Oświadczenie Prezydium Episkopatu Polski w związku z ustawą „o leczeniu niepłodności”
Prezydium Konferencji Episkopatu Polski z wielkim smutkiem i rozczarowaniem przyjmuje wynik dzisiejszego głosowania Sejmu nad rządowym projektem Ustawy o leczeniu niepłodności. W marcowym apelu biskupi wyrazili szereg zastrzeżeń do tego projektu, opierając się na wynikach naukowych badań medycznych. Prosili też o przyjęcie takiego prawa, które poprawi obecną sytuację, a nie ograniczy się do zalegalizowania bez zastrzeżeń praktyk stosowanych w klinikach in vitro. Biskupi wskazali wówczas, w jakich sprawach rządowy projekt winien zostać poprawiony, i wyliczyli osiem rozwiązań projektu, które są nie do zaakceptowania (m.in. selekcję zarodków, umożliwianie klonowania człowieka, mrożenie embrionów, a także możność powoływania do życia dzieci po śmierci dawcy komórek rozrodczych). Prezydium Episkopatu wyraziło również nadzieję na przyjęcie przez Sejm poprawek do projektu. Niestety, wszystkie zgłaszane przez posłów poprawki, mające na celu poprawę projektu, zostały odrzucone w głosowaniach.
Reklama
Posłowie popierający projekt Ustawy o leczeniu niepłodności w wersji rządowej pozostają w niezgodzie z nauczaniem papieża Franciszka, który apelował do lekarzy: „Waszym obowiązkiem jest wyrażać sprzeciw sumienia przy aborcji, in vitro i eutanazji!”. Ojciec Święty prosił, by nie eksperymentować i nie igrać z życiem człowieka. Wynikiem dzisiejszego głosowania zostały również zlekceważone oceny etyczno-moralne projektu ze strony biskupów. Ponad 260 parlamentarzystów odcięło się swoim głosem od poglądów wielu swoich wyborców.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Prezydium Episkopatu Polski wyraża nadzieję na poprawienie proponowanej ustawy w Senacie RP. Biskupi ufają, że do sumień parlamentarzystów dotrze głos nie tylko Papieża, Konferencji Episkopatu Polski, ale także organizacji rodzinnych, ruchów obrońców życia oraz specjalistów z zakresu ginekologii i położnictwa, którym drogie jest życie ludzkie.
Warszawa, 25 czerwca 2015 r.
BP KEP/Warszawa
Abp Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański, Przewodniczący KEP
Abp Marek Jędraszewski, Metropolita Łódzki, Zastępca Przewodniczącego KEP
Bp Artur G. Miziński, Sekretarz Generalny KEP
Peregrynacja
Matka Boża Częstochowska w diecezji płockiej
W Pułtusku powitano 20 czerwca kopię Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, która rozpoczęła peregrynację w diecezji płockiej. Mszy św. na Rynku w tej miejscowości przewodniczył kard. Kazimierz Nycz. W czasie uroczystości odczytane zostało błogosławieństwo Stolicy Apostolskiej. Eucharystię koncelebrowało ok. 400 duchownych, w tym ok. 30 biskupów diecezjalnych i ich delegatów, generał zakonu paulinów – o. Arnold Chrapkowski i przeor Jasnej Góry – o. Marian Waligóra.
Kard. Nycz podkreślił w homilii, że ważna jest dziś rodzina „Bogiem silna”, podobna do tej, w której wyrosła Maryja. Zwrócił uwagę, że dziś potrzeba sług, którzy usłyszą, co mówi Bóg. To samorządy, Kościół, państwo. Można bowiem mówić o swoistej „geografii biedy” w naszym kraju, której nikt nie chce zauważyć. Polska stała się też krajem „wielkiej emigracji zarobkowej”.
Reklama
Przed przybyciem obrazu prowadzona była kilkugodzinna akcja ewangelizacyjna, podczas której katechezy głosił biblista o. dr Jose Maniparambil z Indii. W pułtuskich uroczystościach uczestniczyło ok. 5 tys. wiernych. Zawieźli oni do swoich parafii symbole nawiedzenia – kaganki wiary.
(KAI)
Krótko
• Abp Celestino Migliore – nuncjusz Apostolski w Polsce otrzymał tytuł doktora honoris causa Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Uroczystość miała miejsce 30 czerwca br., podczas zakończenia roku akademickiego na tej uczelni. Laudację wygłosił ks. prof. Włodzimierz Wołyniec, rektor wrocławskiej uczelni teologicznej.
• Generał Marek Tomaszycki będzie dowódcą polskiej armii w czasie wojny. To nowe stanowisko w strukturach dowodzenia wojskiem. Osobę generała wskazał ustępujący prezydent Bronisław Komorowski.
• Radosław Sikorski nie jest już marszałkiem Sejmu. Zgodnie z zapowiedzią, złożył rezygnację. Na jego miejsce wybrano byłą rzecznik rządu Małgorzatę Kidawę-Błońską.
• Sąd Najwyższy stwierdził ważność wyborów prezydenckich. Do sądu wpłynęło 58 protestów wyborczych, z których 6 zostało uznanych za zasadne, jednak niemające wpływu na wynik.
• Poziom zanieczyszczenia wód bałtyckich cały czas wzrasta, a liczba odławianych ryb z roku na rok spada. Niekorzystnie odbija się to na gospodarce.
• Ks. dr Grzegorz Szumera, dotychczasowy duszpasterz akademicki i proboszcz personalnej parafii akademickiej pw. św. Ireneusza w Częstochowie, został nowym rektorem Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej.
• Ks. dr Jarosław Pater został nowym rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi. Dotychczas był on wykładowcą psychologii pastoralnej na tej uczelni oraz dyrektorem Wydziału Katechetycznego Kurii Metropolitalnej Łódzkiej.
• Prokuratura postawiła 41 zarzutów właścicielom spółki Amber Gold – Marcinowi P. i jego żonie Katarzynie. Sprawcom słynnej afery finansowej sprzed 3 lat grozi do 15 lat więzienia.
Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.