Wszyscy tegoroczni neoprezbiterzy pochodzą z parafii diecezji drohiczyńskiej, ukończyli Wyższe Seminarium Duchowne w Drohiczynie, a na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie obronili prace magisterskie. Są nimi: ks. Krzysztof Nagórny z parafii Domanowo, ks. Emil Skobel z parafii Rudka oraz ks. Łukasz Wojewódzki z parafii Łazówek.
Zwyczajem diecezji drohiczyńskiej, przejętym z dawnej diecezji pińskiej, jest udzielanie święceń i posług w parafiach, z których pochodzi któryś z kandydatów. Dekret święceń, udzielonych w Łazówku po raz pierwszy w historii, a także zadania stojące przed prezbiterami odczytał na początku liturgii ks. Dariusz Kucharek, ojciec duchowny WSD w Drohiczynie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Bp Pikus wśród intencji modlitewnych wspomniał również biskupa seniora Antoniego Dydycza, który tego dnia obchodził 21. rocznicę powołania go przez św. Jana Pawła II na biskupa drohiczyńskiego, a przez minione lata miał również znaczący wpływ na przygotowanie do kapłaństwa neoprezbiterów.
W homilii podkreślił on natomiast prawdę, że żaden dobry pasterz nie może być najemnikiem ani niewolnikiem. – Kapłaństwo to nie jest umowa o pracę, ale umowa o życie. Najważniejsze w niej jest umiłowanie Boga i ludzi. Kto będzie kochał Chrystusa, będzie też miłował owce – powiedział.
Ksiądz Biskup podziękował rodzinom neoprezbiterów za tworzenie atmosfery wspierającej powołania. Wręczył uroczyście dekrety święceń i pierwsze nominacje na stanowiska wikariuszy: ks. Krzysztofowi Nagórnemu do parafii pw. św. Piotra Alkantary i św. Antoniego z Padwy w Węgrowie, ks. Emilowi Skoblowi do parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Węgrowie, a ks. Łukaszowi Wojewódzkiemu do parafii pw. Matki Bożej z Góry Karmel w Bielsku Podlaskim. Ks. Łukasz Wojewódzki podziękował w imieniu wszystkich za udzielenie święceń, bp. Tadeuszowi oraz wszystkim wspierającym ich na drodze do kapłaństwa.
Zabierając głos, rektor WSD w Drohiczynie ks. Tadeusz Syczewski podziękował również parafii Łazówek z obecnym proboszczem ks. Robertem Krasowskim i jego poprzednikiem ks. Dariuszem Kujawą za przygotowanie i zaproszenie na uroczystość. Przybyli na nią kapłani z różnych diecezji w Polsce, a także z Włoch i Kamerunu, zakonnicy, siostry zakonne, rodziny, przyjaciele oraz miejscowi parafianie. Neoprezbiterzy zaplanowali Msze św. prymicyjne w swoich rodzinnych parafiach: Dołubowie, Rudce i Łazówku na niedzielę 21 czerwca.