ONZ
Tragiczne skutki terroryzmu
Liczba ofiar terroryzmu od roku 2000 pięciokrotnie wzrosła. Zwłaszcza w ostatnich dwóch latach nasiliło się mordowanie niewinnych ludzi przez takie ugrupowania, jak Państwo Islamskie (ISIS) czy Boko Haram w Nigerii. Dzieje się to szczególnie w pewnych regionach. W 2013 r. aż 82 proc. ofiar terrorystów było mieszkańcami zaledwie pięciu krajów: Iraku, Afganistanu, Pakistanu, Nigerii i Syrii. Te przerażające dane przytoczył stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy Biurze ONZ w Genewie abp Silvano Tomasi podczas obrad Rady Praw Człowieka ONZ nt. skutków terroryzmu. Dyplomata papieski napiętnował przede wszystkim akty terrorystyczne popełniane w imię religii i zacytował słowa papieża Franciszka, wygłoszone w styczniu br. do dyplomatów: „Fundamentalizm religijny, zanim jeszcze odrzuci istoty ludzkie, dopuszczając się straszliwych rzezi, odrzuca samego Boga, sprowadzając Go do roli jedynie pretekstu ideologicznego”.
(KAI)
Unia Europejska
W Brukseli o prześladowaniu chrześcijan na świecie
W Parlamencie Europejskim w Brukseli odbyło się seminarium poświęcone prześladowaniu chrześcijan w dzisiejszym świecie. Poza europosłami uczestniczyli w nim przedstawiciele trzech religii monoteistycznych: chrześcijaństwa, islamu i judaizmu. Wszyscy mówcy zgodnie podkreślali, że wyznawcy Chrystusa są obecnie najbardziej prześladowaną grupą religijną.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
O trzech powodach, dla których takie seminarium jest bardzo istotne, opowiedział w Radiu Watykańskim jeden z jego uczestników – ks. Andrzej Halemba z organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Po pierwsze – cała Europa powinna być zainteresowana losem chrześcijan na Bliskim Wschodzie, gdyż jest to nasza kolebka. Po drugie – są to nasi bracia i siostry, którzy niezwykle cierpią i są dyskryminowani. A po trzecie – chrześcijanie odgrywają ważną rolę dla Kościoła i społeczeństw, w których żyją. Nie możemy wyobrazić sobie, że Bliski Wschód będzie kiedyś pozbawiony chrześcijan.
(KAI)
Ukraina
Z Rzymu do Lwowa
Ekumeniczna peregrynacja kopii obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy trwała we Lwowie w dniach 28 czerwca – 5 lipca 2015 r. Obraz przybył z Rzymu ze specjalnym błogosławieństwem papieża Franciszka. Powitanie w trakcie nabożeństwa ekumenicznego w greckokatolickiej świątyni Matki Bożej Nieustającej Pomocy (dawniej Matki Bożej Śnieżnej) zgromadziło przedstawicieli Kościołów greckokatolickiego, rzymskokatolickiego, ormiańskiego oraz prawosławnego. Do rzymskokatolickiej katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny kopia obrazu przybyła z katedry ormiańskiej 30 czerwca. Jak podkreśla proboszcz – ks. prał. Jan Nikiel, katedra łacińska była odwiedzana przez chrześcijan wszystkich obrządków i wyznań przez cały dzień i całą noc. Następnego dnia po uroczystej Mszy św., której przewodniczył wikariusz generalny archidiecezji lwowskiej – ks. inf. Józef Pawliczek, ikona została przeniesiona do katedry prawosławnej.
Ks. Mariusz Krawiec SSP/Lwów
* * *
Każde życie, nawet najmniej znaczące dla ludzi, ma wieczną wartość przed oczami Boga.
Jan Paweł II
Krótko
Reklama
• Pod hasłem „Człowiek i planeta na pierwszym miejscu: musimy zmienić kierunek rozwoju” odbyła się w Rzymie międzynarodowa konferencja, zorganizowana przez Papieską Radę „Iustitia et Pax”. Próbowano odpowiedzieć na pytanie, co zrobić, aby urzeczywistnić wezwanie papieża Franciszka zawarte w jego wpisie na Twitterze z 2 lipca 2015 r. – „Wielkie wyzwanie: przestać rujnować ogród, który Bóg nam zawierzył, aby wszyscy mogli się z niego cieszyć”. Ta myśl stanowi streszczenie encykliki „Laudato si’”.
• Autonomia Palestyńska w ciągu dwóch miesięcy otworzy swą ambasadę przy Stolicy Apostolskiej – zapowiedział minister spraw zagranicznych tego kraju Riyad al-Maliki. 26 czerwca obie strony podpisały układ ogólny, regulujący zasadnicze aspekty życia i działalności Kościoła katolickiego w Palestynie. Według informacji Ambasady Palestyńskiej w Moskwie, Palestyna ma obecnie 77 zagranicznych przedstawicielstw dyplomatycznych i konsularnych na całym świecie.
• Beniamin Netanjahu – premier Izraela zapowiedział budowę muru długości 30 km wzdłuż granicy z Jordanią, na wschód od znanego kurortu Ejlat.
• Królestwo Jordanii, której większość mieszkańców wyznaje islam, proponuje wpisać na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO miejsce chrztu Jezusa w Jordanie. Spis ten liczy obecnie 1007 obiektów objętych szczególną ochroną ze względu na ich unikatową wartość dla kultury bądź przyrody.
• Raúl Castro – prezydent Kuby potwierdził w liście do prezydenta USA Baracka Obamy, że po 20 lipca Hawana i Waszyngton nawiążą stosunki dyplomatyczne oraz otworzą stałe przedstawicielstwa dyplomatyczne w obu krajach. Rząd kubański domaga się jednocześnie od Amerykanów zadośćuczynienia za szkody wyrządzone narodowi kubańskiemu.
• Z Afryki od początku tego roku przepłynęło Morzem Śródziemnym prawie 140 tys. nielegalnych imigrantów.