Reklama

Niedziela Częstochowska

Częstochowa – archikatedra

Otwarcie Bramy Miłosierdzia

– Przyszłość człowieka jest niemożliwa bez Chrystusa i Ducha Świętego, który daje umocnienie moralne i nadzieję na nieśmiertelność – mówił abp Wacław Depo 13 grudnia ub.r. podczas uroczystości otwarcia Drzwi Jubileuszowych, tzw. Bramy Miłosierdzia, w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie

Niedziela częstochowska 1/2016, str. 1-2

[ TEMATY ]

Rok Miłosierdzia

Beata Pieczykura

Abp Wacław Depo otworzył Bramę Miłosierdzia

Abp Wacław Depo otworzył Bramę Miłosierdzia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W jedności z Kościołem powszechnym i papieżem Franciszkiem abp Wacław Depo zainaugurował Rok Święty Miłosierdzia w archidiecezji częstochowskiej. Uroczyście otworzył Bramę Miłosierdzia w częstochowskiej archikatedrze, przeszedł przez nią i był przewodnikiem dla wszystkich zebranych, którzy przeszli przez Drzwi Jubileuszowe. Krzyż wskazywał kierunek drogi ludu Bożego kroczącego do ołtarza ze swoim biskupem, by tam spotkać Chrystusa podczas Eucharystii.

Mszy św. przewodniczył i z mocą wygłosił homilię Ksiądz Arcybiskup. Przypomniał, że tajemnica naszego Kościoła lokalnego jest zakorzeniona w Chrystusie. Historia tego Kościoła sięga 28 października 1925 r., kiedy to bullą papieża Piusa XI „Vixdum Poloniae Unitas” powstała diecezja częstochowska, a decyzją papieża Jana Pawła II (bulla „Totus Tuus Poloniae populus”) 25 marca 1992 r. Kościół częstochowski został podniesiony do rangi metropolii, obejmującej diecezje częstochowską oraz sosnowiecką i radomską.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Miłość i serce

Reklama

W roku szczególnej łaski Arcybiskup Wacław wyjaśniał znaczenie niezgłębionej miłości Boga: – Tajemnicą wiary Kościoła jest wewnętrzne zjednoczenie Boga z człowiekiem i ludzi pomiędzy sobą. Ta łaska stale nas przerasta, a jest uprzedzającą miłością Boga, który wychodzi naprzeciw człowiekowi i zaprasza do współpracy. Dlatego ważne jest podjęcie wysiłku przemiany i nawrócenia, przemiany serca, która nie jest aktem jednorazowym, ale procesem, gdzie człowiek trwa w wierności i łasce.

Uroczystość otwarcia Roku Świętego Miłosierdzia i symbolicznie Drzwi Świętych w archikatedrze, a także w kościołach stacyjnych uświadamia wszystkim ludziom zaproszenie Boga do współuczestnictwa w miłości przebaczającej i dźwigającej. – Miłosierdzie jest pełną troski miłością Boga. Wyrasta ono z Jego miłości do ludzi i domaga się mądrej dobroci i łaski zmiłowania – podkreślił Kaznodzieja.

Nawiązując do znaczenia staropolskiego słowa „miłosierdzie”, składającego się z dwóch części, którymi są miłość i serce, zgromadzonych w archikatedrze i łączących się za pośrednictwem Radia Fiat abp Depo zachęcał: – Niech dzisiejsze przejście przez Drzwi Święte – według woli papieża Franciszka – sprawi, że poczujemy się współuczestnikami miłości miłosiernej. Za papieżem Franciszkiem dodał: – Porzućmy wszelkie formy lęku i strachu, bo nie przystają one temu, kto jest kochany; żyjmy radością spotkania z łaską, która wszystko przemienia.

Łaski duchowe

Reklama

Przejście przez symboliczne bramy umożliwia uzyskanie odpustu i łask duchowych. Stąd abp Wacław Depo udzielił błogosławieństwa połączonego z odpustem zupełnym. To umocnienie dla diecezjan, którzy na początku nowego roku patrzą w przyszłość z nadzieją i wdzięcznością oraz są wezwani do świadczenia czynów miłosierdzia zarówno względem duszy (grzeszących upominać, nieumiejętnych pouczać, wątpiącym dobrze radzić, strapionych pocieszać, krzywdy cierpliwie znosić, urazy chętnie darować, modlić się za żywych i umarłych), jak i względem ciała (głodnych nakarmić, spragnionych napoić, nagich przyodziać, podróżnych w dom przyjąć, więźniów pocieszać, chorych nawiedzać, umarłych pogrzebać). W tym szczególnym czasie łaski mają stawać się „miłosierni, jak Ojciec jest miłosierny”.

W naszej archidiecezji, której patronuje Najświętsza Maryja Panna Królowa Polski, Matka Miłosierdzia towarzyszy jej mieszkańcom w całym Roku Świętym Miłosierdzia, aby „mogli odczuć radość z okazji czułości Boga”. Ta radość umacnia się podczas przejścia przez Drzwi Święte, skorzystania z sakramentu pojednania i pokuty, pełnego uczestnictwa w Mszy św. oraz zadumy nad miłosierdziem.

Odpust Roku Świętego Miłosierdzia można uzyskać, pielgrzymując do Drzwi Świętych w archikatedrze w Częstochowie, w sanktuariach na Jasnej Górze i Miłosierdzia Bożego w Częstochowie oraz w Praszce, Mstowie, Rększowicach, Leśniowie, Zawierciu-Blanowicach, Gidlach, Bęczkowicach, Wieluniu oraz w bazylice w Zawierciu, kolegiacie w Radomsku i kościele pw. św. Faustyny w Częstochowie (na zwykłych warunkach, takich jak: Wyznanie wiary, modlitwa za papieża oraz w jego intencjach).

2015-12-23 13:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzym: otwarcie Centrum Przyjęć Pielgrzymów Jubileuszu Miłosierdzia

[ TEMATY ]

Rok Miłosierdzia

Włodzimierz Rędzioch

Trwają ostatnie już przygotowania do Nadzwyczajnego Roku Jubileuszowego Miłosierdzia. W ich ramach otwarto dziś w Rzymie Centrum Przyjęć Pielgrzymów przy prowadzącej na plac św. Piotra via della Conciliazione nr 7 oraz znajdujący się w tym samym gmachu, którego patronem jest św. Pius X (Palazzo san Pio X), ośrodek informacji dla mediów z wejściem od via dell’Ospedale. Ich pomieszczenia poświęcił zastępca watykańskiego sekretarza stanu abp Angelo Becciu.

Do Centrum Przyjęć Pielgrzymów zgłaszać się będą po przybyciu do Rzymu osoby odpowiedzialne za grupy zarejestrowane na Jubileusz. Przedstawią tam dokument PDF zawierający kod rejestracyjny i inne informacje na temat grupy, aby odebrać materiały związane z tym wydarzeniem.
CZYTAJ DALEJ

Bielawa. Przyjaźń w jedności

2026-06-21 21:22

[ TEMATY ]

służba liturgiczna

Bielawa

mlodzież

ks. Aksel Mizera

#wjedności

Archiwum wspólnoty: Młodzi Świdniccy

Młodzież wraz z duszpasterzami uczestniczącymi w ostatnim przed wakacjami spotkaniu #wjedności w Bielawie.

Młodzież wraz z duszpasterzami uczestniczącymi w ostatnim przed wakacjami spotkaniu #wjedności w Bielawie.

Ostatnie w tym roku szkolnym spotkanie młodzieży i służby liturgicznej z cyklu #wjedności zgromadziło w Bielawie uczestników z różnych części diecezji. Tym razem motywem przewodnim była przyjaźń – ta między ludźmi i ta najważniejsza, z Bogiem.

Czwarte i zarazem finałowe spotkanie #wjedności odbyło się w piątek 19 czerwca w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bielawie. Po wcześniejszych wydarzeniach w Świdnicy, Wałbrzychu i Kłodzku młodzież ponownie spotkała się na wspólnej modlitwie, konferencji i integracji.
CZYTAJ DALEJ

Ukraina: W Puźnikach rozpoczął się drugi etap poszukiwań zbiorowych pochówków Polaków zamordowanych przez UPA

2026-06-22 13:14

[ TEMATY ]

Ukraina

szczątki

pixabay.com

W Puźnikach, na zachodzie Ukrainy, rozpoczął się w poniedziałek drugi etap poszukiwań zbiorowych pochówków Polaków, zabitych przez ukraińskich nacjonalistów w 1945 roku – poinformował PAP prof. Andrzej Ossowski z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.

- Poszukujemy szczątków około 90 osób. Prace potrwają około tygodnia – wyjaśnił naukowiec, który kieruje pracami po stronie polskiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję