Reklama

Niedziela Małopolska

Nakarmić pielgrzymów

Organizacja Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 r. to nie lada wyzwanie, zarówno duchowe, jak i logistyczne. Wśród tematów, z jakimi muszą zmierzyć się organizatorzy wydarzenia, jest wyżywienie pielgrzymów, którzy przyjadą do Krakowa na spotkanie z Ojcem Świętym. Z Sabiną Michalską, koordynatorem ds. wyżywienia z Komitetu Organizacyjnego ŚDM rozmawia Agnieszka Konik-Korn

Niedziela małopolska 35/2015, str. 5

[ TEMATY ]

Światowe Dni Młodzieży

Archiwum Sabiny Michalskiej

Sabina Michalska

Sabina Michalska

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

AGNIESZKA KONIK-KORN: – Temat wyżywienia pielgrzymów, których liczbę szacuje się na ok. 2 mln osób, to ogromne przedsięwzięcie. W jaki sposób uczestnicy ŚDM będą mieli zapewnione wyżywienie przez cały czas trwania wydarzenia?

SABINA MICHALSKA: – To prawda, że organizacja Światowych Dni Młodzieży jest olbrzymim przedsięwzięciem logistycznym. Jednym z zadań jest przygotowanie wyżywienia dla pielgrzymów. Wszyscy pielgrzymi, którzy, rejestrując się, wybiorą opcję pakietu z wyżywieniem, otrzymają talony na posiłki. Talony będzie można wymienić na jedzenie w specjalnie oznaczonych punktach. Baza tych miejsc będzie dostępna dla pielgrzymów w aplikacji mobilnej, którą dostaną w swoim pakiecie pielgrzyma.

– Czy pielgrzymi będą mieli zapewnione posiłki tylko w czasie spotkania z Ojcem Świętym na Campus Misericordiae, czy także podczas dni przygotowania?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Ilość talonów żywieniowych, jakie dostaje pielgrzym, zależy od wyboru opcji pakietu przy rejestracji. Wersja B obejmuje okres od piątku do niedzieli, ale wersja A jest większa – to czas od poniedziałku 25 lipca do niedzieli 31 lipca. Jest też możliwość wersji „z plusem”, która przedłuża o jeden dzień pielgrzymowi wszystkie świadczenia z danego pakietu, w tym wyżywienie.

Reklama

– Jakie są potrzeby i oczekiwania organizatorów w kwestii wyżywienia pielgrzymów? Czy propozycja współpracy w tym zakresie skierowana jest wyłącznie do restauratorów, czy także osób prywatnych?

– Potrzeby są bardzo duże. Szacujemy, że przybędzie do Krakowa na kulminacyjne wydarzenia ok. 2 mln osób. Mamy nadzieję na współpracę z lokalnymi restauracjami, właścicielami jadłodajni, barów, stołówek itp. Chętnych gastronomów zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej i wypełnienia deklaracji udziału w programie żywienia. Spotkanie młodych jest wydarzeniem religijnym i przeżyciem duchowym, ale też, szczególnie dla osób z odległych zakątków świata, jest to okazja do poznania Polski, naszej kultury, tradycji i kuchni narodowej. Dla przedsiębiorców stanowi to możliwość rozwoju i wypromowania swoich lokali. Do rodzin, u których nocują pielgrzymi, zwracamy się z prośbą o ugoszczenie ich śniadaniem.

– Czy, podobnie jak miało to miejsce podczas innych spotkań z Ojcem Świętym, pielgrzymi otrzymają pakiety z takim samym prowiantem, czy każdy rejon będzie oferował inne produkty?

– Pielgrzymi dostają pakiet suchego prowiantu przed sobotnio-niedzielnym czuwaniem na Campus Misericordiae. Staramy się, aby każdy był taki sam. Jeśli chodzi o miejsca, które będą realizować talony żywieniowe, to każdy punkt może pochwalić się własną inicjatywą i pysznościami zachęcać pielgrzymów do odwiedzenia właśnie swojego lokalu.

– Czy podjęcie współpracy z Komitetem Organizacyjnym ŚDM wiąże się dla restauratorów z jakimiś kosztami?

Reklama

– Jedynym kosztem jest wykup sublicencji. Lokal dostanie naklejkę – oznakowanie, które będzie informowało pielgrzyma, że w danym miejscu jest możliwość wymiany talonu na ciepły posiłek.

– Czy podjęli już Państwo współpracę z jakimiś restauratorami?

– W tym momencie zbieramy oferty, we wrześniu będziemy organizować spotkania informacyjne. Wszystkich chętnych zapraszamy do kontaktu z Komitetem Organizacyjnym.

– Młodzież, która przyjedzie na spotkanie z Ojcem Świętym, będzie przebywać w różnych miejscach Polski już od 25 lipca 2016 r. Czy temat wyżywienia dotyczy wyłącznie rejonu Krakowa i okolic, czy terenu całej Polski – tam, gdzie będą przebywali w tych dniach pielgrzymi?

– Program Żywienia Pielgrzymów maksymalnie obejmuje okres od 25 lipca do 1 sierpnia 2016 r. Teren, który jest objęty programem, jest tożsamy z obszarem zakwaterowania pielgrzymów.

– Co trzeba zrobić, będąc restauratorem, aby dołączyć do przygotowań?

– Trzeba chcieć! A jeśli ktoś się zdecyduje, wówczas należy wypełnić deklarację na stronie internetowej Światowych Dni Młodzieży w zakładce „Wyżywienie”.

Dodatkowe informacje można uzyskać: mejlowo: wyzywienie@krakow2016.com; telefonicznie: Sabina Michalska, tel. +48 511 985 648; osobiście, odwiedzając siedzibę Komitetu Organizacyjnego ŚDM w Krakowie przy ul. Kanoniczej 18.

2015-08-27 12:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Idźcie bez obaw, aby służyć”

Cała Polska z przejęciem oglądała spotkanie papieża Franciszka z trzymilionowym tłumem młodych na Copacabana w Rio. Niektórym nawet dane było być blisko Ojca Świętego i doświadczać symfonii bodźców, pobudzających wiarę. Tak umocniona wiara nie może zostać ukryta, należy się nią podzielić. Jak mówi św. Paweł: „Nie możemy nie mówić o tym, cośmy widzieli i słyszeli”. Dzielić się wiarą na łamach naszej gazety będą trzy osoby z jednej ze wspólnot Drogi Neokatechumenalnej w Sokołowie Podlaskim: Ula, Marcin i Grzegorz, którzy byli ewangelizatorami na ŚDM w Rio

Dla Uli ten wyjazd był zawołaniem. Kapłan w jej wspólnocie zapytał, czy nie zechciałaby pojechać. Oczywiście chciała, ale przecież to tyle pieniędzy! „To nie jest kwestia pieniędzy, to kwestia wiary” - usłyszała. Od tej rozmowy wszystko Pan Bóg tak poukładał, że miała skąd wziąć pieniądze i mogła polecieć do Rio. „Najtrudniejsza dla mnie była bariera językowa. W Brazylii mówi się po portugalsku, angielski jest rzadkością - opowiadała. - Pamiętam, że pierwsze noce byliśmy zakwaterowali w favelach - tamtejszych slamsach, u pewnej Murzynki. Doświadczyłam wtedy, jak wielką cierpliwość ma do nas Bóg. Nie umieliśmy się porozumieć z tą kobietą, a ona nam z wielką miłością i cierpliwością po kilka razy tłumaczyła po swojemu to, o co jej chodziło. Bóg też czasami tak do nas na różne sposoby przemawia, byśmy zrozumieli - dodała. - Doświadczałam także służby ludzi w prostych gestach. Choć byli biedni, to dzielili się tym, co mieli. Pamiętam, że któregoś ranka, gdy już byliśmy na plaży, na spotkaniu z Ojcem Świętym, bardzo chciało mi się kawy. Nagle ktoś przynosi termos - obcy człowiek i częstuje nas kawą. Pamiętam także ewangelizację na uniwersytecie. Tańczyliśmy, śpiewaliśmy, mówiliśmy świadectwa. Rektor uczelni był tak poruszony tym spotkaniem, że przeznaczył godzinę tygodniowo na zajęcia dla studentów z księdzem. Bardzo poruszała mnie wiara tamtych ludzi, którzy z nami wychodzili przed domy, wspólnie się modlili, okazywali tyle miłości” - dodała na koniec.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: szereg ważnych audiencji Ojca Świętego

2026-06-25 13:19

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

PAP/EPA/RICCARDO ANTIMIANI

Leon XIV przyjął już szereg ważnych osobistości, w tym nuncjusza apostolskiego na Ukrainie, a po południu przyjmie biskupów Bangladeszu oraz uda się do Sekretariatu Generalnego Synodu - informuje Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

- kardynała Víctora Manuela Fernándeza, prefekta Dykasterii do spraw Nauki Wiary;
CZYTAJ DALEJ

Rozważania na niedzielę: Możesz przegapić Boga, jeśli zapomnisz tej rzeczy

2026-06-26 10:34

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

Mat.prasowy

A co, jeśli Bóg przychodzi inaczej, niż się spodziewasz? Nie zawsze w wielkim znaku, nie zawsze w spektakularnym cudzie, ale czasem w drugim człowieku, który puka do drzwi twojego życia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję