Reklama

Niedziela Lubelska

W dżungli życia

Niedziela lubelska 30/2015, str. 8

[ TEMATY ]

oratorium

Archiwum sióstr dominikanek

Dzięki zaangażowaniu sióstr z wypoczynku skorzystało pół setki dzieci

Dzięki zaangażowaniu sióstr z wypoczynku skorzystało pół setki dzieci

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Siostry dominikanki z ul. Lawendowej w Lublinie zorganizowały letnie oratorium. W dniach 29 czerwca – 10 lipca uczestniczyło w nim 50 dzieci. Przebywały one pod opieką sióstr oraz animatorek – dziewcząt ze scholi parafialnej: Dominiki, Klaudii, Patrycji i Anny oraz wolontariuszy: Joanny, Krzysztofa i Mateusza.

Reklama

Dwutygodniowe półkolonie zostały przygotowane w oparciu o fabułę „Księgi dżungli” autorstwa angielskiego pisarza Rudyarda Kiplinga. „Księga dżungli” to jedna z nielicznych powieści, która opisuje świat zwierząt w sposób zrozumiały dla najmłodszych. Na jej kanwie zostały przygotowane codzienne zajęcia w oratorium. Dzieci poznały bohaterów powieści i ich losy nie tylko dzięki lekturze, ale także poprzez wykonywanie prac tematycznych, naukę piosenek i zabawy. Wiele sytuacji z książki zostało odniesionych do codziennego życia ludzi, np. wychodząc od praw dżungli, dzieci układały regulamin oratorium. W kolejnych dniach zostały omówione prawa człowieka i prawa Boże – czyli Dekalog i przykazania miłości Boga i bliźniego. Dzieci podjęły także temat miłości nieprzyjaciół. Centralnym wydarzeniem wakacyjnych spotkań było przyjęcie Jezusa jako Pana i Zbawiciela. Na zakończenie oratorium proboszcz parafii pw. św. Stanisława w Lublinie, ks. Eugeniusz Zarębiński, w zakonnej kaplicy odprawił dziękczynną Mszę św. Uczestniczyli w niej również rodzice i dziadkowie, dla których uczestnicy kolonii przygotowali część artystyczną. Montaż słowno-muzyczny pt. „Nasze prawa ważna sprawa” przeplatany był piosenkami, ze szczególnym zaakcentowaniem pieśni o miłosierdziu – hymnu Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Cieszymy się bardzo, że dopisała nam pogoda i mogliśmy realizować program w plenerze; były gry i zabawy z wodą, tory przeszkód oraz hartowanie ducha w pobliskim lasku. Myśląc o scenerii dżungli, mogliśmy choć trochę podziwiać barwy i potęgę lasu; odczuwać ciszę i spokój, oddychać świeżym powietrzem. Na dzieci czekały przygotowane przez animatorów tematyczne zabawy ruchowe i drużynowe, których finałem było samodzielne zbudowanie szałasu. W naszym programie znalazł się czas na wyjścia do kina i na ciekawe zajęcia plastyczne i kulinarne. Na skosztowanie sałatek i koktajli zostali zaproszeni kapłani z naszej parafii. Nie zabrakło również zabawy terenowej podsumowującej wiedzę na temat tegorocznego oratorium – opowiadają siostry.

Wielką pomoc i hojne serce organizatorom półkolonii okazali ludzie dobrej woli, przede wszystkim proboszcz ks. Eugeniusz Zarębiński, a także rodziny z parafii i animatorzy – wolontariusze. Dzięki nim dzieci skorzystały z wielu atrakcji, spędziły miło czas i mogły otrzymać cenne nagrody. Za serce i materialne wsparcie dzieci siostry dziękowały uśmiechem i modlitwą.

2015-07-23 13:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oratorium u dominikanek

Niedziela lubelska 31/2017, str. 2

[ TEMATY ]

oratorium

Archiwum zgromadzenia

Idźcie i głoście z Maryją – pod takim hasłem w dniach 28 czerwca – 7 lipca odbyło się letnie oratorium dla dzieci, zorganizowane przez siostry dominikanki z ul. Lawendowej w Lublinie. Przez 2 tygodnie ok. 50 dzieci przebywało pod opieką sióstr oraz animatorek – dziewcząt z parafii pw. św. Stanisława: Klaudii, Dominiki, Patrycji, Ani, Anki, Krysi i Izy. Nawiązując do jubileuszu 100-lecia objawień Matki Bożej w Fatimie, podczas kolonii został zrealizowany program wychowawczo-rekreacyjny, przygotowany na podstawie materiałów pt. „Znaki Fatimskie”, jakie ukazały się w wydawnictwie „Promyczek”. Uczestnicy zostali podzieleni na trzy legiony: Łucji, Hiacynty i Franciszka, i wraz z dziećmi z Fatimy poznawali wydarzenia sprzed stu lat. Podczas pracy w grupach dzieci m.in. pisały SMS-y do przyjaciół, zachęcając ich do zostania pomocnikiem Maryi, układały modlitwy oraz przygotowywały prace plastyczne. Integrując się z podopiecznymi Środowiskowego Domu Samopomocy „Benjamin”, uczestnicy oratorium przygotowali konkurs na wzór popularnego programu „Mam talent”. Nie zabrakło też czasu na spotkania z gośćmi: proboszczem ks. Eugeniuszem Zarębińskim, o. Pawłem Mazurkiem ze Zgromadzenia Misjonarzy Afryki, przedstawicielami Legionu Maryi, dominikanką s. Lidią, alumnem z Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie oraz skautami ze Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego „Zawisza”. Goście podzielili się z dziećmi doświadczeniem swojej pracy ze zwróceniem szczególnej uwagi na znaczenie czynienia dobra i siłę modlitwy różańcowej. W ramach rekreacji odbyły się liczne warsztaty artystyczne i kulinarne oraz zawody sportowe. W ostatnim dniu półkolonii dzieci uczestniczyły w pielgrzymce do sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Górkach k. Garwolina, gdzie zawierzyły swoje życie Maryi. Podczas wyjazdu był też czas na zwiedzanie Dęblina z Muzeum Sił Powietrznych oraz nadwiślańskiej miejscowości Gołąb, gdzie znajduje się domek loretański, kopia domu Najświętszej Maryi Panny. Na pamiątkę uczestnictwa w wakacjach z Bogiem wszyscy otrzymali grę planszową „Znaki fatimskie”. Dzięki wielkiej życzliwości wielu osób, w tym darczyńców i wolontariuszy, w parafii św. Stanisława w Lublinie zostało zorganizowane kolejne dzieło ewangelizacyjne.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2026 r.

[ TEMATY ]

zmiany kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

2026 rok przynosi zmiany personalne wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.
CZYTAJ DALEJ

Ksiądz Padre Guilherme o hejcie na swój temat: Gdy pojawia się coś nietypowego, wiele osób mówi, że ksiądz nie powinien tego robić

2026-06-22 13:45

[ TEMATY ]

ksiądz Guilherme Peixoto

Padre Guilherme

Mat.prasowy

Padre Guilherme

Padre Guilherme

"Wiele osób mówi, że to nie jest dobre" - przyznaje ks. Padre Guilherme, po zejściu ze sceny swojego pierwszego koncertu w Polsce. Duchowny był gościem programu "halo tu polsat".

Padre Guilherme, czyli Guilherme Peixoto, to portugalski ksiądz katolicki i DJ, który łączy muzykę elektroniczną z przekazem religijnym. Ma 51 lat, święcenia kapłańskie przyjął w 1999 roku, a jego droga do DJ-ingu zaczęła się od organizowania wydarzeń muzycznych, które miały pomóc w utrzymaniu i remontach parafii.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję