Dziewięćdziesięciu Rycerzy Kolumba z terenu całej Polski przystąpiło w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach do czwartego stopnia – patriotycznego. Wśród nich byli rycerze: z Gdańska, Słupska, Śląska, Tarnowa, Rzeszowa, z Nowego Targu oraz z terenu diecezji kieleckiej. Z rycerzami i ich rodzinami modlił się bp Jan Piotrowski, który przewodniczył Mszy św. w bazylice katedralnej oraz wziął udział w raz z nimi w specjalnym nabożeństwie w seminarium. Mszę św. koncelebrowało osiemnastu kapłanów – kapelanów Rad Rycerzy Kolumba. Biskup Jan dziękował Rycerzom za ich zaangażowanie na rzecz bliźnich i Kościoła.
Reklama
W homilii bp Jan Piotrowski mówił o potrzebie budowania życia na Ewangelii i wartościach chrześcijańskich. W tym aspekcie bardzo ważna jest właśnie postawa Rycerzy Kolumba „we współczesnym świecie zrujnowanym moralnie i duchowo”. Powinni oni nieść Ewangelię, gdy widzą Chrystusa cierpiącego w osobach bez pracy, bez domu, w ludziach niechcianych i niekochanych. Zachęcał mężczyzn, by nie wahali się dawać świadectwa swojej wiary. „Żyć na świecie Bożym prawem, to nasz moralny obowiązek” – powiedział Biskup. Mówił, że „ziarno Bożego Słowa może użyźniać ziemię ludzkiego serca, przemieniać ją i wydawać niespodziewane owoce”. Podkreślał, że dziś potrzebni są tacy ludzie, którzy odważnie będą stawać po stronie Chrystusa. – Gdzie Bóg znajdzie takich ludzi? – Pytał. „Ma ich gotowych w szeregach Rycerzy Kolumba, przygotowanych świadkach wiary”. Jak zaznaczył Ksiądz Biskup, ich kwalifikacje do tej szczególnej misji, „udoskonala Boża łaska i Boże Słowo”. Na takim gruncie mogą rozwijać w parafiach i miejscach pracy: miłosierdzie, braterstwo, jedność i patriotyzm, troskę o życie od poczęcia do naturalnej śmierci. Tłumaczył, że taka postawa Rycerzy Kolumba będzie wyrazem ich patriotyzmu. „Bracia, Bóg daje nam czas i nasze środowiska, aby ubogacać je wiarą i miłością” – zachęcał rycerzy Ksiądz Biskup.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Jako wyraz swojej wdzięczności i odpowiedzialności za dzieła misyjne w czasie Mszy św. rycerze złożyli również ofiarę i dary na misje.
Rycerze, którzy przystąpili do czwartego stopnia – patriotycznego występują podczas uroczystości kościelnych i patriotycznych w regaliach oraz z szablą. Ich misją jest umacnianie i kultywowanie postawy patriotycznej w swoich środowiskach i rodzinach poprzez angażowanie się w różne nabożeństwa i przedsięwzięcia o charakterze patriotycznym.
Aktualnie w diecezji kieleckiej jest 260 rycerzy skupionych w pięciu Radach Rycerzy Kolumba: w parafiach w Chmielniku, we Włoszczowie, w Domaszowicach, Rembieszycach, Łosieniu. Tworzy się nowa rada w Chęcinach, gdzie jest już kilkunastu rycerzy. Dariusz Wolniak delegat rejonowy Rady Rycerzy Kolumba z parafii w Suchedniowie podkreślał, że Zakon Rycerzy Kolumba dał mu możliwość pogłębienia swojej wiary i lepszej formacji. – Podstawą Rycerzy Kolumba jest troska o rodzinę. Wspieramy rodziny poprzez różne akcje, jak na przykład organizowanie pikników i festynów rodzinnych. W Domaszowicach podczas festynu rycerze zorganizowali loterię fantową, a dochód z niej przeznaczony był na budowę kościoła. W Chmielniku dzięki zebranym środkom rycerze pomagają również chorym i pokrzywdzonym przez los dzieciom. W tej wspólnocie każdy mężczyzna może rozwijać swoje talenty, działając na rzecz rodzin i Kościoła. Ma okazję uczyć się braterstwa i solidarności. – Nie byłoby Rycerzy Kolumba bez naszych rodzin, bez naszych żon i dzieci, które nas wspierają na każdym roku, uczestniczą z nami w uroczystościach i w różnych inicjatywach. Naszym zadaniem jest ukazywanie wartości rodziny, umacnianie więzi rodzinnych, obrona całości rodziny oraz pomoc proboszczom i praca na rzecz parafii – mówił Dariusz Wolniak.
Zakon Rycerzy Kolumba jest najliczniejszą na świecie organizacją katolików świeckich, która powstała w 1822 r. w Stanach Zjednoczonych. Jej założycielem był ks. Michael J. McGivney. Obecnie skupia ona blisko dwa miliony osób na świecie.