył proboszcz sanktuarium maryjnego w Hałcnowie.

2016-01-14 10:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pomagają nie tylko na święta

Niedziela bielsko-żywiecka 1/2017, str. 4

[ TEMATY ]

wizytacja

bp Roman Pindel

Monika Jaworska

Biskup odsłonił kamień węęgielny w kościele w Cieszynie-Marklowicach

Biskup odsłonił kamień węęgielny w kościele w Cieszynie-Marklowicach

Odsłonięcie kamienia węgielnego towarzyszyło wizytacji kanonicznej, jaką przeprowadził bp Roman Pindel w drugi weekend grudnia 2016 w parafii św. Jana Nepomucena w Pogwizdowie i kościele filialnym w Cieszynie-Marklowicach. A na święta Bożego Narodzenia parafia przygotowała świąteczne akcje

Budując kościół pw. św. Jana Sarkandra w Marklowicach i remontując świątynię pw. św. Jana Nepomucena w Pogwizdowie, pamiętamy o wznoszeniu świątyni z żywych kamieni. Dlatego cieszymy się tymi wszystkimi, którzy regularnie uczestniczą w nabożeństwach, rodzinami dbającymi o religijne wychowanie dzieci i osobami, które angażują się w działalność wspólnot istniejących w parafii – podkreśla ks. proboszcz Karol Mozor. Dodaje, że kościół w Pogwizdowie w przyszłym roku będzie obchodził jubileusz 200-lecia istnienia. W ramach wizytacji kanonicznej bp Roman Pindel odsłonił kamień węgielny w sobotę 10 grudnia w kościele filialnym w Cieszynie-Marklowicach. To kamień, który został poświęcony przez papieża Jana Pawła II 22 maja 1995 r. na skoczowskiej Kaplicówce. Prócz tego odprawił Msze św. dla rodzin w Pogwizdowie oraz Mszę św. z udzieleniem sakramentu bierzmowania. Spotkał się też z uczniami w szkole i grupami działającymi w parafii. – Adwent jest po to, byśmy popatrzyli w przyszłość – poza 25 grudnia, byśmy nie zapominali, że czas ostatecznego wyzwolenia jest przed nami. Prośmy o wiarę ukierunkowaną na przyszłość – zauważył Biskup.
CZYTAJ DALEJ

Lipiec z Leonem XIV: Lampedusa, Castel Gandolfo i powrót na Plac św. Piotra

2026-06-26 07:24

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

Vatican Media

Po podróży na Lampedusę Papież rozpocznie letni wypoczynek w Castel Gandolfo. Prefektura Domu Papieskiego opublikowała kalendarz papieskich wydarzeń na lipiec, obejmujący pobyt Ojca Świętego w papieskiej rezydencji oraz niedzielne spotkania z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.

Zanim Papież uda się do Castel Gandolfo, 4 lipca złoży wizytę duszpasterską na Lampedusie. Na śródziemnomorskiej wyspie będzie przewodniczył Mszy św., kontynuując troskę Kościoła o migrantów i osoby zmuszone do opuszczenia swoich domów, a także o wspólnoty, które ich przyjmują.
CZYTAJ DALEJ

Zabawa i pomoc

2026-06-27 06:25

Paweł Wysoki

Już po raz 14. parafia św. Jana Pawła II w Lublinie na Wrotkowie zorganizowała „Świętowanie ze św. Janem Pawłem II”.

Festyn integrujący lokalną społeczność wokół wartości rodziny wpisał się już na trwałe do tradycji parafii. Czekają na niego nie tylko najmłodsi, dla których zawsze przygotowanych jest wiele atrakcji. – Idziemy drogą wyznaczoną przez św. Jana Pawła II. Służymy sobie nawzajem, jesteśmy dla siebie inspiracją i oparciem; troszczymy się o to, by poszerzać krąg Kościoła o nowych ludzi. Słowo „integracja” jest dla nas kluczem do tego, jak przeżywamy ten piękny czas dla wspólnoty, czas radości, spotkania i bycia razem. Naszym najważniejszym celem jest bowiem budowanie więzi między ludźmi – mówi proboszcz ks. Grzegorz Trąbka. Przepis na sukces takiego wydarzenia to szeroko pojęta współpraca, ale też połączenie kultury i zabawy, aktywności sportowej i pomocy charytatywnej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję