Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Rolnicze dziękczynienie trwa

Przełom sierpnia i września to czas szczególny, bo jest to czas dziękczynienia za plony. W wielu zakątkach naszej Ojczyzny trwa dziękczynienie Bogu za opiekę i pomoc w pracy na roli oraz szczęśliwe zebranie plonów. Na terenie naszej diecezji w wielu miejscach trwa jeszcze dziękczynienie, które rolnicy wraz z rodzinami, duszpasterzami i samorządowcami zanoszą do Boga

Niedziela zamojsko-lubaczowska 38/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

dożynki

Joanna Ferens

Korowód dożynkowy w Biszczy

Korowód dożynkowy w Biszczy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

GORAJ

„Jeśli jest chleb i coś do chleba, to prócz wiary i miłości do życia niczego nie trzeba”. W gminie Goraj 30 sierpnia z udziałem reprezentantów wszystkich samorządów gminnych powiatu biłgorajskiego odbyły się dożynki powiatowe.

Powiatowe Święto Plonów rozpoczęło się w godzinach przedpołudniowych na rynku w Goraju, gdzie uformował się dożynkowy korowód, który – prowadzony przez Gminną Orkiestrę Dętą – przeszedł do miejscowości Zastawie. Na czele korowodu szli starostowie dożynek oraz ich gospodarze: Starosta Powiatu Biłgorajskiego i Wójt Gminy Goraj. Starostami tegorocznych Powiatowych Dożynek byli Anna Ogorzałek z Czernięcina Poduchownego oraz Tomasz Czajka z Hoszni Ordynackiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

– Jako gospodarz Gminy Goraj, otwierając uroczystości dożynkowe, chciałbym gorąco i serdecznie powitać wszystkich przybyłych na dzisiejsze powiatowe i parafialne święto plonów, święto dziękczynienie i radości. Lato powoli chyli się ku końcowi, a zgodnie z naszą polską tradycją, w okresie tym świętujemy dziękczynienie za dary ziemi. Tradycja dożynek wpisała się w pejzaż najważniejszych wydarzeń na polskiej wsi i jest to dzień, w którym uroczyście dziękujemy Panu Bogu za goszczący na naszych stołach chleb – mówił wójt gminy Goraj Antoni Łukasik. Przed zgromadzonymi gośćmi prezentowały się w tym czasie delegacje reprezentujące samorządy gminne powiatu biłgorajskiego. Na specjalnie przygotowanych stołach składano dożynkowe wieńce i chleby, które poświęcone podczas Mszy św. były dzielone i rozdawane uczestnikom dożynek.

O wielowiekowej i narodowej tradycji dożynek mówił także Starosta Biłgorajski. – Dożynki obchodzono już w XVI wieku. Na przestrzeni stuleci zmieniły swoją formę i charakter, ale cel pozostał ten sam. Zawsze dziękowano Bogu i ludziom za zbiory płodów rolnych. Te uroczystości, ukształtowane przez chrześcijaństwo, na stałe związały się ze wsią i rolnikiem – podkreślał Marian Tokarski. Starosta podczas swego wystąpienia mówił także o pracy rolników, podkreślając i podziwiając jej trud i wyjątkowość. – Wasza praca, drodzy rolnicy, jest ciężka, trudna a zarazem wyjątkowa – wymaga poświęceń, wielu wyrzeczeń, doświadczeń, a także coraz częściej specjalistycznej wiedzy oraz ogromnych nakładów finansowych – mówił Starosta.

Uroczystej Eucharystii przewodniczył ordynariusz diecezji zamojsko-lubaczowskiej bp Marian Rojek. Nasz Pasterz w okolicznościowym kazaniu zwracał uwagę na znaczenie ludzkiej pracy, zwłaszcza pracy rolników, podkreślał jej ciężar, mówił, że przez wiele osób jest lekceważona. Przestrzegał przed chciwością i materializmem. Mówił m.in.: – Problemem naszego czasu jest to, że ludzie nie są zadowoleni z tego, że posiadają, ale wciąż są głodni bogactw. Ich współczesne spichlerze są wciąż za małe, zbyt wąskie. Czy naprawdę aż tyle potrzebujemy do codziennego godziwego życia?

Reklama

Podczas dożynek wręczone zostały odznaki honorowe „Zasłużony dla Rolnictwa”, które nadał Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Świętowanie nie mogło odbyć się bez występów scenicznych, prezentowały się gminne zespoły ludowe oraz zaproszone gwiazdy.

KSIĘŻPOL

Rolnicy z gminy Księżpol również podziękowali Bogu za łaskę plonów podczas parafialno-gminnych dożynek, które w centrum Księżpola odbyły się 30 sierpnia.

Nim rozpoczęła się uroczysta Eucharystia, na plac przy Urzędzie Gminy wszedł kolorowy i radosny dożynkowy korowód, któremu przewodzili starostowie dożynek, niosący chleb z tegorocznych zbóż i świeże owoce oraz miód. Za nimi podążały delegacje poszczególnych miejscowości, niosąc do ołtarza wieńce dożynkowe oraz chleb, ciasta i owoce.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą św., której przewodniczył ks. Marian Drążek, zaś w koncelebrze modlił się także ks. Jan Pysz. – Ogromnie cieszę się, moi drodzy, waszą obecnością, która jest potwierdzeniem waszego przywiązania do pięknej polskiej tradycji. To wyraz waszej wiary i zaufania do Boga Ojca, z rąk którego otrzymujemy wszystko, co nam do życia niezbędne. Dziś razem ze swymi modlitwami chcemy Bogu Trójjedynemu ofiarować trud i pot naszej pracy i jej owoce – podkreślał ks. Marian Drążek, proboszcz parafii w Księżpolu.

Reklama

Uczestników dożynek przywitał wójt Lech Rębacz, który powiedział: – Witam wszystkich bardzo serdecznie, cieszę się, że wspólnie możemy podziękować Bogu za zebrane tegoroczne plony oraz za to, że naszych gospodarstw nie dotknęły niszczycielskie żywioły. Duża ilość delegacji wieńcowych z poszczególnych miejscowości oraz wasza obecność przyczyniają się do kultywowania obrzędów dożynkowych, mocno zakorzenionych w naszej narodowej tradycji.

BISZCZA

– Starajmy się tak postępować i tak żyć, by nikomu w naszej Ojczyźnie nie brakło dachu nad głową i chleba na stole. By nikt nie czuł się samotny i pozostawiony bez opieki – słowami Ojca Świętego Jana Pawła II rozpoczęły się 30 sierpnia dożynki gminno-parafialne w gminie Biszcza. W tradycyjne Święto Plonów uroczystą Mszę św. sprawowano w kościele parafialnym pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Biszczy. Już na wstępie do Eucharystii ks. proboszcz Stanisław Bełz podkreślał ten ogromny trud i poświęcenie, jakie rolnicy wkładają w pracę na roli, aby ziarno mogło wydać stokrotne plony. – Zgromadziliśmy się na dziękczynieniu za tegoroczne plony, za ten dar chleba, za dobrą pogodę, za to, że możemy cieszyć się, że nie nawiedziły nas straszne kataklizmy i klęski żywiołowe, a to, co zostało posiane, wydało plony. Dlatego dzisiaj chcemy Bogu za to wszystko po prostu podziękować – powiedział Ksiądz Proboszcz.

W uroczystym korowodzie z wieńcami dożynkowymi delegacje poszczególnych miejscowości z gminy Biszcza na czele z tutejszą Strażacką Orkiestrą Dętą przeszli na plac przy Remizie OSP, gdzie starostowie tegorocznych dożynek – Longina Kożuszek i Krzysztof Krzywiński – złożyli na ręce proboszcza i wójta dary ołtarza w postaci tradycyjnego bochenka chleba dożynkowego, zaś wójt gminy zapewniał, że będzie ten chleb dzielił godnie i sprawiedliwie.

W dalszej części wydarzenia można było podziwiać niezwykły, barwny i humorystyczny korowód dożynkowy, przygotowany przez młodzież KSM działającą przy parafii w Biszczy. Przed zgromadzoną licznie publicznością wystąpiła również orkiestra dęta i lokalne zespoły śpiewacze.

2015-09-17 13:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dożynkowe dziękczynienie w Pyrzycach

Niedziela szczecińsko-kamieńska 36/2013, str. 1-3

[ TEMATY ]

dożynki

Ks. Robert Gołębiowski

Od wielu już lat piękne błonia położone tuż za kościołem Najświętszej Maryi Panny Bolesnej w Pyrzycach stają się świadkiem archidiecezjalnego dziękczynienia za tegoroczne plony. Co roku przybywają tutaj rolnicy, ogrodnicy, działkowicze, pszczelarze, leśnicy - przedstawiciele 23 dekanatów centralnych i południowych naszej zachodniopomorskiej ziemi, by uwielbiać Boga za dar Jego miłości, który został zrodzony przez ziemię i w ten sposób ofiarowany człowiekowi. Tak właśnie stało się w niedzielę 25 sierpnia, gdy po raz kolejny wielka dziękczynna modlitwa połączyła zarówno szczecińską wieś, jak i tych, którzy żyją w miastach.
CZYTAJ DALEJ

Wino św. Jana

[ TEMATY ]

św. Jan Apostoł

Kościół parafialny w Oleszycach – mal. Eugeniusz Mucha/fot. Graziako

„Wino, które pobłogosławił św. Jan, straciło swoją zabójczą moc, zatem ma ono nas uzdrawiać od zła, złości, która w nas jest i grzechu. Ma nas także zachęcać do praktykowania gorącej miłości, którą głosił św. Jan” – wyjaśnia w rozmowie z KAI ks. dr Joachim Kobienia, liturgista i sekretarz biskupa opolskiego. 27 grudnia w Kościele błogosławi się wino św. Jana.

– To bardzo stara tradycja Kościoła, sięgająca czasów średniowiecza. Związana jest z pewną legendą, według której św. Jan miał pobłogosławić kielich zatrutego wina. Wersje tego przekazu są różne. Jedna mówi, że to cesarz Domicjan, który wezwał apostoła do Rzymu, by tam go zgładzić, podał mu kielich zatrutego wina. Św. Jan pobłogosławił go, a kielich się rozpadł.
CZYTAJ DALEJ

Małopolskie: Znaleziono ciało proboszcza na plebanii

2024-12-27 21:16

[ TEMATY ]

śmierć

śmierć kapłana

Karol Porwich/Niedziela

Tragiczne wieści spadły na wiernych parafii w Pisarzowej (woj. małopolskie). W czwartek rano ks. Andrzej Bąk nie pojawił się na porannej Mszy św. w kościele co wywołało zdziwienie wiernych, którzy wezwali strażaków, by sprawdzić czy coś się stało. Na plebanii znaleziono ciało proboszcza. Ksiądz proboszcz miał 63 lata - informuje TV Republika.

W dniu 26 grudnia 2024 roku zmarł śp. Ks. Andrzej Bąk – proboszcz parafii Pisarzowa. Wprowadzenie ciała śp. Księdza Andrzeja do kościoła parafialnego w Pisarzowej w niedzielę (29 grudnia) o godz. 15.00. Msza święta pogrzebowa w kościele parafialnym w Pisarzowej w poniedziałek (30 grudnia) o godz. 11.00, a następnie ciało śp. Księdza Andrzeja zostanie złożone na cmentarzu parafialnym w Przybysławicach.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję