Bezpieczeństwo
Francuscy prezydenci na podsłuchu
W latach 2006-12 Amerykanie podsłuchiwali kolejnych prezydentów Francji: Jacques’a Chiraca, Nicolasa Sarkozy’ego i François Hollande’a, a także francuskich ministrów i ambasadora Francji w USA. Dokumenty dotyczące tej sprawy ujawnił portal WikiLeaks. Wynika z nich, że Waszyngton interesowała polityka zagraniczna Paryża, w tym jego reakcje na kryzys w Grecji oraz relacje z Niemcami.
Publikacją szybko zainteresowały się media znad Sekwany, w tym dziennik „Libération”, który wydrukował artykuł Juliana Assange’a, twórcy WikiLeaks. Minister spraw zagranicznych Francji Laurent Fabius nazwał działanie Amerykanów „nieakceptowalnym”. Prezydent USA Barack Obama zapewnia, że takie praktyki nie mają już miejsca. Z kolei francuski magazyn „Le Point” stwierdził, że Paryż stosuje podobne metody, tyle że wydaje na wywiad 780 mln dol. rocznie, a Waszyngton ma na to 95 mld dol.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Islam
Krwawy piątek tzw. Państwa Islamskiego
Reklama
Terroryści powiązani z wywodzącym się z Syrii i Iraku tzw. Państwem Islamskim (IS) przeprowadzili jednego dnia 3 krwawe zamachy. W miejscowości Susa w Tunezji 2 napastników otworzyło ogień do turystów wypoczywających na plaży przed hotelem Riu Imperial Marhaba. Zginęło 39 osób, głównie Niemców i Brytyjczyków. Jeden z zamachowców został na miejscu zastrzelony przez siły bezpieczeństwa. Drugiego schwytano jeszcze tego samego dnia. To 23-letni Saifedin Rezgui, student wydziału inżynierii na uniwersytecie w Kairuan. W odpowiedzi na ataki państwo ogłosiło zamknięcie 80 meczetów, w których nawoływano do przemocy.
We francuskim Lyonie 35-letni Yassin Salhi wysadził zakłady gazowe. Zabił także właściciela firmy transportowej i zrobił sobie zdjęcie z jego odciętą głową. Został aresztowany.
W Kuwejcie zamachowiec samobójca wysadził się w szyickim meczecie (terroryści z IS są sunnitami). Zabił 27 osób, a 227 ranił. To pierwszy zamach na meczet w tym kraju.
(CNN, BBC, Twitter.com, Tvn24.pl, Interia.pl)
Ochrona życia
ONZ każe Irlandii zalegalizować aborcję
Komitet Praw Gospodarczych, Społecznych i Kulturalnych przy ONZ (ESCR) naciska na Irlandię, by przeprowadzono tam referendum ws. dopuszczalności aborcji. Od zeszłego roku zabicie nienarodzonego dziecka jest w Irlandii możliwe w przypadku „realnego i istotnego zagrożenia życia kobiety”, przy czym za takie zagrożenie uznaje się m.in. sytuację, kiedy matka dziecka twierdzi, że chce popełnić samobójstwo.
Referenda w sprawie aborcji przeprowadzano w Irlandii w 1983 r., 1992 r. i 2002 r. Za każdym razem obywatele opowiadali się za ochroną życia.
Holandia
Walka o trybunał dla terrorystów
Władze Holandii przeprowadziły rozmowy z sojuszniczymi państwami na temat powołania trybunału, który osądziłby sprawców zestrzelenia malezyjskiego boeinga nad Ukrainą – podaje Reuters. Do zamachu doszło w lipcu 2014 r. Na pokładzie samolotu znajdowało się 298 osób, w tym 193 obywateli Holandii. Dotychczas zebrane dowody wskazują na odpowiedzialność sił rosyjskich walczących na wschodzie Ukrainy, które użyły systemu przeciwlotniczego Buk. Rosja zaprzecza jednak wszystkim zarzutom.
(„GPC”)
Grecja
7 mld euro wisi w powietrzu
Komisja Europejska, Europejski Bank Centralny i Międzynarodowy Fundusz Walutowy będą negocjować z Grecją, a porozumienie wypracuje eurogrupa z Jeroenem Dijsselbloemem na czele – ogłosił jeden z ważnych unijnych urzędników. Rozmowy dotyczą pakietu pomocowego dla Aten. Warunkiem wypłaty 7,2 mld euro jest wprowadzenie bolesnych dla Greków reform. Grecki rząd Aleksisa Ciprasa nie przyjął proponowanej oferty. Unijni przywódcy ustalili, że nie będą organizować w tej sprawie kolejnego szczytu.