Reklama

Aspekty

Odznaczenia diecezjalne

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W uroczystość poświęcenia kościoła katedralnego w Gorzowie 9 września bp Stefan Regmunt odznaczył diecezjan wyróżniających się szczególnym oddaniem i zaangażowaniem w życie Kościoła. W tym roku do grona zasłużonych dla diecezji zielonogórsko-gorzowskiej dołączyli:

Eugeniusz Derlatka
urodzony 1 stycznia 1947 r. w Rozłogach; pochodzi z parafii pw. św. Stanisława Kostki w Sulechowie. Od powstania parafii zaangażowany w tworzenie jej struktur, przygotowanie dokumentacji budowy budynku duszpasterskiego, bezinteresownie poświęcający czas na budowie, współorganizator Mszy św. za ojczyznę, współorganizator ze śp. ks. Edwardem Koprem struktur duszpasterstwa świata pracy w ramach dekanatu, organizator pieszej pielgrzymki, współorganizator Stowarzyszenia Rodzin Katolickich przy parafii, członek parafialnej rady duszpasterskiej. Organizator wielu akcji zbierania podpisów w obronie wartości wypływających z nauczania Kościoła i broniących interesu narodu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wanda Dzikowska
urodzona 2 sierpnia 1948 r. w Podlegórzu; pochodzi z parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Zielonej Górze. Pani Wanda prowadzi wzorowe życie religijne i jest zaangażowana we wspólnocie parafialnej. Przez wiele lat pracowała na rzecz wspólnoty diecezjalnej.

Wiesława Grabara
urodzona 14 sierpnia 1955 r. w Ługach; pochodzi z parafii św. Wawrzyńca w Ługach. Pani Wiesława od 25 lat zajmuje się kościołem parafialnym w Ługach. Bezpłatnie z wielkim zaangażowaniem sprawuje funkcje kościelne. Animuje modlitwę różańcową w październiku i nabożeństwa Drogi Krzyżowej w Wielkim Poście.
Należy do parafialnej rady ekonomicznej.
Jest członkiem PZC.

Grażyna Izydorczyk
urodzona 6 września 1961 r. w Kożuchowie; mieszka w Zamysłowie, w parafii pw. św. Marii Magdaleny w Zamysłowie obsługiwanej przez parafię pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Szlichtyngowej. Od blisko 20 lat pani Grażyna opiekuje się kościołem w Zamysłowie. Dba o jego wygląd i czystość. Jest osobą głęboko wierzącą i praktykującą.

Reklama

Irena Jurkowska
urodzona 29 września 1964 r. w Głogowie; pochodzi z parafii św. Jakuba Apostoła w Jakubowie. Od 10 lat opiekuje się kościołem w Jakubowie. Należy do grona osób przygotowujących uroczystości w sanktuarium, zajmując się dekoracjami świątyni. Należy do rady parafialnej, a także Stowarzyszenia Bractwa św. Jakuba Starszego Apostoła w Jakubowie. Daje świadectwo swoim życiem małżeńskim, rodzinnym, społecznym i religijnym.

Witold Waldemar Kasner
urodzony 25 października 1949 r. w Zielonej Górze; pochodzi z Zielonej Góry, z parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Prowadzi wzorowe życie religijne i jest zaangażowany w parafię. Pracuje z oddaniem na rzecz wspólnoty diecezjalnej.

Wanda Kędziora
urodzona 21 listopada 1937 r. w Garzynie; pochodzi z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Szlichtyngowej. Przez wiele lat najpierw opiekowała się kaplicą jako kościelna, a po odbudowie kościoła wciąż sumiennie się nim opiekuje. Jest osobą oddaną Kościołowi, codziennie uczestniczy w Mszy św. Jest osobą głęboko wierzącą i praktykującą.

Ludwik Kubiak
urodził się 27 kwietnia 1937 r. w Gorzeniu; pochodzi z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Bobowicku. W 1985 r. po decyzji o utworzeniu nowej parafii w Bobowicku pan Kubiak był bardzo oddany i z dużym zaangażowaniem pracował na rzecz wspólnoty parafialnej. Do chwili obecnej udziela się przy parafii i szczególnie zajmuje się pracami gospodarczymi. Aktywnie uczestniczy w parafialnych i diecezjalnych wydarzeniach religijnych.

Henryk Nowak
urodził się 6 stycznia 1948 r. w miejscowości Kotowo w Wielkopolsce; pochodzi z Bobowicka, z parafii pw. Miłosierdzia Bożego. Mieszka w Żółwinie. Jest ministrantem od 60 lat. Czynnie zaangażowany w życie Kościoła w Bobowicku i Żółwinie. Od 2004 r., od kiedy rozpoczęto budowę świątyni w Żółwinie, z wielkim zaangażowaniem włączył się w to dzieło.

Reklama

S. Barbara Czerwik SJK
urodzona 20 maja 1964 r. w Wodzisławiu; pracuje obecnie w Wyższym Seminarium Duchownym w Paradyżu. Od 1991 r. służy ofiarnie wspólnocie seminaryjnej, pracując w kuchni. Przykład poświęcenia i zaangażowania dla dobra drugiego człowieka.

Władysław Skręty
urodził się 3 sierpnia 1933 r. w Brodach k. Nowego Tomyśla; pochodzi z Krosna Odrzańskiego, z parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej. Wieloletni chórzysta i dyrygent chóru przy parafii pw. św. Jadwigi w Krośnie Odrzańskim. Praca pana Władysława jest społeczna. Jest człowiekiem o uznanym autorytecie jako nauczyciel, pedagog i społecznik.

Teresa Sokulska
urodziła się 7 lutego 1971 r. w Górkach Noteckich; pochodzi z Górek Noteckich, z parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Od 20 lat prowadzi scholę parafialną, w której przez te lata było zaangażowanych ok. 90 osób. Bardzo zaangażowana w życie Kościoła. Uczestniczka licznych pielgrzymek i warsztatów muzycznych.

Janina Szkudlarek
urodzona 4 czerwca 1942 r. w Załawie; pochodzi ze Szlichtyngowej, z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Od wielu lat bezinteresownie opiekowała się najpierw kaplicą, a później kościołem. Jest osobą głęboko wierzącą i praktykującą.

2015-09-10 09:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odznaczeni kapłani z Mistrzejowic

W czwartek 5 października w kościele św. Maksymiliana w Krakowie – Mistrzejowicach koncelebrowana była Msza św. w intencji Ojczyzny, której przewodniczył Metropolita krakowski arb Marek Jędraszewskiego. Po Eucharystii w dolnym kościele mistrzejowickiej świątyni odbyła się niecodzienna uroczystość nadania państwowych odznaczeń przez Podsekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP - Wojciecha Kolarskiego.

Miejsce nie było przypadkowe, bo właśnie w tym tzw. „kościele solidarnościowym” odprawiane były i są do dzisiaj w każdy pierwszy czwartek miesiąca słynne „Msze za Ojczyznę”, w których uczestniczył m.in. bł. ks. Jerzy Popiełuszko. Pośmiertnie odznaczeniami nadanymi przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę uhonorowani zostali Sługa Boży Ks. Józef Kurzeja - Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski oraz a ks. Mikołaj Kuczkowski - Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Ponadto, za szczególne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce odznaczono jeszcze Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski Stanisława Zająca, a Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski - Zbigniewa Bielawskiego i Halinę Smagowicz.

CZYTAJ DALEJ

Szkaplerz „kołem ratunkowym”

Szkaplerz to najpopularniejsza obok Różańca świętego forma pobożności maryjnej. Historia szkaplerza sięga góry Karmel w Ziemi Świętej, kiedy to duchowi synowie proroka Eliasza prowadzili tam życie modlitewne. Było to w XII wieku. Z powodu prześladowań ze strony Saracenów bracia Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel przenieśli się do Europy i dali początek zakonowi zwanemu karmelitańskim.
W południowej Anglii w Cambridge mieszkał pewien bogobojny człowiek - Szymon Stock, generał zakonu, który dostrzegając grożące zakonowi niebezpieczeństwa, modlił się gorliwie i błagał Maryję, Najświętszą Dziewicę, o pomoc. Pewnej nocy, z 15 na 16 lipca 1251 r., ukazała mu się Najświętsza Panienka w otoczeniu aniołów. Szymon otrzymał od Maryi brązowy szkaplerz i usłyszał słowa: „Przyjmij, Synu najmilszy, szkaplerz Twego zakonu jako znak mego braterstwa, przywilej dla Ciebie i wszystkich karmelitów. Kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego. Oto znak zbawienia, ratunek w niebezpieczeństwach, przymierze pokoju i wiecznego zobowiązania”. Od tamtej pory karmelici noszą szkaplerz, czyli dwa prostokątne skrawki wełnianego sukna z naszytymi wyobrażeniami Matki Bożej Szkaplerznej i Najświętszego Serca Pana Jezusa, połączone tasiemkami. Słowo „szkaplerz” pochodzi od łacińskiego słowa „scapulae” (plecy, barki) i oznacza szatę, która okrywa plecy i piersi. Papież Pius X w 1910 r. zezwolił na zastąpienie szkaplerza medalikiem szkaplerznym.
Do wielkiej Rodziny Karmelitańskiej chcieli przynależeć wielcy tego świata - królowie, książęta, możnowładcy, ale i zwykli, prości ludzie. Dzięki papieżowi Janowi XXII - temu samemu, który wprowadził święto Trójcy Świętej i wyraził zgodę na koronację Władysława Łokietka - szkaplerz stał się powszechny. Papież miał objawienia. Matka Boża przyrzekła szczególne łaski noszącym pobożnie szkaplerz karmelitański. A Ojciec Święty ogłosił te łaski światu chrześcijańskiemu bullą „Sabbatina” z dnia 3 marca 1322 r. Bulla mówiła o tzw. przywileju sobotnim. Szczególne prawo do pomocy ze strony Maryi w życiu, śmierci i po śmierci mają ci, którzy noszą szkaplerz. Jest to niejako suknia Maryi, czyli znak i nieomylne zapewnienie macierzyńskiej opieki Matki Bożej. Kto nosi szkaplerz karmelitański, ten otrzymuje obietnicę, że dusza jego wkrótce po śmierci będzie wyzwolona z czyśćca. Stanie się to w pierwszą sobotę miesiąca po śmierci. Oczywiście, pod warunkiem, że ta osoba nosiła szkaplerz w należytym duchu i żyła prawdziwie po chrześcijańsku, zachowała czystość według stanu i modliła się modlitwą Kościoła.
Jan Paweł II pisał do przełożonych generalnych Zakonu Braci NMP z Góry Karmel i Zakonu Braci Bosych NMP z Góry Karmel, że w znaku szkaplerza zawiera się sugestywna synteza maryjnej duchowości, która ożywia pobożność ludzi wierzących, pobudzając ich wrażliwość na pełną miłości obecność Maryi Panny Matki w ich życiu. „Szkaplerz w istocie jest «habitem» - podkreślał Ojciec Święty. - Ten, kto go przyjmuje, zostaje włączony lub stowarzyszony w mniej lub więcej ścisłym stopniu z zakonem Karmelu, poświęconym służbie Matki Najświętszej dla dobra całego Kościoła. Ten, kto przywdziewa szkaplerz, zostaje wprowadzony do ziemi Karmelu, aby «spożywać jej owoce i jej zasoby» (por. Jr 2, 7) oraz doświadczać słodkiej i macierzyńskiej obecności Maryi w codziennym trudzie, by wewnętrznie się przyoblekać w Jezusa Chrystusa i ukazywać Jego życie w samym sobie dla dobra Kościoła i całej ludzkości” (por. Formuła nałożenia szkaplerza).
Papież Polak od wczesnych lat młodości nosił ten znak Maryi. I zawsze zaznaczał, jak ważny w jego życiu był czas, gdy uczęszczał do kościoła na Górce (Karmelitów) w Wadowicach. Szkaplerz przyjęty z rąk o. Sylwestra nosił do końca życia. (Szkaplerz św. Jana Pawła II znajduje się w klasztorze Karmelitów w Wadowicach.) W orędziu z okazji jubileuszu 750-lecia szkaplerza karmelitańskiego pisał, że szkaplerz „staje się znakiem przymierza i wzajemnej komunii między Maryją i wiernymi, a w rezultacie konkretnym sposobem zrozumienia słów Jezusa na krzyżu do Jana, któremu powierzył swą Matkę i naszą duchową Matkę”.
Matka Boża, kończąc swe objawienia w Lourdes i w Fatimie, ukazała się w szatach karmelitańskich jako Matka Boża Szkaplerzna. Wszystkie osoby noszące szkaplerz karmelitański mają udział w duchowych dobrach zakonu karmelitańskiego. Ten, kto go przyjmuje, zostaje na mocy jego przyjęcia związany mniej lub bardziej ściśle z zakonem karmelitańskim. Rodzinę Karmelu tworzą następujące kręgi osób: zakonnicy i zakonnice, Karmelitańskie Instytuty Życia Konsekrowanego, Świecki Zakon Karmelitów Bosych (dawniej zwany Trzecim Zakonem), Bractwa Szkaplerzne (erygowane), osoby, które przyjęły szkaplerz i żyją jego duchowością w różnych formach zrzeszania się (wspólnoty lub grupy szkaplerzne) oraz osoby, które przyjęły szkaplerz i żyją jego duchowością, ale bez żadnej formy zrzeszania się. Do obowiązków należących do Bractwa Szkaplerznego należy: przyjąć szkaplerz karmelitański z rąk kapłana; wpisać się do księgi Bractwa Szkaplerznego; w dzień i w nocy nosić na sobie szkaplerz; odmawiać codziennie modlitwę zaznaczoną w dniu przyjęcia do Bractwa; naśladować cnoty Matki Najświętszej i szerzyć Jej cześć.

Modlitwa do Matki Bożej Szkaplerznej

O najwspanialsza Królowo nieba i ziemi! Orędowniczko Szkaplerza świętego! Matko Boga! Oto ja, Twoje dziecko, wznoszę do Ciebie błagalne ręce i z głębi serca wołam do Ciebie: Królowo Szkaplerza, ratuj mnie, bo w Tobie cała moja nadzieja.
Jeśli Ty mnie nie wysłuchasz, do kogóż mam się udać?
Wiem, o dobra Matko, że Serce Twoje wzruszy się moim błaganiem i wysłuchasz mnie w moich potrzebach, gdyż Wszechmoc Boża spoczywa w Twoich rękach, a użyć jej możesz według upodobania.
Od wieków tak czczona, najszlachetniejsza Pocieszycielko utrapionych, powstań i swą potężną mocą rozprosz cierpienie, ulecz, uspokój mą zbolałą duszę, o Matko pełna litości! Ja wdzięcznym sercem wielbić Cię będę aż do śmierci. Na twoją chwałę w Szkaplerzu świętym żyć i umierać pragnę. Amen.

CZYTAJ DALEJ

Działania organów ścigania wobec 2 duchownych po zawiadomieniu przez władze kościelne

2024-07-16 15:01

[ TEMATY ]

wykorzystywanie

Adobe Stock

Sąd Rejonowy w Zamościu zdecydował we wtorek o tymczasowym aresztowaniu b. dyrektora Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży (ŚDM) i b. diecezjalnego duszpasterza akademickiego w Radomiu, ks. Mariusza W. Kapłan usłyszał zarzuty związane z wykorzystywaniem seksualnym młodych kobiet. Proces zakonnika o. Polikarpa N., oskarżonego przez prokuraturę o przestępstwa o charakterze seksualnym wobec małoletnich, rozpoczął się we wtorek przed Sądem Okręgowym w Elblągu. Postępowanie toczy się za zamkniętymi drzwiami - poinformował Sąd Okręgowy w Elblągu. Działania organów ścigania wobec tych 2 duchownych toczą się po zawiadomieniu przez władze kościelne.

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Zamościu Rafał Kawalec poinformował PAP, że śledczy w poniedziałek złożyli wniosek o tymczasowe aresztowanie Mariusza W., a we wtorek rano sąd podjął decyzję o zastosowaniu tego środka zapobiegawczego. Kapłan trafi do tymczasowego aresztu na trzy miesiące.

Prokuratura apeluje o zgłaszanie się ewentualnych innych osób pokrzywdzonych przez ks. W., które do tej pory nie zdecydowały się na ten krok.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję