Finanse
Grecja pierwszym uprzemysłowionym bankrutem w historii
W referendum 61 proc. Greków opowiedziało się za nieprzyjmowaniem warunków pomocy wyznaczonych przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Europejski Bank Centralny i Komisję Europejską. Wierzyciele domagali się od Grecji poważnych cięć budżetowych. Po ogłoszeniu wyników na placu Syntagma w Atenach odbyła się radosna manifestacja. Przedstawiciele Unii Europejskiej zapowiadali jednak przed referendum, że niezależnie od jego wyniku warunki spłaty dotychczasowego zadłużenia nie będą renegocjowane. Kierownictwo eurogrupy deklarowało z kolei, że w razie nieprzyjęcia warunków Grecja może zostać wykluczona ze strefy euro.
Na kilka dni przed głosowaniem minął termin wpłaty przez Ateny Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu raty długu, wynoszącej 1,6 mld euro. Grecja tego nie zrobiła. W ten sposób została pierwszym uprzemysłowionym krajem w historii, który stał się niewypłacalny wobec MFW. Do 20 lipca br. Grecy muszą zapłacić 3,5 mld euro Europejskiemu Bankowi Centralnemu.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
(BBC,Tvn24.pl, wPolityce.pl, Bankier.pl)
Terroryzm
Niespokojny ramadan
Terroryści z tzw. Państwa Islamskiego (IS) starli się z siłami zbrojnymi Egiptu na półwyspie Synaj. Według Kairu, zginęło kilkunastu żołnierzy i ponad 100 terrorystów. Egipcjanie zapowiadają nasilenie walk z dżihadystami aż do ich całkowitej likwidacji. Część półwyspu znajduje się pod kontrolą islamistów, co zagraża zarówno Egiptowi, jak i Izraelowi.
Reklama
Walkę z IS prowadzi także Tunezja. Jej władze aresztowały 12 osób podejrzanych o związek z zamachem na turystów w miejscowości Susa. 2 napastników otworzyło wówczas ogień do wypoczywających na plaży, w wyniku czego zginęło 38 osób. Policja poszukuje kolejnych 2 mężczyzn, którzy mieli przejść szkolenie terrorystyczne wspólnie z jednym z zamachowców. Władze Tunezji dokonały także zmian na stanowiskach komendantów służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo Susy, miasta Monastir oraz uchodzącego za centrum ekstremizmu w Tunezji – Kairouan.
Z kolei członkowie tzw. Państwa Islamskiego walczący w Iraku zamieścili w Internecie nagranie, na którym widać, jak demolują chrześcijańskie kościoły i kaplice w Mosulu.
(rmf.fm, lastampa.it, fronda.pl)
Ukraina
Rosyjscy generałowie dowodzący separatystami
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zidentyfikowała pięciu wysokich rangą oficerów rosyjskiej armii, dowodzących oddziałami tzw. separatystów – podała agencja Bloomberg. Są to: generał-major Oleg Cekow, były dowódca brygady zmotoryzowanej; generał-major Walerij Sołodczuk z sił powietrzno-desantowych; generał-major Siergiej Kuzowlew, weteran wojny w Czeczenii; generał-major Aleksiej Zawizion, dawny dowódca rosyjskich wojsk w Tadżykistanie, gdzie w czasie oficjalnego przyjęcia obrzucił rasistowskimi wyzwiskami czarnoskórych dyplomatów USA; i generał-major Roman Szczadrin z sił specjalnych. Razem z nimi na Ukrainie jest też płk Anatolij Barankiewicz, który w 2008 r. dowodził „separatystami” w Osetii i przedstawiał się jako Osetyniec.
(Rp.pl)
Sudan
Chrześcijanie skazani
Reklama
Rok po uwolnieniu Meriam Ibrahim dwóm kolejnym chrześcijanom grozi wyrok śmierci. Ewangeliccy pastorzy Yat Michael i Peter Yein Reith zostali aresztowani na przełomie 2014 i 2015 r., kiedy wychodzili ze spotkań modlitewnych. Amnesty International donosi, że są przetrzymywani w więzieniu o zaostrzonym rygorze, gdzie nie respektuje się ich podstawowych praw. Pastorów oskarżono o bluźnierstwo i szpiegostwo. Sąd w Chartumie uznał ich za winnych. W najbliższym czasie ma określić wymiar kary. Za zarzucane czyny mogą zostać straceni.
Katastrofa
18,7 mld dol. kary dla BP
Amerykański sąd nałożył na koncern naftowy BP karę w wysokości 18,7 mld dol. za spowodowanie katastrofy ekologicznej w 2010 r. Po wybuchu na platformie wiertniczej w Zatoce Meksykańskiej do wody wyciekło 470 mln litrów ropy naftowej. W katastrofie zginęło 11 osób.
To największa kara, jaką kiedykolwiek zasądzono firmie naftowej. Koncern BP bronił się, że wydał już 42 mld dol. na likwidację skutków katastrofy. Nie wiadomo jeszcze, ile będą go kosztować prywatne pozwy poszkodowanych.
(BBC, nbcnews.com, telewizjarepublika.pl)