Pielgrzymka Narodowa Węgrów
Polak, Węgier – dwa bratanki
W dniach 23-24 czerwca br. odbywała się 5. Pielgrzymka Narodowa Węgrów. Obecni byli: kard. Péter Erdő – prymas Węgier, arcybiskup ostrzyhomsko-budapeszteński i konfrater Zakonu Paulinów; László Kövér – marszałek węgierskiego parlamentu; Soltész Miklós – poseł do parlamentu; bp József Tamás z Siedmiogrodu; bp János Székely – biskup pomocniczy archidiecezji ostrzyhomsko-budapeszteńskiej. Celem pielgrzymki jest wskazanie, że Polskę i Węgry łączy wiele, a przede wszystkim: wiara katolicka, historia i dzieje Zakonu Paulinów, który powstał na Węgrzech i stamtąd przywędrował do Polski. – Ta pielgrzymka to dla nas przede wszystkim wielkie wzmocnienie, bo doświadczamy tu mocnej wiary Polaków i przychodzimy niejako do jej źródła, a poza tym to miejsce łączy się z wolnością – przecież tutaj, przed tym Obrazem, modlił się król Jan Sobieski, który uwolnił Europę od wrogów, zagrażających chrześcijaństwu. Poza tym jest też dla nas bardzo ważne, byśmy byli w dobrym kontakcie z tymi, z którymi możemy pogłębiać naszą wiarę, a przez te więzi nieść ją do niewierzących – powiedział kard. Erdő.
– Bardzo ważne jest dla nas modlić się z Polakami. Zawsze w historii szanowaliśmy naród polski, a szczególnie jego wiarę – wyznał o. Botond Bátor, paulin z Węgier, jeden ze współorganizatorów pielgrzymki.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Do pielgrzymów w języku węgierskim mówił przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra: – Z wielką radością witam Was na Jasnej Górze, w miejscu szczególnym na mapie kulturalnej i religijnej Polski. Zapraszam wszystkich do odkrywania tajemnic Jasnej Góry i do duchowej odnowy.
W tym roku pielgrzymi ofiarowali w darze Jasnej Górze ornat z wizerunkiem Matki Bożej Jasnogórskiej i napisem: „Dziękujemy” po polsku i węgiersku.
Podwórkowe Kółka Różańcowe Dzieci
Różańcowe dzieci na Jasnej Górze
Pielgrzymka Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci miała miejsce na Jasnej Górze 21 czerwca br. – Pragniemy podziękować Maryi za wspólnotę Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci, która w tym roku będzie obchodziła już 18. rocznicę powstania. Będziemy więc świętować pełnoletność naszej wspólnoty i dziękować Maryi za wszystkich, którzy w tym czasie dołączyli do PKRD, którzy podjęli zobowiązanie do codziennego odmawiania Różańca – powiedziała Magdalena Buczek, założycielka PKRD. Radosne świętowanie wypełniła muzyka zespołu „Armia Dzieci” oraz koncert bp. Antoniego Długosza z Częstochowy, który także przewodniczył Mszy św. Obecni byli: o. Tadeusz Rydzyk, dyrektor Radia Maryja, i o. Dariusz Paszyński, wikariusz Prowincjała Warszawskiej Prowincji Redemptorystów.
Straż Honorowa Najświętszego Serca Pana Jezusa
Jubileuszowa – 30. Pielgrzymka Arcybractwa Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa odbyła się 20 czerwca br. jako dziękczynienie za 250 lat od ustanowienia święta Najświętszego Serca Pana Jezusa – dla diecezji Królestwa Polskiego ustanowił je papież Klemens XIII 6 lutego 1765 r. Mszy św. przewodniczył bp Stanisław Salaterski z Tarnowa, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Arcybractwa. Obecny był ks. Walerian Swoboda SCJ, dyrektor krajowy Arcybractwa.
Krótko
Reklama
• W dniach 19-20 czerwca z udziałem kliku tysięcy osób odbywała się 20. Pielgrzymka Akcji Katolickiej, która przygotowuje się do swojego 2. krajowego kongresu, zaplanowanego na wrzesień br. w Krakowie.
• 20 czerwca jubileusz 50-lecia kapłaństwa obchodził bp Antoni Długosz, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej.
• W dniach 20-21 czerwca odbywała się 34. Pielgrzymka Apostolstwa Trzeźwości pod przewodnictwem bp. Tadeusza Bronakowskiego, przewodniczącego Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości.
• 21 czerwca do Konfederacji Przyjaciół Jasnej Góry została przyjęta s. Maksymiliana Wojnar, prezentka, sekretarz Rady Szkół Katolickich w Polsce. To wyraz uznania za jej świadectwo kultu i czci Matki Najświętszej, szczególnie poprzez organizowanie Konferencji i Forum Szkół Katolickich na Jasnej Górze.
• W dniach 23-24 czerwca odbywała się 22. Pielgrzymka Kombatantów Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego. Mszy św. przewodniczył ks. kmdr Janusz Bąk, delegat biskupa polowego WP Józefa Guzdka ds. kombatantów, weteranów i osób represjonowanych.
Zapowiedzi
• 11-12 lipca – 24. Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja
• 12 lipca – 16. Pielgrzymka Kawalerii Konnej
Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00
Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz